12. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali
12. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali
Eklenme Tarihi: 16.11.2011 11:13
Facebook'ta paylaş
0

İzmir Sinema Derneği tarafından 16 - 20 Kasım 2011 tarihleri arasında düzenlenen İzmir Kısa Film Festivali bugün başladı.

İzmir’in en uzun süreli etkinliklerinden biri olan ve ülkenin uluslararası kategoride ödül veren tek kısa film festivali olan Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali bu yıl onikinci kez düzenleniyor.

Uluslararası İzmir Kısa Film festivali ilk kez 2000 senesinde düzenlenmiş ve o günden bu yana Türkiye'nin en önemli kısa film festivallerinden biri olmuştur. Festival, düzenlendiği İzmir kentinin tek sinema festivali olma özelliğiyle büyük önem taşımakta.

Her yıl uluslararası ve ulusal kategorilerde kurmaca, belgesel, deneysel ve animasyon dallarındaki kısa filmlere Altın Kedi ödülleri veren festival, yurt dışından ve Türkiye'den sinema dünyasında önemli ve isim yapmış kişileri jürisine davet ederek kısa filmin gelişimi açısından rekabete dayalı bir canlılık da getiriyor.

Yarışmalı bölüm dışında Türkiye'den ve dünyadan o yılın panoramasını çizmek amacı ile, özenle seçilmiş filmler gösterime alınıyor ve sinemaseverlerle buluşturuluyor. Film gösterimleri paneller, söyleşiler, sergiler ve başka etkinliklerle de destekleniyor. Bu açılardan Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali seyirciyle en fazla kaynaşan, kitlelere en başarılı biçimde ulaşan kısa film festivali olma özelliğini de koruyor.

Film gösterimlerinin önemli bir kısmı filmlerin ekip ve oyuncularının da katılımıyla gerçekleştiriliyor. Festival böylelikle sinemacı ve seyircileri bir araya getiren önemli bir buluşma noktası haline geliyor.

Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, ülkemizin kısa filmcilerinin ulusal ve uluslararası platformlarda daha çok ve daha etkin bir şekilde temsil edilmesine katkıda bulunmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

12. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali 16 - 20 Kasım 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.


Festival programı için tıklayın

 

Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.