'Evvel Zaman İçinde İzmir'

16 Haziran 2009 13:46 / 4148 kez okundu!

 


Yaşadığımız şehri ne kadar tanıyoruz? Şehrimizin tarihini, dokusunu, mimarisini tanımak için neler yapıyoruz? 
Kitaplığıma baktığımda ya da kitabevlerini gezdiğimde İzmir ile ilgili bir kaynak arayacak olsam beş on yıl öncesine kadar İzmir tarihini anlatan yeteri kadar kitap bulamazdım.

Bir dönem rahmetli Ahmet Priştina bu konuda çalışmalar yapmış/yaptırmış. Bu çalışmalar sayesinde yanlış hatırlamıyorsam kırk küsur kitap şehrimize kazandırılmış. Bu kitaplar onun ölümünden sonra ise ilgisizlikten yok olmaya yüz tutmuş halde. Bazı kitapların ise artık baskısı yok.

Bu kitapların yanında ayrıca hazırlanan “İzmir Kent Kültürü Dergisi” uzun soluklu olamamış; mart 2003 6.sayı ile derginin basımı bitirilmiş.

“Kentin Belleğine Yolculuk” misyonu ile yola çıkılarak hazırlanan kitaplar ise yolculuk tamamlanamadan 48 veya 49. kitapta son buldu sanırım. Sanırım diyorum çünkü onları eskisi gibi kitabevlerinde göremez oldum.

Bu kitaplar kimler tarafından hazırlanmıştı? Hepsi konusunda uzman yazarlardan oluşuyordu. Ekrem Akurgal, Gürhan Tümer, Erkan Serçe, Fikret Yılmaz, İlhan Pınar, Emel Kayın, vb… Burada hepsinin isimlerini sayamayacağım, bu şehrin tarihine, yapısına, dokusuna, gönül vermiş herkes bu yapı altında toplanmıştı… 

İzmir üzerine benim en çok beğendiğim kitaplardan biri de Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “Üç İzmir” kitabı; ne yazık ki bu kitabın da tekrar baskısı yapılmadı. 

“Küllerinden Doğan Şehir İzmir” kitabı ise tüm tarihi ile küllerin altında kalmıştı tekrar.

Kitapçı raflarında İstanbul ile ilgili kitapların raflara sığmadığını, İzmir ile ilgili kitapların ise bir raf bile oluşturmadığını görmek açıkçası bir İzmirli olarak üzüyor beni. Oysa biliyorum ve görüyorum ki; İzmir’e gönül veren insanlar var ve tarihimizi yaşatmaya ve ayakta tutmaya çalışıyorlar. 

Birkaç ay önce her İzmirlinin evinde muhakkak olması gereken bir kitap keşfettim: “Cama Yazılan Tarih”. İzmir Ticaret Odası’nın bastığı bu kitabı hazırlayan Fikret Yılmaz’dan rica ettim, bana bir tane temin etti. 

Bir süre önce ise İzmir Ticaret Odası’nın bastığı yeni bir kitapla tanıştım: “Evvel Zaman İçinde İzmir”. Uğur Göktaş'ın Koleksiyonundan oluşan bu kitabı Uğur Yeğin hazırlamış. Hep merak ettiğim İzmir’in eski fotoğrafları “Küllerinden Doğan Şehir İzmir” kitabı gibi beni çok mutlu etmişti. Yaşadığımız şehrin eski dokusunu, tarihini bizler sadece fotoğraflarda görebiliyoruz ne yazık ki. Oysa tozlanmış kütüphanelerin içindeki kitapların arasında unutulmaya yüz tutmuş bu fotoğraflar başka bir kitabın içinde tekrar hayat buluyordu.

Kitaptaki fotoğraflar/kartpostallar şu bölümlerden oluşuyor: İnsan manzaraları, Eski meslekler, Renkli yapılar, Gündelik hayatın renkleri, Bir İzmir bir rıhtım, Semtlerde dolaşma, İzmir civarı, Kartpostallarda fantezi.

Kitap İngilizce ve Türkçe hazırlanmış. İnsan manzaraları bölümünde İzmir’de yaşamış çeşitli etnik gruplar ve değişik özellikler arz eden insanları bulmak mümkün. Eski meslekler bölümünde başta seyyar satıcılar olmak üzere (limonatacı, kahveci) artık göremediğimiz ve kaybolmuş ya da kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri görmek mümkün. Renkli yapılarda günümüze kadar gelememiş dini yapılar, hastaneler, okullar yer alıyor.

Kitabı burada baştan sona anlatmak doğru olmaz bence, en yakın kitapçıya gidip bu kitabı incelemenizi öneririm.

Küllerinden doğan yaşadığımız şehir İzmir’in tarihinin küllerin altında kalmaması dileğiyle…

Murat Şahin
16.06.2009Editörün notu:
Evvel Zaman İçinde İzmir kitabını İletişim Kitabevi / Alsancak – Kabile Kitabevi / Konak temin edebilirsiniz. Fiyatı: 175.00 TL.

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
17 Haziran 2009 09:50

yayinci

Kentli olmanın gerekliliğini yerine getirdiğiniz ve bu konuda bize de yol gösterdiğiniz için teşekkürler. Önerdiğiniz kitapları mutlaka bulup, okuyacağım.
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.