"ERMENİ KATLİAMLARI" KONUSUNDA EZBER BOZMAK LAZIM

25 Nisan 2021 09:46 / 1344 kez okundu!

 

 

"Sekter solun, "Ermeni soykırımı"nı kabullenen emperyal projesinden kendini kurtarması ve bu meselede ezber bozarak anti emperyalist sosyalist bir anlayışla olaya yaklaşmaya başlaması büyük bir gerekliliktir.

Herşeyi inkâr da emperyal projelere alet olunacak bir yaklaşım da sosyalist duruş kabul edilemez."

 
***
 
"ERMENİ KATLİAMLARI" KONUSUNDA EZBER BOZMAK LAZIM
Görüldüğü kadarıyla Ermenilerin zorunlu göç sürecinde hayatını kaybettiği, öldürüldüğü ve hatta katliamlara maruz kalmış olduğunu herkes kabul etmektedir.

Mesele batı emperyalist ülkelerin ve batı merkezli güçlerin bu sürece "soykırım" belirlemesi yapmasıdır ve bu belirlemeyi işine geldiklerinde Türkiye’nin önüne bir koz olarak çıkarmalarıdır.

"Soykırım" terimi dünya ölçeğinde batı emperyalizminin sömürgeci geçmişiyle ve neo-sömürgecilik konumuyla özdeş haline gelmişken, batılı yönetimlerin ve kurumların "Ermeni soykırımı" belirlemesinin kahramanları olarak ortaya çıkması cok trajikomik bir durumdur.

Ben "Ermeni soykırımı" savının Ermenilere ve Ermenilerin tarihi gerçekliğine olumlu katkı sağlamak yerine salt emperyalist güçlerin ve batı merkezli güçlerin istismarına yaradığını düşünüyorum.

Bu meselenin çözüm yeri Türkiye’dir, Anadolu topraklarıdır ve Anadolu halklarının yeridir.

Ve ancak sosyalist düzende mümkün olacaktır.

Cumhuriyet öncesi süreçte Ermenilerin katledilmesi hususu kadar Ermeni çeteler ve güçlerin Ağrı dağının yamaçlarında, Aras nehrinin kıyılarında, Van'da ve Türkiye’nin birçok yerinde gerçekleştirdikleri katliamları da irdeleyerek tarihe objektif bir geriye bakış yapmak lazım. Ve bunu yaparken batılı ülkelerin Osmanlı devletini içerden yıkabilmek için yaptığı kışkırtmaları, ezeli Anadolu halklarını birbirine düşürmesi ve karşılıklı onları silahlandırması ve sonra insafsızca seyretmesi seklindeki konumunu da berraklaştırmak lazım.

Batının konuya ilkin bu karanlık geçmişine rağmen halen Ermeniler üzerinden siyasi rant yapmaya çalışması gerçekten büyük bir pişkinliktir.

Bugün özellikle batılı ülkelerin öncülüğünde gerçeklesen "Ermeni soykırımı" belirlemesi ve propagandası, Türkiye’ye yönelik ezeli böl yönet politikasının bir ürünüdür ve hiçbir batılı ülkenin "Ermeni soykırımı" belirlemesini dikkate almamak gerekir.

Ancak cumhuriyet döneminde de Rumlara ve Ermenilere karsı hem devlet politikaları ve hem de halkın olumsuz tepkileri, göç etmek zorunda bırakılmaları ve de ikinci sınıf insan muamelesi görmeleri sosyalistlerin asla kabul edebileceği bir durum değildir. Bu bağlamda yaşanan olaylar bir taraftan İslam kapitalizmi zihniyetini savunanların ve diğer taraftan kapitalist milliyetçilik anlayışına sahip kesimlerin utanç verici geçmişlerinin bir resmini sunmaktadır.

Türkler, Kürtler, Ermeniler, Araplar, Süryaniler vs. asla birbirinin ezeli düşmanı değildir. Hepsi batı emperyalizminin bol ve yönet politikalarının kurbanlarıdır. Bu sebeple batılı ülkeler asla doğru çözüm adresi değildir, olamaz, nitekim bu kendi celladımızdan medet ummak olur.

Bu meselenin doğru çözüm adresi sekter soldan ve kapitalizmden uzak sosyalistlerdir, sosyalizmdir.

Sekter solun "Ermeni soykırımı"nı kabullenen emperyal projesinden kendini kurtarması ve bu meselede ezber bozarak anti emperyalist sosyalist bir anlayışla olaya yaklaşmaya başlaması büyük bir gerekliliktir.

Herşeyi inkâr da emperyal projelere alet olunacak bir yaklaşım da sosyalist duruş kabul edilemez.

İçimizdeki çıban emperyalizmdir. Ne Ermeni ne Rum ne Türk ne Kürt ne de Arap’tır. Bilakis birlikte emperyalizmi kovacağız ve kendi başımıza batıdan bağımsız bir şekilde kendi ortak geçmişimizin artılarını ve eksiklerini eşitlikçi bir sosyalist anlayışla irdeleyeceğiz ve gerektiği noktada yüzleşeceğiz, hesaplaşacağız ve nihayetinde birlikte gelecek kuracağız.

Çünkü daha birlikte görülecek güzel günlerimiz vardır. İnsanca, kardeşçe, barış ve huzur içinde, sömürüsüz ve kavgasız.

Ahmet DAŞKAPAN
25 Nisan 2021

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.