İYİ PARTİNİN DAĞILMA SÜRECİ

09 Nisan 2024 22:42 / 173 kez okundu!

 

 

"AK Partinin iktidar sürecinde o kadar gelişmeler oldu ki halk artık, beka sorununun kalmadığına, terörün yeniden hortlamayacağına, hatta tümden ortadan kaldırılmak üzere olduğuna, emperyalist odakların Türkiye üzerindeki hesaplarının tutmayacağına inanır olmuştur. Bu yüzden farklı siyasi tercihlere yönelmiştir."

 

****

 

İYİ PARTİNİN DAĞILMA SÜRECİ

 

İYİ Parti'de seçimler öncesi başlayan istifa zinciri seçimlerden sonra da devam ediyor. Partiden kaçan kaçana. Geminin su almaya başladığını gören fareler gemiyi terk etmeyi sürdürüyor. Partinin genel başkanı da görevde kalmayacağını açıklayarak bu zincire katıldı. Artık kaptan köşkünde kalıp dümeni tutmaya talip değil. Bakalım yeni hevesliler su almayı durdurup batırmadan gemiyi yüzdürebilecek mi?

Bana göre bu saatten sonra bu mümkün değil. Çünkü bu parti misyonunu tamamladı. Seçilen belediye başkanlarının da süreç içerisinde ayrılıp ağırlıklı olarak CHP’ye geçmeleri hiç de şaşırtıcı olmaz. Çünkü İYİ Parti, bir ‘dava partisi’ değil. Konjonktürel bir parti. Misyonu, MHP’den kopardıklarını CHP’ye taşımaktı. Bunu da büyük ölçüde başardılar. İYİ Parti içindekiler, kendilerini AK Parti ve Erdoğan karşıtlığı ile o kadar dolduruşa getirdiler ki CHP saflarına demir atmaları kaçınılmazdı.

MHP ise son seçimde aldığı ağır yara ile yeniden toparlanması konusunda zor bir sürece girdi. Böylece tasarımın birinci evresi tamamlanmış oldu. Milliyetçi oylar parçalandı ve CHP’ye gidebilecek kıvama gelenlerin transferi gerçekleşti. CHP oylarının yükselişindeki en büyük etkenlerden biri budur.

Şimdi sıra geldi AK Parti üzerinde aynı operasyonun gerçekleştirilmesine. Saadet, DEVA ve Gelişim Partisi bunu başaramamıştı. Şimdi bu işlevi yerine getirebilecek olarak Yeniden Refah sahne almış durumda. Bu partilerin hiçbirinin izlenen yoldan farklı bir Türkiye tasarımı yoktur. Tam tersine o yola takoz koyma hedefleri var. Bu da sağlanırsa Türkiye’nin tuttuğu, 'kalkınmasını sağlama ve emperyalizmden bağımsızlaşma yolunda milli ögeleri arttırma' çizgisi kesintiye uğratılabilecektir.

Hiç kuşkunuz olmasın, bu işe soyunanlar şimdiden ellerini ovuşturmaya başlamışlardır. Tabi bunda Cumhur İttifakının, sorunların üstesinden gelmeyi başaramayıp seçmen kitlesini yanında tutamayışının da payı büyük. Bazı kesimlerin beklentilerini karşılayamayıp onları kendinden uzaklaştırmıştır.

Yine de ümit ışığı vardır. Genel seçimlere daha dört yıl var. Zararın neresinden dönülse kârdır. Yeter ki hatalar ve çareleri doğru tespit edilsin. Yalnız bu kez karşıda güç kazanmış bir muhalefet var. Türkiye’nin gelişim ve değişim çizgisi durdurulamasa bile epey sekteye uğrayacak, kaybedilen kentler ağır bedeller ödeyecektir. Bu kaçınılmaz.

Sanırım bu seçimler her kesim için oldukça öğretici olmuştur. Seçmen hiç kimse için çantada keklik değil. Gördük, kendi kaderini kendi çiziyor ve bütün siyasi partileri kendi beklentileri yönünde dizayn ediyor. AK Parti kadrolarının anlaması gereken en önemli mesele budur. Halkın beklentilerini karşılamak ve bunu ihmal etmemek çok önem kazandı. AK Partinin iktidar sürecinde o kadar gelişmeler oldu ki halk artık, beka sorununun kalmadığına, terörün yeniden hortlamayacağına, hatta tümden ortadan kaldırılmak üzere olduğuna, emperyalist odakların Türkiye üzerindeki hesaplarının tutmayacağına inanır olmuştur. Bu yüzden farklı siyasi tercihlere yönelmiştir. Hz. Mevlâna ile bitirelim ‘dün, dünde kaldı cancağzım, artık yeni şeyler söylemek zamanı’. Denizi geçtik, inşallah derede boğulmayacağız.

 

Firuz TÜRKER

 

Son Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2024 12:13

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.