'Yeni Yayın Dönemimiz' yeni yılla birlikte başladı

14 Ocak 2009 15:35 / 2718 kez okundu!

 

Sahici bir heyecan duyuyorum. Her tarafımızı estetisyene kaptırmış gibiyiz. Bizi biz yapan her halimize bıçak atılmış, dokunulmamış bölge kalmamış gibi. Kendimizi yani izmirizmir'i yeniden yaratılması için Egeweb'e teslim ettik.

Sahici bir heyecan duyuyorum. Her tarafımızı estetisyene kaptırmış gibiyiz. Bizi biz yapan her halimize bıçak atılmış, dokunulmamış bölge kalmamış gibi. Kendimizi yani izmirizmir’i yeniden yaratması için Egeweb’e teslim ettik... Kübra tasarlayacak, Bora bizi sıradanlıktan çıkarıp butik kodlara saracak, Selçuk Arat ise orkestra şefi olarak cerrahi müdahaleyi titiz ve profesyonel bir anlayışla yönetecekti. Hepsi farklı karakterlerde ve yeteneklerde eşsiz bir üçleme. Onlar sanal dünyanın gerçek virtüözleri. Son üç aydır çalışmak için bir araya geldiğimizde her defasında ne kadar isabetli bir karar aldığımızı da şimdi daha iyi anlıyorum.

İlhami Bey, Hürriyet Hanım ve ben kendi aramızda oluşturduğumuz isteklerimizi onlara anlattık. Herkesin mantıklı istekleri vardı. Benimkiler hariç. Ben giysilerimin hepsini içine alabilen, yanımda taşıyabileceğim bir ipod-dresspod gibi şeyler de kurguluyordum ki… Durdurdular bereket. Bizim site takla atsın, dans etsin, keman çalarken bir piyano eşlik etsin, okuyucuları etkin ve kusursuz öznelere çevirsin, editörleri korkusuz, yazarları benzersiz olsun derken… Hepsi bir oldular, bana büyük bir nezaketle olabilir işleri anlattılar.

Bizi biz yapan hikayemize en uygun yazılım ve görünümün bin bir türlü anlatım biçimi var elbette. Ancak…

Neydik, Ne Olduk…

Dijital yayıncılığa atılmaya karar verdiğimiz günlerde hazır sistemlerden biriyle başlamanın avantajını kullanma kararı almıştık. Bizim için hem zaman açısından, hem de birçok şeyi kolayca halledebilme açısından avantajlar getiriyordu hazır sistemle çalışmak. Kolay kullanılabilir yönetim paneli sayesinde fikirlerimizi, düşüncelerimizi, izlenimlerimizi sizlere kısa zamanda ulaştırabiliyorduk. Zaman içinde bu işin içinde deneyim kazandıkça artık hazır sistemimizin yetersiz kaldığı düşüncesi oluşmaya başladı. Gezindiğimiz sitelerde başkalarının yaptığı değişik sunumlar, göz alıcı tasarımlar bizi etkiliyordu ve yenilenmemiz gerektiği görüşü ağırlık kazanıyordu. Sitemiz de giderek yazarlarıyla, duruşuyla ünlenmeye ve ciddi sorumluluklar taşımaya başlamıştı. Bu düşünceler içerisindeyken bir gün Nina Bencoya aracılığıyla Egeweb ile tanışma fırsatı bulduk. “Egeweb”, tam da bizim istediğimiz gibi bir firmaydı. Son teknolojileri kullanan, özgün, yaratıcı tasarımlar yapan ve bizim teknoloji ayağımız olabilecek bir firmaydı. Ve Egeweb ile birlikteliğimiz böylece Eylül ayında başladı.

O ana kadar yürüyen süreci başarı ve özveriyle yürüten Gökhan Sevinç arkadaşımıza ayrıca teşekkür borçluyuz. Yenilenme sürecinde de onun görüş ve önerilerinden hep yararlandık, yararlanmaya da devam edeceğiz.

2009’a girmeye hazırlandığımız şu günlerde aşağıdaki yeni özellikleri barındıran yeni sitemiz ile karşınıza çıkacak olmaktan gurur duyuyoruz.

Yeni sitemizde neler var?

o Yeni Arayüz; Etkileyici ve ergonomik tasarım. Küçük alanlarda büyük oranda bilginin sadelikle kullanılabilmesi, renkler ve yerleşim düzenindeki değişiklik ve uyum.
o Web 2.0 Teknolojileri; Bir süredir adından söz edilmeye başlanan Web 2.0 artık Türkiye’deki sitelerde de yerini aldı. Ajax, CSS gibi üst düzey teknolojilerin yer aldığı Web 2.0 sitemizde etkin bir şekilde kullanıldı.
o SEO; Sitemizde arama motorları tarafından kolayca bulunmamızı sağlayacak optimizasyon teknikleri uygulandı.
o Altyapı: Programlama kısmında genişlemeye açık bağımsız yazılım geliştirildi.
o Üyeyle etkileşimi arttıran dinamik profiller geliştirildi.
o Güvenlik en üst düzeyde kullanıldı.
o Sitenin spamlarla dolması engellendi.
o Kullanıcı dostu gelişmiş editör eklendi.
o Sistem Optimizasyonu yapıldı. Çok daha hızlı çalışan bir site haline getirildi.
o Serbest blok modülü; Yönetim panelinden 1dakika içinde sayfanın herhangi bir yerine sürükle&bırak blokları yaratabilme mümkün kılındı.
o Reklam Yönetimi artık daha hızlı ve yaygın reklam almaya göre oluşturuldu.
o Banner Yönetimi kolaylaştırıldı.

2007 yılının başında açılan sitemiz iki yılda yazarlarının kalitesi ve dürüst tavrıyla ‘İzmir çukurunda’ bir marka oldu ve başta İztanbullular arasında olmak üzere Türkiye’de tanındı.

Hrant Dink’in öldürüldüğü günlerde açılan sitemiz, iki yıl boyunca, ülkemizin insanlarının daha iyi, daha temiz, daha demokratik yönetimlere layık olduğunun özlemiyle yanıp tutuştu. Yeni döneminde de eski ve yeni yazarlarıyla, yaratıcı fikirleriyle, yüreğinizi ısıtacak yeni adımlarla karşınızda olacağız.

Geçmişiyle yüzleşmeyi başaran, bu nedenle de heyecan verici bir geleceğe hak kazanan; bir marka olduğunun farkına varan ve markasının gümüşündeki pası kendisi silebilen bir İzmir için her türlü desteğinize, katkınıza, önerinize açığız.

Hepimizin yolu açık olsun.

P. Mısırlıoğlu

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
20 Nisan 2009 16:57

EK

Pervin Hanım,

Son yazdığınız yazının üzerinden 3 aydan fazla zaman geçmiş Bu site canlı ve didiri ayakta mıdır?

Umarım, her şey yolundadır! Yolunda olduğu varsayımıyla, o becerikli ve değerli kaleminizi neden aha sık kullanmıyorsunuz?
14 Şubat 2009 16:20

yergun

Kolay gelsin. BAşarılar
29 Aralık 2008 19:58

agulerhan

Her şey GÜZEL İZMİR için!
29 Aralık 2008 19:27

agulerhan

Hem bana yorumunuz için hem de bu güzel yazınız için teşekkürler.

24 Aralık 2008 07:35

nuhungemisi

Hepimizin yolu açık olsun.
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.