BİR DEVİR DAHA KAPANDI

23 Nisan 2020 23:09 / 1551 kez okundu!

 


Cumhurbaşkanlığı makamı eskiden Avrupa Merkezci, yanlış batıcılığın ana üssüydü. Cumhurbaşkanlığı etkinlikleri bu yüzden de geçmişte bir sentezi değil, oryantalist bir şaşkınlığın ezikliğini, çarpıklığını yansıtırdı. TBMM'nin 100. Yılı için tv'de gerçekleşen harika bir konser sırasında, batıcı ezikliği üzerinden atmış bir Türkiye sentezi yaşadık; görünen her mekânda, her sözde, her çalgıda... Bir devri kapatan bu konserin o anda TRT World üzerinden canlı verilmeyişi ise bir eksiklikti.

 

****

 

BİR DEVİR DAHA KAPANDI

 

Televizyonda birden karşıma çıkan ve kıpırdamadan izlediğim, Cumhurbaşkanlığının TBMM’nin 100. Yılı vesilesiyle kotardığı “7 Tepenin Şehrinden 7 Kıtaya Konser”i, muhteşemdi. Çekimler, seçilen mekânlar, müzikler, çalgılar ve müzisyenler, harika bir Doğu/Batı sentezinin ürünüydü.

 

1. Ayasofya; ney

2. Topkapı Sarayı; ud

3. Kız Kulesi; arp ve ilahi

4. Piyer Loti Tepesi; kânun

5. Galata Kulesi; flüt

6. Dolmabahçe; tambur/kemençe

7. Boğaziçi/15 Temmuz Şehitler Köprüsü; Piyano

 

Seçilen sözler ve sahipleri de çok anlamlıydı; Kant, Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre, Akinalı Thomas, Lamartin, Mevlana, Pir Sultan Abdal.

Seçimlerin arkasında belli ki Doğulu/Sentezci bir akıl vardı. Cumhurbaşkanımızın türlü engellere, darbelere rağmen kararlılık gösterdiği doğrultuda, boşlukları doldurmak ise İbrahim Kalın gibi sağlam entelektüellere kalmıştı :) 

 

Cumhurbaşkanlığı makamı eskiden Avrupa Merkezci, yanlış batıcılığın ana üssüydü. Cumhurbaşkanlığı etkinlikleri bu yüzden de geçmişte bir sentezi değil, oryantalist bir şaşkınlığın ezikliğini, çarpıklığını yansıtırdı.

 

28 Şubat 1997 döneminde Cumhurbaşkanı S. Demirel'in bile askeri vesayetçi statükoya teslim olduğu o meşhur Beethoven konserlerine tapınma ile; bugün İdil Biret'in çaldığı Beethoven’nin 9. Senfoni’sinin yarattığı duygu arasında büyük fark vardı. Oryantalist batıcı ezikliği üzerinden atmış bir Türkiye sentezi yaşadık her mekânda, her sözde, her çalgıda... Bir devri kapatan bu konserin o anda TRT World üzerinden canlı verilmeyişi ise bir eksiklikti.

 

Simgelere hâkim, kendinden emin bir sentezcilikle kotarılmış etkinlik, tüm dünyaya şunu dedi: Doğuluyuz, Batı'nın harcındaki Doğu'nun da, Doğu'daki Batı'nın da farkındayız. Bu yüzden sentezimizle gururluyuz...

 

Simgeler önemli dedik; Doğu'yu, Batı'yı yansıtan mekanlar, kişiler, çalgılar, besteler özenle seçilmişti. Seçen, Anadolu sınırlarını aşan büyük coğrafyamızın değerlerinin belli ki çok farkındaydı. Keşke bu simgeler konusunu @ErtanOzyigit gelecek #KayıtDışı programında ele alıp çözümlese... Eminim ki Çok katmanlı, çok anlamlı ve çok verimli bir kültürel, estetik derinlikte program olur ;-)

 

Simgeler, simgeler... Alevi/Sünni kişiler ve müzikler; Kürdili Hicazkâr Longa; Roma/Selçuklu/Osmanlı/Cumhuriyet mirasının farkındalığına dair titiz bir sentezin estetik bir sunumunu yaşadık. 

Bir devir daha kapandı. Kendisinin ne olduğunun bilincinde bir sentezcilik bayrağı göndere çekildi.

 

Bugünkü müzikal gösteri; Türkiye’nin Savunma, Sağlık, Tarım (yakında Enerji) ile belirginleşen yükselişine; sanatsal, kültürel, vicdani, estetik bir dokunuş olmuştur.

Artık bırakın gerisini müzmin muhalifler, ülkesiyle övünmekten utanan Avrupa Merkezci ezikler, yanlış batıcılar/batılılar düşünsün “Türkiye'nin gittikçe yükselen bu kendine güveni ile nasıl başa çıkacağız?" diye...

 

Vesselam.

 

İlhami MISIRLIOĞLU

 

Not 1: 115 kişinin covit-19 virüsünden öldüğü bu karantinalı günde; Türkiye’de TBMM’nin 100. Yılı sakin, estetik, müzikal bir biçimde kutlanarak; bayrak, marş, alkış, müzik araçları ilk kez tüm ulusun malı olacak biçimde kullanılıp bir devir kapatılırken; yanlış batıcı, Avrupa Merkezci, oryantalist eziklik; ne yazık ki İzmir’de Çav bellacı zıplamalarla ıssız balkonlara eziyet olarak yaşatılıyordu.

 

Not 2: 7 tepenin şehrinden 7 kıtaya konserini izlemek isteyenler için kısa yol:

https://www.sabah.com.tr/video/kultursanat/7-tepenin-sehrinden-7-kitaya-konser-video?f=sm&utm_source=twitter.com

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.