Amasız Barış İstiyoruz
Amasız Barış İstiyoruz
Eklenme Tarihi: 20.03.2013 17:57
Facebook'ta paylaş
0


“Amasız Barış” istiyoruz


Bu girişim, İzmir'de amasız barışı isteyen sivil oluşumların çağrısıdır.

Her tür çatışma ve savaş hali "ama"larla ortaya çıkar ve sürer. Önemli olan "amasız barıştır". İzmir Sivil Toplum Kuruluşları olarak hep birlikte "Amasız Barış" isteğimizi dile getirmek için bir araya geldik. www.amasizbaris.com sitesini kurarak sivil oluşumların kendi hoşgörü ve dil birliğini ifade eden imzaları kamuoyunun dikkatine sunduk.

İzmir isterse, Türkiye ister. İzmir yaparsa bütün şehirler arkasından gider. İzmir hoşgörü medeniyetinin başşehri olmayı kadim geleneklerinden alır çünkü.

Ancak hepimiz istersek, barışı gerçekleştiririz. Her yerde ve her zaman çatlak sesler çıkacaktır. Bu bizim barış dilimizi bozmamalıdır. Artık silahlar susmalı, sadece anneler değil, babalar, kardeşler de ağlamamalı; yokluğun, acının kaderine boyun eğilmemelidir. Bu, çatışanların "bitti" demesi ile olur, yani barış herkes isterse gelir.

Geçmişten kan da çıkarabiliriz, karanfil de!

İzmir ilerici, demokrat, özgürlükçü, barışsever ve barış-ister haliyle tarih yazmaya, tarihte yer almaya devam edecek. Eskinin büyük ticaret limanı şimdinin hoşgörü ve yeniliklerin değişmez kıyısı İzmir hepimiz için, Türkiye için bir rol model olacaktır...

Geçmişten karanfil yaratmak zor iştir, bu zoru İzmir başaracaktır.

Aşure kardeşliğinin değişmez tutkusudur İzmir... İçindeki malzeme çok çeşitlidir aşurenin. Piştiklerinde hem kendi renklerinde kalırlar, hepsi özgün tatlarını korur, hem de ortak yeni bir aşure tadı oluşur. Bu kültür bize yakışır.

Bu coğrafya artık bölünmenin, parçalanmanın değil, özgürlük ve eşitlik temelinde, insanın ve doğanın tahribine dayanmayan, yeni bir hukuksal sözleşmenin ufkuyla aydınlanacaktır.

Kimseye kendi yaşam biçimini dayatmayanlar, dayatmaya kalkmayanlar bu topraklarda daha uzun yaşayacaklar. Yanlışta ısrar edenler ise eriyip tarihe karışacaklardır.

İzmir ve İzmirlilik kendine özgü, yeni, eşitlikçi meclisler oluşturup onları yaşatarak tarihte yer alacaktır.

Şiddeti tarihe gömecek bir İzmir, farklı fikirleri elele tartışarak, barış için her koşulda yan yana durarak, hoşgörünün kadim şehrinde birbirini el üstünde tutarak, meltem kokulu, iyotlu ılık rüzgarlarında nefes almayı sürdürecektir... Nerede doğduğumuz önemli, nerede doyduğumuz da...

Ahde vefa hepimizin içinde, gücümüz "sivil" dilimizde...

İzmir biziz, barış bizim önceliğimiz... “Amasız Barış” istiyoruz.


İZMİRİZMİR.NET AİLESİ

 

Yorumlar
20 Mart 2013 18:09

nuhungemisi

İzmir'de "Amasız Barış Girişimi" adı altında bir araya gelen 163 sivil toplum kuruluşu (STK), çözüm sürecine destek vererek barışın hakim olması çağrısında bulundu. Konak ilçesi Alsancak semtindeki Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde 163 STK adına toplanan grup, "Amasız Barış İstiyoruz" yazılı bir pankart açtı ve beyaz karanfil dağıttı. Grup adına basın açıklaması yapan İzmir Küçük Millet Meclisi Koordinatörü Pervin Mısırlıoğlu, destekleyen bütün STK'leri sayarak, "Anaların gözyaşlarının dindiği, silahların sustuğu, organik katkısız barış istiyoruz" dedi. Herkesi barışa davet eden Amasız Barış Girişimi içinde her kesimden STK'nin bulunduğunu belirten Mısırlıoğlu, İzmir'in tarihî bir süreci yaşadığını söyledi: "Farklı düşünen tüm kesimler, bu girişime destek veriyor. Herkesin Türkiyeli olduğu ve aynı toprak parçası üzerinde yaşayabileceği bir barış istiyoruz. Silahlar sussun istiyoruz. Barış biziz, barış sizsiniz, barış İzmir, barış Türkiye'dir. Barış yoksa demokrasi de yoktur. Demokrasi yoksa barış da yoktur. İzmir isterse Türkiye de ister. Savaşın her türlüsüne hayır diyoruz."

http://www.amirler.net/guncel/cozum-surecine-destek-icin-163-stk-amasiz-baris-adi-altinda-birlesti-h146238.html

http://www.firatnews.com/news/guncel/izmir-de-200-stk-ve-siyasi-partiden-barisa-destek-aciklamasi.htm

http://www.turnusol.biz/public/haber.aspx?id=15405&pid=78&haber=%DDzmirde%20Amas%FDz%20Bar%FD%FE%20a%E7%FDklamas%FD

http://www.haberfx.net/izmir-amasiz-bir-baris-istiyor-haber-801879/

http://www.vanbulten.com/gundem/izmir-amasiz-bir-baris-istiyor-h6832.html

http://www.haberler.gen.al/2013-03-20/cozum-surecine-destek-icin-163-stk-amasiz-baris-adi-altinda-birlesti/

http://www.malatyagercek.com/guncel/cozum-surecine-destek-icin-163-stk-amasiz-baris-adi-altinda-birlesti-h93801.html
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.