ŞÖYLE DİYORLAR...

04 Temmuz 2024 17:22 / 211 kez okundu!

 

 

...Provokatörler ile normal insanlar arasında derin farklılıklar vardır. Ancak bazen provokatörler özgürlüğün yanlış yorumları, sloganları ile kamuoyunun hassasiyetlerini nişan alır... Tedhiş, terör, yıkıcı ve bölücü odaklar çoğunlukla özgürlükten, demokrasiden söz ederler çünkü insanoğlunun en kıymetli değerleri istismara çok açıktır. Yakın tarihimizde bunun pek çok örneği vardır.

 

*****

 

ŞÖYLE DİYORLAR...

 

“Bazı beyinler ağzı kapalı boş şişelere benzer. Bunların ne dışarıdan içlerine bir şey konulabilir ne de içlerinden bir şey çıkarılabilir.” Bu sözler Cemil Sena Ongun’a ait.

Tıpayı çıkaranlar ile fitili ateşleyenler aynı olursa Kayseri’deki provokasyonun nedeni daha iyi anlaşılabilir.

Bertrand Russel ise şöyle diyor:

“Halk, kendi düşüncesine aykırı davranandan çok kamuoyundan korkana karşı zorbalık eder. Yakın komşulardan çekinme eskiye göre pek azalmıştır ama onun yerine gazetelerin yazması korkusu çıkmıştır. Bu da Orta Çağ’daki büyücü baskınları kadar dehşet vericidir. Aslında bu derdin tek çaresi kamuoyundaki hoşgörürlüğün artmasıdır.

Hoşgörürlüğün artması için ise, mutluluğun tadını çıkaran kimselerin çoğalması, böylece en büyük zevkleri insan kardeşlerine acı çektirmek olan kişilerin sayıca azalmasıdır.”

Bu alıntıları niye yaptım?

Provokatörler ile normal insanlar arasında derin farklılıklar vardır. Ancak bazen provokatörler özgürlüğün yanlış yorumları, sloganları ile kamuoyunun hassasiyetlerini nişan alır... Tedhiş, terör, yıkıcı ve bölücü odaklar çoğunlukla özgürlükten, demokrasiden söz ederler çünkü insanoğlunun en kıymetli değerleri istismara çok açıktır. Yakın tarihimizde bunun pek çok örneği vardır.

Birdenbire talihsiz bir eşleşme oluşur ve susmanın bile hüner sayılacağı bir gürültüye boğar insanı. İşte bu gürültü-patırtılar içinde sükunetini ve mantığını koruyabilen insanlar izdiham ve şehvetle üzerine çöken bu girdaba karşı durabilir. Bu tür “tektonik”hareketlerden herhangi bir kırılma ya da çatlama olmadan kendi insani duruşunu ortaya koyar. Yani kuvvetle üzerine gelen sel veya yangına nasıl teslim olmadan çare üretmeye odaklanıyorsak aynı şekilde bu ırkçı, faşist, bölücü hareketlere karşı da elimizdeki her imkanı kullanarak tepki göstermek zorundayız. Susmanın kötüye yaradığı zamanlardan geçiyoruz.

Özetle Suriyeli, Arap, Afgan, Siyahi her insan bizimle yaşamanın çilesini çeker ve değersizleştirmeye çalıştıklarımızın tuzağına işte böyle düşeriz. Çünkü köpeklerden, kedilerden ve daha pek çok harika mahlukattan kat kat üstün yaratılmış insanlara onlara yakışır bir biçimde davranamıyorsak bu bizi kıymetsiz, derbeder kılar.

Dolaylı ya da dolaysız yapacağımız her yanlış yorum ya da işaret bu berbat süreci cehenneme çevirir ve inanırım ki önce bizler yanarız. Asla çocuk oyuncağı değil bu şiddet eylemleri. Günah keçisi arıyorsak mutsuzluğumuza, enflasyonumuza, iktidarsızlığımıza, pahalılığımıza, ilelebet muhalefet kalma ihtimalimize, hayali şeriat vb. korkularımıza takip edilecek rota asla bize gözüken değildir. Ambalajı başka içinden çıkan ise elimizde patlayacak olan büyük bir bombadır. Hükümetler, liderler, iktidarlar gelir ve gider. Biz Devletimizin yanında, birlik ve beraberlik ruhunda davranmak zorundayız. Çünkü biliriz ki doğar, büyür, ölürüz. Devletler de öyledir. Onun için sürdürülebilir, ekolojik tutum, çevre bilinci deriz de sonra bunu soyut bir kavram halinde hayal ederiz. Oysa gelecek kuşaklara devretmenin koşulu Ülkemize, Milletimize, her koşulda sahip çıkmaktır. Evrensel insan haklarının her renk, ırk ya da inanç için farklılık göstermediğini bilmemiz gerek. Siyasetin, politikanın kuralları, kulvarları aniden değişiverirse ters çalışan yürüyen merdivendeki gibi hepimiz yere kapaklanırız. En yanlış basamağına oturuveririz merdivenin, ne çıktığımızı, ne de indiğimizi hatırlayamayız.

Hasılı sadece ben demiyorum bunları. Onlar Söylüyorlar… İnsanın atası yani.

Saygılarımla,

Pervin Mısırlıoğlu E.

03.07.2024/URLA 

 

Son Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2024 19:12

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.