Hasan Rastgeldi Resim Sergisi
Hasan Rastgeldi Resim Sergisi
Eklenme Tarihi: 27.11.2010 03:12
Facebook'ta paylaş
0
Kedi Kültür Sanat Merkezi'nde 25 Kasım - 8 Aralık

Sergi Pazar hariç her gün 10.00 - 19.00 saatleri arası gezilebilir.


Hasan Rastgeldi

1970 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim bölümünden mezun oldu. Siirt Ortaokulu'na resim öğretmeni olarak atanan Hasan Rastgeldi, daha sonra Siirt ve Urfa Öğretmen liselerinde 1982 yılına kadar çalıştı. Bu yıllarda Anadolu folkloruna yönelen sanatçı Halk Bilimleri dalında ( halk oyunları, müzik, gelenek, görenek, giyim kuşam ) araştırma ve derlemeleri, televizyon programları oldu. Bu yörelerden birçok konuyu tuvallerine taşıdı. 1982 yılında Buca Eğitim Fakültesi Resim Bölümüne öğretim görevlisi olarak atandı. 1987'de lisans eğitimini tamamlayarak, sanatta yeterlilik aldı. 1989 da Salzburg Yaz Akademisinde resim ve desen çalışmalarına katıldı. Ege Üniversitesi Konservatuarında Urfa yöresi halk oyunları eğitmenliği yaptı. Sahne dekorları tasarladı.

Bugüne kadar 47 kişisel sergi açan sanatçı 100'ün üzerinde yarışmalı ve karma sergilere katıldı. Eserleri uluslararası bianel ve sergilerde yer aldı. Katıldığı yarışmalı sergilerden 10 ödül aldı. Ankara ve İzmir Resim Heykel Müzeleri Devlet kurumları ile özle koleksiyonlarda eserleri bulunan sanatçı İzmir Köprüdeki atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Hasan Rastgeldi bu sergideki tabak çalışmaları için "Değişik formdaki yüzeyler cezbeder beni. Cam tabaklar renkleri ve desenleri ile ilgimi çekti. Kullandığım malzemeye uyum sağladığı için bir seri tabak boyamayı denedim. Akrilik boya ile ( karışık teknik ) tabaklar üzerine Anadolu kültüründen motifler işledim. Camın görkemini ışık yansımalarını dördüncü boyut olarak resimlerime kattım." diyor.


Kedi Kültür Sanat Merkezi
Atatürk Caddesi 386/A, Alsancak / İzmir
Tel: 0(232) 464 99 35 ~ 464 98 35
E-Posta: info@kedikültürsanat.org ~ kedikultursanat@gmail.com
www.kedikultursanat.org

 

Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.