İŞTE O BAYRAK

24 Aralık 2021 00:35 / 352 kez okundu!

 

 

Bu bir bağımsızlaşma mücadelesidir. Emperyalizmin en güçlü ekonomik enstrümanlarından olan kur baskısına karşı görece de olsa bir bağımsızlaşma, bu baskının etkisini azaltma mücadelesi.

 

****

 

İŞTE O BAYRAK

Türk Bayrağı görselleri… Dalgalanan Türk Bayrağı resimleri

Dün 18 TL.sını gören Dolar bugün 13 liranın altında. 20 TL.sını gören Euro ise 14.5 seviyelerinde. Ben bunları yazarken bu seviyelerdeydi ve iniş de devam ediyordu. Dikkat edin, bir günde oluyor bunlar bir kaç yıl ya da ayda değil.

Ne şimdi bu? Nedir bunun izahı? Bu tabloya bakıp da bunun bir milli ekonomik mücadele olduğunu anlamamakta direnenleri ahmaklıkla falan itham etmeyeceğim. Çünkü durum, ahmakların bile anlayabileceği kadar açık.

Ortada halk yararına, millet ve ülkemiz yararına bir mücadele veriliyor. Ülkemize ekonomik saldırı başlatmış güçler kurlar üzerinden hamle yapıp dövizi yükselterek halkı paniğe sevk etmeye çalışıyor, iktidar da gerekli önlemleri alıp bunu geri çekmeyi başarıyor, pes etmiyor.

Bu bir bağımsızlaşma mücadelesidir. Emperyalizmin en güçlü ekonomik enstrümanlarından olan kur baskısına karşı görece de olsa bir bağımsızlaşma, bu baskının etkisini azaltma mücadelesi.

Bunda anlamayacak bir şey yok. Ama anlamamakta ısrar edenler bunu niye yapıyor? Niye bu mücadelenin yanında değil de karşısında konum alıyor? Onlar için iktidar kötü imaj kazansın da ne olursa olsun, isterse Türkiye batsın. Klasik, 'bana yar olmayanı başkasına da etmem abi' taktiği. Bunlar neyi kime 'yar etmek' istemiyorlar? Türkiye'yi AK Parti'ye. Sebep? Kendilerine argüman kalmıyor. Onlar da çareyi ülkemize ekonomik saldırı başlatıp sürdürenlerin yanında saf tutmakta buluyorlar. Alkolizme karşı mücadelede nasıl alkolün yanında saf tuttularsa bu ekonomik mücadelede de faiz indirimlerini kösteklemek, döviz spekülasyonu ile ülkeyi çökertmek isteyenlerin yanında saf tutuyorlar. Bir de bunu dini gerekçelere bağlamıyorlar mı? Yani gerekçe o olsa ne olacak inmeyecek mi sömürü faizi? Evet; dinen faiz haram. İyi de bunun nesi kötü? Efendim döviz yükselirmiş de ekonomi ve vatandaş kötü etkilenirmiş. Fakat bunu iktidar yapmıyor ki, onu yolundan alıkoymak isteyenler yapıyor. Kavga bu. Yara bere almadan olur mu? Elbette zarar da görülecek ama bu kumpastan kurtulunmak isteniyorsa o meşakkatlere katlanılacak. Nerde görülmüş lay lay lom kurtuluş mücadelesi. Emperyalist bağımlılıktan nasıl kurtulunur sanılıyor?

Ya insan, yüksek faiz politikasının sonlandırılması için yapılan bir mücadeleye karşı çıkar mı? Ama çıkıyorlar işte. 'Bunlar faizi düşürdü, bütün bu kur zıplaması ondan oluyor' demeye getiriyorlar. Bu kur zıplamasına sebep olanlar da zaten bu düşünce yayılsın istiyorlar. Bu propagandayı yapanlar doğrudan Türkiye karşıtlarının, onu yeniden avuçlarının içine alıp istedikleri gibi sömürmek isteyenlerin değirmenine su taşıyor. Böyle bir mücadele yapılmasın, onların kurallarına boyun eğilsin, işler eskisi gibi gittiği kadar gitsin' demeye getiriyorlar. Eski sistem, eski sistem diye tutturmalarının sebebi de budur. Çünkü cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde o eski dolapları çeviremiyorlar.

Çok şükür bu bayrak açılmış, ahali er meydanında emperyalizmle boy ölçüşmeye davet edilmiş ve kavgaya icabet etmiştir. Halkın çoğunluğu onlara değil, doğruya inanıyor.Türkiye'yi yeniden diz çöktürmek isteyenlerle işbirliği yapan sistem karşıtları da verecek mücadelelerini ama işte o bayrak inmeyecek daha. Bilinsin.

Firuz TÜRKER

22.12.2021 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.