Dedikodu üzerine diplomatik arayışlar

27 Aralık 2006 15:02 / 2258 kez okundu!

 

Magazin sadece demode bir haberleşme biçimi olan “dedikodu”dan öte anlamlar içermelidir. İnsan ne istediğini bilemeden yaşlanır ama ne istemediğini çok çabuk netleştirir hayatında. Magazin dünyası gerçek olanla, sahtesini kolay ayıklar. Ne ol

Hikayelerin hem öğreten hem zevk veren yanlarını anlatan William L. Randall’ın “Bizi Biz Yapan Hikayeler” adlı kitabından bazı cümlelerin altını hepimiz için çizdim…Çünkü bir magazin dergisinde çalışıyorum ve ohh…sonunda nefes alıyorum.
Diyor ki W. L.Randall; “Bir hikaye eğlendirdiği zaman, günlük yaşamımızın tekdüzeliği ya da acısından kaçmamızı sağladığı zaman zevk verir. …normal olarak yoksun olduğumuz rahatlamayı sağlayarak içimizde “hapis kalmış enerjiyi” ortaya çıkardığı zaman zevk verir. Fantezilerimizi harekete geçirdiği zaman, beklenmedik olasılıkları görmemize yardım ettiği zaman; BİZİ KENDİ DIŞIMIZA ÇIKARDIĞI VE NORMAL OLARAK İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ DÜNYADAN FARKLI BİR DÜNYAYA GÖTÜRDÜĞÜ ZAMAN ZEVK VERİR. Bir hikaye aslında bir dünya yaratarak zevk verir; Bir hikaye, kendimizi daha az yalnız ya da sıra dışı hissetmemizi sağladığı zaman; oluşmamış düşüncelerimizi ve dile getirmediğimiz sorularımızı onayladığı zaman; BİZE ARKADAŞLIK ETTİĞİ ZAMAN…Gelecekte de yüreğimizde kalabilen, bazen hayatımızın bir parçası olan gerçek insanlardan daha kalıcı olabilen bir arkadaşlık- zevk verir.
Bir hikaye bilgi aktardığı zaman; bazı şeyleri nasıl yapacağımızı söylediği zaman; GELENEĞİ İLERİYE TAŞIDIĞI ZAMAN; neden insanların şu şekilde davrandıklarını ya da neden işlerin böyle olduğunu açıkladığı zaman öğretir. Bir hikaye değerler aktardığı zaman; soyut fikirleri ete kemiğe büründürdüğü zaman; hassas ya da patlayıcı temaları görece bir güvenlikle ele almamızı sağladığı zaman öğretir; Bir hikaye olanları anlattığı zaman koşulların içinde bulunduğu karışıklığa bir düzen getirdiği zaman öğretir. Bir hikaye kendi kişisel kaygılarımızı görüp anlamamıza yardım ettiği zaman; GÜNLÜK YAŞAMIMIZIN İRONİ, KARMAŞIKLIK VE MUĞLAKLIĞINI YANSITTIĞI ZAMAN ÖĞRETİR. Bir hikaye kendi görüşlerimizi geçerli kılacak ve davranışlarımıza yol gösterecek rol modelleri sağladığı zaman; düşünce ve mücadelelerini kendimizinkilerden daha net ve derinden bilebileceğimiz karakterleri bizimle tanıştırarak kendimizi daha iyi anlamamıza katkıda bulunduğu zaman öğretir.”
Evet tıpkı Randall’ın yorum ve derlemelerinde olduğu gibi bizi biz yapan hikayelerin magazinsel hallerine yaklaşımımı anlatan cümleler tam da böyle. Magazin sadece demode bir haberleşme biçimi olan “dedikodu”dan öte anlamlar içermelidir. İnsan ne istediğini bilemeden yaşlanır ama ne istemediğini çok çabuk netleştirir hayatında. Magazin dünyası gerçek olanla, sahtesini kolay ayıklar. Ne olup, ne olmamamız hakkında da ip uçları verir. Bizler diğer insanların hayatlarına bakarak kendi hayatımızın gülünü,dikenini ayırır, yollarımıza devam ederiz. Magazin sevmem diyenler, magazinle soluklanırlar, dinlenirler, eğlenirler, öğrenirler. Ama Randall’ın dediği gibi etik ve estetik olması koşulu ile. Ohh…sonunda nefes alıyorum.
Babalar gününüzü en derin sevgi ve saygılarımla kutluyorum.
Ben de sizler gibi babamı çok seviyorum.

Pervin Mısırlıoğlu


 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.