#EVET AMA YETMEZ!

17 Nisan 2017 01:07 / 861 kez okundu!

 

 

"Doğru tavır, yeni duruma uygun olarak tüm partilerin ve kişilerin kendilerine çeki düzen vermesi, yeni stratejiler kurması ve buna uygun yeni taktikler geliştirmesidir. Çünkü Türkiye'deki politikanın sahası değişmiştir.

16 Nisan'da Evet diyenler de Hayır diyenler de geçmişe değil artık geleceğe dönmeliler yüzlerini. Yeni konularda, yeni verimli tartışmalara; yeni seçimler ve yeni referandumlarda, yeni saflaşmalara hazır olalım. 

#EVET Ama Yetmez! kazandığına göre "Yetmez"in içini doldurmak için de kolları sıvayalım."

*****

 

#EVET AMA YETMEZ!

1. 51-49 ile başkanlığa geçiyoruz. Tarihimizde askerlerin yapmadığı, meclisin yaptığı büyük çaptaki ilk anayasal değişimdir bu. Kazanan Türkiye oldu. Hayırlı olsun :)

2. Küçümseyenler unutmasın ki İngiltere'de Brexit de 51-49 idi, Demokrasiyi içimize sindirelim. Onlar 1,5 yılda yasaları uyarlayıp AB'den nasıl ayrılacaksa; biz de 1,5 yılda seçim yasası, siyasi partiler yasası, meclis iç tüzüğü konularını yasalarla yeni duruma uygun olarak düzenleyip, 2019 seçimiyle başkanlığa geçeceğiz. Yani TR'de politikanın sahası değişti. Bunu sindirip kendimizi yeni dönemin yeni koşullarına adapte edelim.

3. Sistemin oy açısından da ilk denemesi aslında yapılmış oldu. 2019 CB seçiminin de 2.turu aynen böyle olacak. İkinci tura kalan diyelim ki RTE 51-49 oranıyla o zaman da, kaybedebilir de kazanabilir de. Yani kendimizi 51-49'lara alıştıralım. 

4. Evet cephesinin oy kaybını sadece MHP'ye yüklemek yanlıştır. Ak Parti'den de ciddi bir oy kaybı olmuştur. Sandığa gitmeyen ve gidip Evet diyen Kürtler de sonuca ciddi etki etmiştir.

5. Görünen odur ki Ak parti erken seçim istemeyecek, CHP istiyormuş gibi yapacaktır. 

6. Seçimde meşruiyet sorunu aramak da olgun siyaseti değil ergen siyaseti olur. CHP tam bu noktada yeni bir tarihi hataya imza atıyor. Umarım D. Küçükaydın'ın tavsiyelerine uymaya devam ederek, seçimi gayri-meşru ilan edip, "Erdoğan" istifa diyerek sokaklarda tencere tava çalmaya başlamaz :(

7. Doğru tavır, yeni duruma uygun olarak tüm partilerin ve kişilerin kendilerine çeki düzen vermesi, yeni stratejiler kurması ve buna uygun yeni taktikler geliştirmesidir. Çünkü Türkiye'deki politikanın sahası değişmiştir.

8. 16 Nisan'da Evet diyenler de Hayır diyenler de geçmişe değil artık geleceğe dönmeliler yüzlerini. Yeni konularda, yeni verimli tartışmalara; yeni seçimler ve yeni referandumlarda, yeni saflaşmalara hazır olalım. 

9. #EVET Ama Yetmez! kazandığına göre "Yetmez"in içini doldurmak için de kolları sıvayalım.

Vesselam.

 

İlhami MISIRLIOĞLU

17 Nisan 2017

17.04.2017

 

Son Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2017 14:21

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.