DEĞİŞİME UĞRAYANLAR

14 Kasım 2022 20:01 / 713 kez okundu!

 

 

Biz çeşitli sivil toplum çalışmaları sayesinde toplumsal renklerimiz ve kaliteli insanlarımızı aynı zamanda, aynı platformda bir araya getirebilmekten çok mutluluk duyduk. Çok zordu ama çok özeldi. İzmirizmir.net yazar ve sanatçı dostlarımızı bu sayede tanıdık, sevdik. Bu 15 yılda en büyük kazancımız elbette onlar.

 

****

 

DEĞİŞİME UĞRAYANLAR

 

Biz çeşitli sivil toplum çalışmaları sayesinde toplumsal renklerimiz ve kaliteli insanlarımızı aynı zamanda, aynı platformda bir araya getirebilmekten çok mutluluk duyduk. Çok zordu ama çok özeldi. İzmirizmir.net yazar ve sanatçı dostlarımızı bu sayede tanıdık, sevdik. Bu 15 yılda en büyük kazancımız elbette onlar.


Bu öyle bir fedakarlıktır ki, şimdi küsmüş kalemime can vermeye çalışırken onları daha çok takdir ediyorum. Hiç karşılık beklemeden zaman ve disiplin içerisinde iletişim yollarını beslediler, büyüttüler. Hiç umutsuzluğa düşmediler, yılmadan, aralıksız emek verdiler. Bu zamanlara geldik. Gelirken biz değiştik, onlar değişti, Türkiye değişti, Dünya değişti. Evren bile genişledi durmadan.


Kalemle kopan ilişkim en çok beni yaraladı ve bir de beni gerçekten seven birkaç insanı. Hüzünle hatırladığım bazı olayların sadece özeti bu travmayı açıklayamazsa da, sizlerle paylaşınca acım azalır belki...


Bilirsiniz “önyargılar dışarı” mottosu ile öne çıkan İKMM (TkMM İzmir) Türkiye Küçük Millet Meclisi’nin İzmir platformu pek çok Dünya ve Türkiye’de hem güncel hem de kangren olmuş sorunlarla gündemi belirleyen, özgün bir mecra idi. İlhami Bey’den ilk duyduğumda “dahiyane” demiştim. Doğal olarak İstanbul mutfağın merkezi idi. Sponsor Norveç kralı. Yani bu projeyi Kral fonluyordu. Sakıncası yoktu. Çünkü "koskoca Kral" iyiliksever, “demokrasi hayranı”, “çağdaş”, “batılı” bir insandı sonuçta. İyilik yap, denize at demişti. Dışarıdan baktığınızda, onlarca STK, MV, siyasi parti yöneticileri, belediye başkanlarını aynı aile fotoğrafı içerisinde toplayacak masum, harika bir aktivite. Bu bölgenin "hamalı" olmak için hiç düşünmeden atladım üstüne. Bir baktım bu iş için yaratılmışım adeta…


Her ay kırk bin çeşit görüş, duruş, muhalifi, iktidarı, Pembe Üçgeni, LGBT'si, Yeşilcisi, çevrecisi, hayvanseveri, dindarı, ateisti, romanı, Kürt, Türk, Ermeni, Süryani, Yahudi toplandık aynı salonda. Aynı konuda, ayrı sözler söyledik. Aynı konuda ayna olduk birbirimize. Olmayacak sanılan çok önemli oturumlar düzenledik yıllarca ve gerçekten canımız çıktı bu hamallıktan.


Derken bir gün o zamanki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Güneydoğu için ciddi bir karar vererek  “Barışma Sürecini” ilan etti. Baldıran zehiri içsem bile 30 yıldır süren bu durumu düzelteceğim, dedi.


İşte o zaman başka bir değişime uğradık.


Biz Mısırlıoğlu kardeşler başta ağabeyim İlhami Mısırlıoğlu olmak üzere "Barış Süreci"ne önyargısız, umutla, samimiyet ve hevesle yaklaştık. Kimi niyet okuyucular gibi negatif yaklaşmadık. Temkinli, ihtiyatlı bile yaklaşmadık. Sahici ve gerekli, hayati bir ihtiyaçtı. O gün o sürece destek vermeyen, alay eden, köstekleyen, kışkırtan hem Kürt hem de Türk düşmanlarının sayesinde savaş dili kazandıBarışın dili satmadı. Vatan hainliği ile suçlandık. Canımızı hiç düşünmedik. İki kız kardeş Diyarbakır'da kuyruğu hiç titretmedik o kritik zamanlarda. Onlar da bizleri bağırlarına bastı. Toplumsal desteği vermeyenler bugün emperyal güçlere karşı yapılan müdahale karşısında birdenbire barışsever oldular. Taşın altına el bile koymayanlar nasıl bir adalet duygusu ve vicdan içindedirler.


FETÖ’cülerden arınmaya çalışan TSK nihayet teröristlerin kökünü kazımaya başlayınca terör sevicilerin kimliği değişime uğradı. Atatürk’ün kurduğu Parti artık topraklarımızda gözü olan tüm muhaliflerle kafa kafaya, elele verdi.


Bu arada mutfak İstanbul KMM’nin VTR’ leri, metinleri, sözleri değişime uğradı. İstanbul başka çalıyor, İzmir başka oynuyordu. Sonunda "Kral" ne isterse o söylenmeli… Haberi yok ki; biz değişime uğradık.

(Devam edecek...)

 

Pervin MISIRLIOĞLU E.

14.11.2022

 

Son Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2022 22:04

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.