RAKI VE AYDINLIK

21 Mayıs 2022 10:59 / 778 kez okundu!

 

 

"Özgürlük adına en hararetli şekilde bireysel alkol kullanımı serbestliğini ve alkol kullanım mekanlarına sınırsız serbestliği savunmak, aydın ve solcu olmanın etiketlerinden biri haline getirilmiş durumdadır.

Batı Avrupa'daki sol, daha ileri giderek uyuşturucu kullanımı ve satışını legalleştirerek özgürlük mücadelesi verdiği kanısıyla hareket ediyor."

 

***

RAKI VE AYDINLIK


Hem ortadoğu ülkelerinde hem de Türkiye'de alkollü içki içilmesini dini esaslara istinaden reddedenlerin tahakkümüne aykırı olmak adına alkol kullanılması ve alkol kullanımı özgürlüğünü savunmak sıklıkla görülen bir olgudur.

Turkiye'de daha ileri gidilerek alkol kullanımı ile ilerici devrimciligi birbiriyle özdeşleştirerenlerin sayısı azımsanacak boyutta değildir. 

Buna melankolik "devrimcilik" dersek belki daha uygun olur.   


Bu da yarım arabesk türkülerle bütünleşince bir meyhane devrimciliği mayası oluşuyor ve meyhane köşelerindeki masalarda akılalmaz devrimler gerçekleştiriliyor.     

Daha ötesi özgürlük adına en hararetli şekilde bireysel alkol kullanımı serbestliğini ve alkol kullanım mekanlarına sınırsız serbestliği savunmak, aydın ve solcu olmanın etiketlerinden biri haline getirilmiş durumdadır.

Batı Avrupa'daki sol, daha ileri giderek uyuşturucu kullanımı ve satışını legalleştirerek özgürlük mücadelesi verdiği kanısıyla hareket etmektedir. 

Tarihin akışı içerisinde alkol kullanımı hem aykırılık ve hem de bireysel özgürlük sembolü olarak işlev görmüş olsa da bilimsel temelde alkol kullanımını savunmanın hiç bir mantığı olamaz.

Alkolün insan sağlığına zararlı olduğu ve bu yüzden de insanın sağlığı açısından, tüketilmemesi gerektiği aşikardır.

Bu durumda sosyalistlerin halkın sağlığını düşünerek yaklaşım geliştirmesi gerekir.

Alkolün insana zararlı olması sebebiyle sosyalist devrimcilerin alkol tüketimini azaltmak ve hatta mümkünse sıfırlamak hedefi taşıyan politikalar geliştirmesi gerekmektedir.

Haliyle alkol tüketimiyle; aydınlık, devrimcilik ve solculuk asla birbiriyle özdeşleşirilemez.

Ahmet DAŞKAPAN

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.