TÜRKÇE DİNLENMEK BAŞKA.

11 Ocak 2007 12:34 / 2250 kez okundu!

 

"Türkçe Dinlenmek Başka" mı sizce de? Pervane, eski bir yazısında Türkçe'ye övgüler dizmekte... P.Mısırlıoğlu yazıyor.

TÜRKÇE DİNLENMEK BAŞKA.

Gel gel Çeşme’ye gel, Kuşadası’ na , Bodrum’a gel. Türkçe düşün, Türkçe uzan, Türkçe dinlen, Türkçe hayıflan üzül, Türkçe eğlen, kahkaha at, göbek at kendi dilin değil mi her alanda at oynat.
Ben eski bir turizmci olarak iddia ediyorum ki; iç turizmi patlatmak için sihirli sözcükler bunlar. Yani kendi dilinde şarkı söylemek ne kadar içtenlikli ve coşku dolu ise kendi dilinde tatil yapmak da öyle huzur verici. Gel gelelim bu işin sakıncaları da var tabii. Dile fazla hakim olduğundan, derinlemesine de yorum yapabiliyorsun. Bu işin çeşitli varyasyonları da vardır hatta. Kadın-erkek ilişkilerinde mesela öz dilinde anlaşamayan çiftlere ayrıldıklarında “yabancı eş al kardeşim” diyin “niye?” dediklerinde kendi dilinden olmayan birine daha anlayışlı davranma olasılığının dışında, yorum yaparken de üstten üstten fazla incelemeden olayı geçiştirme yeteneğine sahip olabilirsin ve de hatta “bu iş onlar da bizden farklı” deme toleransınızı en üst noktalara da taşıyabilirsiniz. Karşıdaki yabancı damat ya da yabancı gelin bir zırvalık ettiğinde ne kadar etnik, otantik, folklorik gibi kulağa hoş gelen yorumları yaparak evliliğinizi kurtarabilirsiniz..gibi ironik önerileri de yabana atmamak lazım. Fakat gelin görün ki günler geçer ve siz alfabesi olmayan bir dile bile adapte olursunuz ve yorumlarınız da derin kuyu çalışmalarına döner. Kaotik gibi görünen bu haller sizin iç dünyanız zenginleştikçe ve ruhsal büyümeniz sürdükçe de artık tek bir dile yönelirsiniz. Dünya insanı ve insani olmayı öğrenene kadar. (bu bölüm tatilde nerede olmak istediğine karar veremeyenler için özel olarak düşünülmüştür.)
Ehh tatil konusunda felsefe yapmanın da tadı başka, rengi yeşil mavi. Kendi dilinde tatil. Ve başka dillerde tatil. Türkçe, Rusça, Japonca tatillerin de tadı başka ama rengi yeşil mavi. Sonuçta alfabeler kalkar ortadan ve tatil dili çıkar ortaya. Beklenti ve arzularınıza göre yeni bir tatil alfabesi oluşur ki, mavi bazen gökyüzü olabilir bazen deniz, göl. Ama yeşil katkısı işin her zaman rengini değiştirir. Yeşillerinizin ve mavilerinizin durumuna göre gözden düşer ya da taçlandırılırsınız. Çoğunlukla da bu mavi ve yeşil arasında paylaşılır tatil fırsatları.
Benim gibiler de durum farklı. Tatil dilim çok hareketli. Huzurdan çok macera ve heyecan. Sanki bilmediğim her şeyi bir çırpıda öğrenebileceğim bir devri alem. Gitmem gereken her yer hayalet dünya. Ve gittikçe, görüldükçe gerçek olan dünya kentleri. Öğrenildikçe var olan insan halleri.
Daha da özetlersek öğrencilik etmediğim tatil benim tatilim ya da tatildilim değil.
Bu tatil “neler öğrendim?” den kısa başlıklar size;

-Beyaz gecelerin tatil için iki kat gezme fırsatı olduğunu (Kuzey ülkelerinde güneş batmıyor batar gibi yapıyor şu sıralar)
--St.Petersburg’ daki Eski Kışlık Saray binası Hermitaj Müzesi’nin eşsiz bir koleksiyona sahip olduğunu,
Gustav Vigeland adlı olağanüstü heykeltıraşın bizzat kendisinin kurgulamış olduğu Vigeland parkını ve şefkat ve hayat üzerine yarattığı şaheser heykelleri
-Ünlü ressam Munch’un çalınan “Çığlık” adlı tablosunun yerine geride kalan üç versiyonundan bir tanesinin konduğunu ve sadece kendi eserlerinden oluşan ve kendi adına kurulmuş olan Munch Müzesi’nin Oslo’ da olduğunu,
-Fiyortlarımız olsa Denizli’ ye, Balıkesir’e ya da Bursa’ya gemiyle gidilebileceğini.
- Kiril Alfabesinin zorluklarını…
-Limuzinli sokak düğünlerinin Rusya’da ne kadar yaygın olduğunu….
-Somon, havyar ve şampanyanın gündelik, sıradan yiyecekler olabileceğini…
Daha ne çok bilgi ve görgü ile tatillerden dönülebileceğini varın siz düşleyin.
Hangi tatile hangi dilde giderseniz gidin, ister Çeşme’de, ister Kuşadası’nda, isterse yurtdışında olun ama artık dönün gelin İzmir’e. Kentli olduğumuzu, Dünyaya ve Türkiye’ye gösterelim.

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.