AKBABA DERGİSİ'NİN KÖTÜ MİRASI

19 Şubat 2022 13:19 / 425 kez okundu!

 

 

Akbaba Dergisi; tek partinin ve arkasındaki asıl güç olan askeri vesayetçi, statükocu rejimin sevmedikleriyle dalga geçerek mizah yaptığını sanmıştır. Askeri statükonun Tek Parti Rejimi; sahici iş adamını sevmez, memur zihniyetli bağlılık isterdi; gerçek politikacıyı sevmez, tek partiye sadakat isterdi; dürüst din adamını sevmez, kendi laikçi çizgisini öveni beğenirdi. Akbaba dergisi de bu yüzden iş adamlarını üç kağıtçı sömürgen; politikacıları her kılığa giren dolapçı; din adamlarını da göbeğe muska yazan, "vurun kahebeye"ci imam olarak görüp, öyle gösteren mizah yapmıştır. Zaten o yılların Yeşilçam filmlerinde sahici iş adamı, politikacı ve din adamı göremezsiniz. Hepsi karikatür tiplerdir. Akbaba'nın mirası ne yazık ki günümüz mizahçılarının çoğunluğunu etkilemeyi de sürdürüyor.

 

***

Akbaba Dergisi (1922-1977 yılları arasında yayımlanmış haftalık siyasi mizah dergisi); tek partinin ve arkasındaki asıl güç olan askeri vesayetçi, statükocu rejiminin sevmedikleriyle dalga geçerek mizah yaptığını sanmıştır. Askeri statükonun Tek Parti Rejimi; sahici iş adamını sevmez, memur zihniyetli bağlılık isterdi; gerçek politikacıyı sevmez, tek partiye sadakat isterdi; dürüst din adamını sevmez, kendi laikçi çizgisini öveni beğenirdi. Akbaba dergisi de bu yüzden iş adamlarını üç kağıtçı sömürgen; politikacıları her kılığa giren dolapçı; din adamlarını da göbeğe muska yazan, "vurun kahebeye"ci imam olarak görüp, öyle gösteren mizah yapmıştır. Zaten o yılların Yeşilçam filmlerinde sahici iş adamı, politikacı ve din adamı göremezsiniz. Hepsi karikatür tiplerdir. Akbaba'nın mirası ne yazık ki günümüz mizahçılarının çoğunluğunu etkilemeyi de sürdürüyor.

AKBABA DERGİSİ'NİN KÖTÜ MİRASI

akbaba dergisi'nin günümüz karikatürcülerine hediyesi sayılabilir.

örneğin geçenlerde leman dergisi bir kapak yapmıştı: http://www.gercekgundem.com/?p=457282

akbaba'nın kötü taklitçiliğinden nefret söylemine sıçrayan dergi, gerçekten derin bir kapakla çıkmıştı. bu kapakla taraf'a kapak yaptıklarını sananların itici gücü işte bu akbaba mirasıdır.

akbaba mirası nedir? kemalizm'in sevmediğiyle dalga geçmeyi muhaliflik sanmaktır. kemalizm soslu solu, gerçek sol sanmaktır; bu solun balonlarına iğne batıranları nefret söylemiyle susturmaya çalışmaktır; leman'ın son kapağı o çizgide, nefret söyleminde üretilmiş; 

akbaba mirası, stereotiplerle maçı idare etmektir: dindarlar ikiyüzlü, politikacı üçkağıtçı, iş adamları sahtekardır. 

bu mantıkla gidince, soldaki bir tabuya biraz da sarsak biçimde dokunmuş da olsa, taraf da şeytan! "akbaba" çizgisinin kötü kopyacıları olarak leman, taraf'ı şeytanlaştırıp acaba hangi gerçeği örtüyor? acele etmeden, sakince düşünmek gerek...

günümüzde bu akbaba mirasının dışına çıkabilen mizahçı sayısı pek azdır. bu da başka bir araştırma konusu...

18/07/2012 Ekşi Sözlük

nuhungemisi

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.