ONLAR YALANI İNANDIRMADA USTA, BİZ İSE DOĞRUYU YAYMADA ACİZ

12 Nisan 2024 18:51 / 189 kez okundu!

 

 

"Sürüden ayrılanı kurt kapmaz! Bu yalancı çobanın uydurduğu bir efsanedir. Çoban her defasında inandırmayı başardığı yalan haberine tek çare kurdu hedef gösterir. Kurt çobanın yalancısıyım der sorsalar. Yalan çok tehlikeli bir gürültü biçimidir. Hakikatin sesini bastırmak için kullanılır. Yalan köşe kapmacada ustadır. Her yerden beslenir, her yere konar, her yerden kalkar. Utanma, pişmanlık, vicdan azabı duymaz. Gerçek ise tevazusundan için için yanar, kavrulur."

 

****

 

ONLAR YALANI İNANDIRMADA USTA, BİZ İSE DOĞRUYU YAYMADA ACİZ

 

NEDEN PEKİ?

 

Demokrasi derler adına, altından bir sözcük gibi görünse de hiç bir kıymeti olmayan, bataklıkta çoğalan bir virüstür. En sert monarşinin kurallarıyla yönetilecek ahaliye gösterişli vaatler sunan, esirliğin sonsuz sınırlarına övgüler düzen kenar süsü...

Ne demokratlık ne de demokrasi, kendini öyle tanıtmakla, satmakla, pazarlamakla olunmuyor. Kendi yalanına, sahte kimliğine kocaman bir etiket basıp yüzyıl idare edersin. Kibirinden, şatafatından gözlerini açamaz insan, açsa kör, kaçsa korkak olur. Batı işine geldiği gibi uydurmuş desen, doğulu ne anlar der?

Yalanın sahibi küstah ve pervasızken, gerçeğin kendisi sessizdir, edeplidir. Yalan satar bal satar gibi. Her işte olduğu gibi yalanın da ustası vardır. O ölür varisleri sürdürür, yalanlar yılan hikayesine döner. Bizi bulur ve zehirler. Gerçek ise sabittir kendi dizinde, köşesinde dinlenecek sakinlerini bekler. Bu ıssızlık, yalnızlık, cesaret ister. 

 

SÜRÜDEN AYRILANI KURT KAPMAZ

 

Bu yalancı çobanın uydurduğu bir efsanedir. Çoban her defasında inandırmayı başardığı yalan haberine tek çare kurdu hedef gösterir. Kurt çobanın yalancısıyım der sorsalar.

Yalan çok tehlikeli bir gürültü biçimidir. Hakikatin sesini bastırmak için kullanılır.

Yalan köşe kapmacada ustadır. Her yerden beslenir, her yere konar, her yerden kalkar. Utanma, pişmanlık, vicdan azabı duymaz. Gerçek ise tevazusundan için için yanar, kavrulur.

İnsanoğlu kolay elde etmez bilgiyi ancak kolayca kandırılmayı bir eğlence gibi algılamaya da bayılır. Yalan ilk söyleyenden son söyleyecek olana kadar biçim, öz, renk ve doku değiştirir. Herkes yalanın bir tonunu yaratır böylece binbir yalan topu dünyayı dolaşır, en ucuz en pespaye dünya turu böyle atılır.

Kopacaksa kıyamet en kötücül günah olan bu yalanlar yüzünden kopacak. Çünkü dünyadaki işleyişin ana kuralı yalan. Doğada yalan yok. Dağlar, denizler, okyanuslar, hayvanlar, çiçekler, rüzgarlar, fırtınalar, karın, yağmurun yağışı, güneşin doğuşu, ayın çıkışı sahici. Öyle ki büyük bir çeşitlilik ve zenginliğin ortasında, aklımızın alamayacağı bir döngüye rağmen duru bir hakikat ile kaybolmadan dolaşırız dünyada. Yalan dünya insanın başının altından çıkar ve önce kendisini kandırır. İnsanın en büyük ihaneti kendisinedir. 

Yalana kilitlenme, filitresiz kabullenme hileli hayata boyun eğmektir. Aklın yolunu unutarak bu hayata katlanıyorsak insan olmamızın ne önemi kalır?

Tutunduğumuz dal kopacaksa asılmanın, ısrar etmenin ne faydası var?

 

YALAN, AFFEDİLMEYECEK BİR HOYRATLIK, BÜYÜK BİR SUÇ

 

Doğrunun sırtında en büyük çıban yalan...

Oturup sohbet ettik de baktık ki;

 

HER ŞEY YALAN

 

Bir dizi yalanı açık edip sıralayıverdi muhabbet insanları. Dokuz kişiden dokuz yalan örneği aldım.

"Sahra hastanesi" dedi Bülent

"İsrail'e jet yakıtı "dedi Hür

"Yalancının mumu yatsıya kadar" değil ömür boyu dedi Sevda

"Afganistan şeriatı Ak Parti ile geliyor" dedi Emre

"Erdoğan'ın diploması sahte" dedi Yavuz

"Marmaray için fay hatlarından geçiyor" dedi Mert

"Kentsel dönüşüme rantsal dönüşüm" dedi Nilgün

 

Yedisi doğruculardan, üçü yalanın kaynağından:

 

"Hamburger gezisi" Kılıçdaroğlu'ndan

Kızılay çadırından çıkıp "Hiç kızılay çadırı görmedim" Kılıçdaroğlu'ndan

Yangında arkasında helikopter varken görüntülenip "Hiç helikopter yoktu" Kılıçdaroğlu'ndan

 

Denize düşen yılana sarılır, geriye düşen yalana...

 

İşte böyle... Her gün yalanları doğrulardan ayıklamak yeni trend bulmacalarımız.

 

Pervin MISIRLIOĞLU E.

11.04.2024/ Urla

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.