KARDEŞ ERMENİSTAN

25 Kasım 2020 17:15 / 4259 kez okundu!

 

 

Karabağ kurtulduğuna, Ermenistan da gerçeği kabul edip, barış için ülkemize, Antalya Diplomasi Forumu'na katıldığına göre artık "kardeş Ermenistan"a bir adım daha yaklaştık ama Garo Paylan bu hayalden çook uzakta... 1,5 yıl önce yazdıklarımıza geri dönüp göz atmanın zamanı belki de...

 "Garo Paylan'ın; bunları görmezden gelip sadece “hayalim kardeş ermenistan” şarkısını üstelik kandil ağacının gölgesinde seslendirmek, ne yazık ki altı boş politik bir taktik olmaktan öteye gidemiyor. tüm bunlara rağmen, sadece “kardeş ermenistan” sözlerinin kullanılmış olması bile bence önemlidir. bu konuyu gündeme getirmiş ve tartışmamızı, üstüne kafa yormamızı sağlamıştır." 

 

***

KARDEŞ ERMENİSTAN

kandil vekili olmayı bırakıp milletin vekili olmayı bir türlü başaramamış olan garo paylan’ın hayalindeki sesleniş biçimi.

kardeş azerbaycan dendiği gibi kardeş ermenistan da denmesini bekleyen garo paylan’ın hayali aslında yanlış değil ama o hayale ulaşmak için kendisinin ve benzeri düşüncedeki arkadaşlarının tuttukları yol yanlış. 

şöyle bir hatırlayalım... türkiye’de barış içinde yaşayan 10.000 civarında ermeni vatandaşımız var. 50.000’e yakın ermenistan vatandaşı olan ermeni de, ülkemizde yarı-legal koşullarda çalışıyor. yani kendi bir kısım tc vatandaşımızın kardeşleri ermenistan’da yaşadığına göre oradan söz ederken “kardeş ermenistan” dememek için bir neden yok gibi görünüyor...

ancak aslında bazı nedenler var: ermenistan, hem bölgede hem de tüm dünyada bugüne dek “türkiye karşıtı lobi” gibi çalışıyordu. garo paylan gibi onlar da 27 yıllık karabağ işgalini haklı görmek/göstermek peşindeydi. en “iyi niyetlisi” susarak destek veriyordu. tüm bunları görmezden gelip sadece “hayalim kardeş ermenistan” şarkısını üstelik kandil ağacının gölgesinde seslendirmek, ne yazık ki altı boş politik bir taktik olmaktan öteye gidemiyor. 

tüm bunlara rağmen, sadece “kardeş ermenistan” sözlerinin kullanılmış olması bile bence önemlidir. bu konuyu gündeme getirmiş ve tartışmamızı, üstüne kafa yormamızı sağlamıştır. 

benim hayalim de şudur: ülkem ve devletim; “kardeş azerbaycan”, “kardeş suriye”, “kardeş libya”, “kardeş pakistan” dediği rahatlıkla elbette bir gün “kardeş ırak kürdistanı” ve “kardeş ermenistan” da demelidir, diyecektir. 600 yıllık osmanlı’nın 500 yılında olduğu gibi önce millet-i sadıka olunmalı sonra da eşit tc vatandaşları olarak türk’ü, kürt’ü, arap’ı, çerkes’i, ermeni’si, süryani’si, rum’uyla; aramızda dilsel, dinsel, kültürel, politik kimi farklılıklarımız da olsa, özgürce yaşayacağımız vatanımız türkiye için sağlam bir ortak payda oluşturabilmeliyiz. 

türkiye ırak’taki, suriye’deki kürt ve arap kardeşlerinin varlığı gibi ermenistan’da, azerbaycan’da yaşayan ermeni kardeşlerinin varlığını da böylece rahatlıkla dile getirecektir. yeter ki kardeşliği bozacak şiddeti, silahı, terörü aradan kaldıralım ve asala gibi pkk/ypg’yi de kınamayı bilelim.

özetle bir gün garo paylan’ın hayalinin hayata geçmesini umuyorum. tıpkı garo paylan’ın da bir gün uykusundan uyanıp, kandil’e, pkk’ye başkaldırıp, bu hayal için doğru olan yola gireceğini umduğum gibi... zaten hrant’ın arkadaşı olmak da böyle yapmayı gerektirmez mi?

"kardeş ermenistan hayali"ni açıklayan hdp'li vekile dışişleri bakanımız da şöyle cevap vermiş: “işgale karşı tek söz ettin mi?”


https://www.star.com.tr/guncel/ermenistan-hayalini-aciklayan-hdpli-vekile-bakan-cavusoglundan-cevap-haber-1589816//

nuhungemisi

 

https://eksisozluk.com/kardes-ermenistan--6744523?a=latestfollowups

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2022 22:29

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.