CORONA 8 MİLYAR iNSANI EVE HAPSETTİ

30 Mart 2020 12:29 / 1645 kez okundu!

 

 

Yeni yazarımız Ahmet Daşkapan artık Hollanda'daki gözümüz kulağımız olacak. İlk yazısını şu an insanlığın baş belası olan Corona virüsü Covit-19 üzerine yazmış. Kendisine "aramıza hoş geldin" diyoruz.

 

****

 

CORONA 8 MİLYAR iNSANI EVE HAPSETTİ

 

Bunun tek bir sebebi var. İnsanda mevcut olan derin korku, ölmek korkusu.

 

İnsanoğlu öleceğini bile bile yaşıyor. Ancak ölümüm erken gelmesin ister insan çünkü yaşam dediğin bir zaman dilimidir. Zaman devam edecek ve her insan bu zaman sürecinde bir dilimlik var olup sonra yok olacak.

 

Sınırsız uzayan bir zaman ekseninde çok küçük bir dilimde var olup ve yok olmak biz insanların trajik gerçeğidir.

 

İnsan ve hayat dediğin koskoca bir evren ve hudutsuz zaman sürecindeki minicik bir hakikat. Bu hakikat ile bizim öznel algılamamız arasında büyük bir kontrast mevcut. Biz her şeyi olduğundan daha büyük, daha abartılı algılıyor, hissediyor ve düşünüyoruz. Bizim için tabii ki büyük. Bizim için var olmak veya yok olmak meselesidir. 

 

Büyük evren içerisinde biz hiç kayde deymez bir olgu teşkil ediyor olsak da kendimiz yaşamı ve varoluşumuzu çok önemsiyoruz.

 

Corona bir noktayı bir kez daha bilinç üstüne çıkardı. Demek ki insanın en zayıf noktası ölmekten korkmasıdır. Böyle olmasaydı hiç bir güç 8 milyar insanı bu kadarlık kısa zaman diliminde eve hapsedemezdi.

 

İnsanlar ne siyasi liderlerin ne de devletlerin istekleri üzerine eve kapandı.

 

İnsanlar tehlikeyi idrak ettikçe gönüllü olarak eve hapsoluyor.

 

Corona tehlikesini daha iyi idrak ettikçe insanlar önlem olarak ne yapması gerektiğini araştırıyor ve önlemlere riayet etmeye çalışıyor.

 

Tehlikeyi yeterince idrak edemeyenler eve hapsolmuyor ve durumu hafife alıyor.

 

Bir de akşam çocukalrına yemek getirebilmek için evden çıkmak zorunda olan yoksullar sokakta...

 

Genel olarak bütün ülkelerde sorumsuz ve başkalarıyla dayanışma ruhu olmayan insan kategorisi mevcuttur. Her toplumun başbelası diyebileceğimiz insanlar.

 

Devletlere bu hususta düşen görev EVDE KALIN çağrısı yanısıra;

 

• İnsanları corona tehlikesini idrak edebilmelerini sağlamak amacıyla geniş çaplı bilgilendirmek;

• Tüm yoksullara corona süreci boyunca geçim ödeneği bağlamak;

• Sağlık hizmet olanaklarını gelişletmek ve yeterli teknik donanım sağlamak;

• Sorumsuz ve corona virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla gerekli tedbir kurallarına ve önlemlere uymayı gereksiz gören insanların evden dışarı çıkmalarını önlemek için mecburi karantina uygulaması yapmak;

• Corona aşısı bulabilmek için bütün bilimsel çalışmalara yeterince maddi destek sağlamak olmalıdır. Corona aşısını bulmak çok önemli bir tedbir ve yükümlülüktür.

• Ve öncelikli olarak küçük ve orta ölçekteki esnaflara maddi ve kredi desteği sağlamaktır.

 

Daha önce yazdığım gibi corona insanlar arasında hiç ayırım yapmadan bulaşıyor. Öldürebildiğini öldürüyor. Direnci yüksek olanlara istemeden yenik düşüyor. Son derece demokratiktir.

 

Coronadan sonra dünya hiç bir zaman daha öncesi gibi olmayacak. Bütün insanlık aslında bir millettir. Bir "dünya milleti" ve alt kimlikler algısı gelişecektir. Bütün insanlık bir ortak gemide ilerlemektedir. Klasik ve birbiriyle rekabet eden ve savaşan ulusal milletler olgusu adım adım tarihe karışacaktır.

 

Ahmet DAŞKAPAN

28.03.2020

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.