Gavur İzmir

14 Mayıs 2009 23:13 / 2149 kez okundu!

 


Sevgili Murat Şahin'in Amtafarak adlı ilk kitabının ardından, internet üzerinde mailler aracılığı ile dolaşan ilginç yazıları toparlayarak hazırladığı yeni bir kitabı çıktı bugünlerde... "Balıkların Yan Yüzme Psikolojisi" adını taşıyan bu kitap ne burç, ne de bir yemek kitabı. İşte, evde, yolda, tatilde keyifle okuyabileceğiniz sevimli bir derleme. Bu yazılardan bazılarını, özellikle İzmir'le ilgili olanları sizlerle paylaşmak istedik. İlkini okumak için içeri buyrun.  

***

Petrol şeyhinin bir tanesi üniversitede okuması için oğlunu İzmir'e gönderir. Çocuk ilk devreyi başarıyla bitirdikten sonra notlar düşmeye ve çocuk hafiften serserileşmeye başlar. Zaman geçtikçe memleketten çocuğa gönderilen avuç dolusu paralar da artık yetmemektedir.

Şeyhimiz oğlunu kontrol etmek için adamlarından birini İzmir'e gönderir.

Adam İzmir'e gelince bir de ne öğrenir! Şeyhin okusun diye gönderdiği oğlu okulu bırakmış, kendini karıya kıza vurmuştur!

Neyse, çocuğu Kordon'da bir meyhanede bulur: "Ya seydi, bu ne kepazeliktir! Baban seni merak eder! Kalk gidiyoruz Arabistan'a!"

Çocuk "Ayva seydi" der, "Ama önce bir otur da şu manzaraya bir bak..."

Şeyhin adamı "Bunda ne kötülük olabilir ki" diye düşünür ve masaya oturur. Sandalcılar çaparilerini sallamakta, arkada batan kıpkırmızı güneş, körfezi kırmızının tonlarına boyamaktadır. Manzarayı seyrederken, garsonun getirdiği kavundan bir tane ağza atılır. Ardından peynirin de tadına bakılır. Eh eşek değiliz ya, şu aslan sütü denen meretin de bir tadına bakılır. Derken orada ipler kopar! Şeyhin oğlu ve körfez tarafından ayartılan adam, yorgun ve akşamdan kalma olduğu anlaşılan bir sesle, 15 gün sonra efendisini arar: "Ya seydi, velet mazbut velâkin memleket puşt! Rakı şarap gâvurluksa ve bir de sevişmek günün en güzel saatinde… Deniz gâvurluksa ve karşısında batarken izlemek güneşi… Aşk gavurluksa ve sevdiğinin elini tutarak kordonda dolaşmak, hatta öpüşmek herkesin önünde… İzmirlilik gavurluksa ve özgürlüğe düşkün olmak, kimse tarafından kısıtlanmak istememek...

Ben gavurun önde gideniyim, yazın en büyük harfle!!!

BEN İZMİRLİYİM!.. 

15.05.2009
 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.