SOLKİŞOT

16 Mayıs 2017 11:06 / 145 kez okundu!

 

7 yıl öncesinden bir Ekşi yazımda, SOLKİŞOT adlı yazarı bahane ederek kafamdaki sol için son romantik övgülerimi yapmışım.

SOLKİŞOT

`don kişot`'un post-modern versiyonu sayılabilir. 

soldan gelmiş diyor kendisine ama geldiği yeri yine de kafasında tartışmaya açık tutuyor; 

dili, `rosinante`si yüzünden biraz bozuk, sözünü geçiremiyor artık bu çağda insan atına bile ne de olsa ve tutup o da atla muhabbete katılıyor; 

`sanço`sunu bulsa dünyayı `pança`layacak gibi duruyor ama kendi vicdanının değirmenleri dışında kimseye saldırmıyor. eskaza bir değirmenle kapışçak bile olsa bilin ki, işçilerini patronundan ayrı tutmaya çabalıyor, hatta kapışan iki yazarsa, ikisi de sevdiğiyse kendine kıyıyor, onlara kıymıyor. misal: (bkz: #17986737)

`dulsinea`'sını bulamamıştır bir türlü, bulduysa bile un çuvallarına yazdığı günlüklerine geçirmemiştir; kendine de ona da güveniyor ama bir çuval unu var şu hayatta, unu eleyip berbat etmemek için çabalıyor ve bu yüzden belki devletleri, kentleri, yürekleri ayıran duvarları sevmiyor, eleğini asmıyor, terkisinde taşıyor;

soldan gelmiş yolda kalmıştır ama gideceği yere değil yola tapmıştır zaten, bu yüzden `kerkük türküleri`nin birinden çok hoşlanır, `al ipek yeşil ipek keytan ederler` diye çığırır yol boyu; "anlayan anlar, anlamayan zaten değildir umurunda" diye düşündüğü sanılsa da, hayatın masalında, karıncanın ağustos böceğine destek vermesini daha doğru bulandır, sanata ve sanatçıya da hakkını verir. 

adaletin terazisine çocukça güvenir, oradaki dengeyi hep gözetendir; sol kefede açacak bir çiçeğin dengeyi biraz bozmasına göz yummaktan başka günahı yoktur.

insanî olan hiç bir şey yabancısı değildir onun ve bu yüzden de o, dönüp dönüp donkişot'u okurken, biz solkisot'u yolumuzun ufuk çizgisine buluruz.

nuhungemisi

Not: Ekşi sözlükte 7 yıl önce SOLKİŞOT adlı bir yazar için yazdığım bu yazı, o dönemin solu için de bir tür güz güzellemesi niteliğinde olmuş. Bilginiz olsun istedim.

https://eksisozluk.com/solkisot--2323999

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.