AŞK, AKLIN İÇİNDEKİ BUBİ TUZAĞI

12 Aralık 2006 09:42 / 2888 kez okundu!

 

"AŞK, AKLIN İÇİNDEKİ BUBİ TUZAĞI  " tuzaklara düşenlerdenseniz, çıkamadıysanız, çıkmayı düşünüyorsanız ayıklayın pirincin taşını...Pervane yine dönmekte.......

EDİTÖR – ŞUBAT 2004

 

AŞK, AKLIN İÇİNDEKİ BUBİ TUZAĞI 

 

Acıyı namusuyla yaşayamayanlar ve aşkın çilekeş insanları dolu etrafımız. Mutsuzken mutlu gibi olanlarla, mutluyken huzursuzlar da dahil buna. Üstelik; mutluluk bulaşıcıdır ama mutsuzluk illeti daha da bulaşıcı. Denetlenemez duygusal isteklerle, arzuların yarattığı travmaları dengeleyememek içimizdeki çöllere düşürür bizi. Mantığımız tarumar, istememize rağmen bitmiş bir aşkın acısını soyluca yaşamadan başka mesnetsiz aşkların kucağında ağlamayı seçeriz.Gördük, bildik, aldık sanırız dersimizi ama sonra cama çarpan aptal sinekler gibi bir daha bir daha

kırılır canımız. Hayatımız dolu can kırıkları. Bir aşktan alınan ders, diğer aşk için işe yarayabilir ama analitik bir aklın bile gelin görün ki bubi tuzakları var. Aşk bir ders olarak okutulsa bile her seferinde uygulaması başka, teorisi hikaye.

Olgun aşk ile ölümcül aşk arasındaki fark dağlar kadar. Doğru, aşk yüce dağlar gibidir.  İkisi de tırmanmayı gerektirir. Birinde elele çıkarsınız tepeye, diğerinde ip atarlar vadiye. Tam zirve yaptım derken, ipin ucu kaçar ya da bırakılır tam bilinmez o nokta hoop karın üstü yere. Dedektifler, polis müdürleri, ahali toplanır. Suçlu aranır, genellikle de bulunmaz.Yara bere içinde kurtulanlarımız olur. Onlar da can kırıklarını toplamadan, doğruca çöllerine. 

Aşka dair ne söyler akıl?
Ne söylerse söylesin. Kendi dağına aşk kuyusu açanlar, merdiven koymamışsa ne inebilir ne de çıkabilirsiniz... En kötüsü merdivenin sonradan kaldırılması. Usul usul o merdivenlerden inmek varken gereksiz can kırıkları.

Hamlet, Mecnun, Othello, Romeo, ya da Oidupus en gelişmiş psikiyatristlerin elinde

özgüven meselesi, ana-baba kompleksi, kompleks kompleksi ele alınıp terapi üstüne terapi yapılsaydı, Romeo kendine daha “uygun” eşi, Oidupus aile problemlerini bu seanslarla çözebilecek miydi? Yani “kocaya, karıya “kaçmanın dışında, bir kitaba, bir cümleye kaçmak, evde kedi, kuş,çiçek, yeni bir araba, iş-ev-şehir değiştirmek, meditasyon, dernek-vakıf-birlik işleri ve benzeri gibi çözümler öneririler ya  yazarlar, terapistler, psikanalistler ve tabii bilir-bilmez herkesler... Oysa kafa yorarak, düşünerek, terapi ile daha az acı çekmeyiz. En zeki olanlarımız tevazu dolu bir ızdıraba terfi ederiz.  Daha da yukarılara terfi etmişler vardır. Biz gözümüzü süsleriz, onlar sözlerini, biz gözlerimizden ağlarız onlar sözlerinden...Birileri gözlerinizdeki ışığı çalar. Onu hiç elden çıkarmayan, onunla beslenen hırsızlar vardır. Dibe vurmuşsunuzdur. Ya zamanla ya da başka bir aşkın kollarında gelir size elmas gözleriniz. Kimbilir tek taş o demektir belki de, gerçek aşıkların terminolojisinde.

Gelelim bu Şubat aşkımıza;
Öyle çok şeyi barındırır ki şuncacık Şubat. Mesela Maymun yılı dolayısıyla ikinci bir yılbaşı kutlanır. Üstüne kurban bayramı eklenir. Ortasına 14 Şubat Sevgililer günü girer. Sömestr ayrı bir eğlence getirir öğrencilere. Biz Mart dergisine daha çabuk başlarız. Maaşlar artar bu aylarda. Nergis kokuları gelir bir taraflardan hatta benim yaş günüm bile aynı ayın içinde. Şubatın kışı da kıştır hani! Seyahatlerim gelir.   

Çinlilere göre 48.yy’ıla girdik. 4701 yıllık insanlık tarihinin Maymun yılına. Kimler şanslı bu yıl tabii ki maymunlar. Benim babam maymun, bu ayın “Hünerli elleri” Yuko Koki maymun, sevgili dostumuz Yunan konsolosu Sn.Evangelos Sekeris’ de 1968 doğumlu olarak maymun yılında doğanlardan.

Şubat İzmir Life yine dopdolu.

 Göçmenlerin İzmir aşkını araştırdık. Tarihte Balkanlar’dan ve Avrupa’dan gelen Levantenlerle kaynaşan kent şimdilerde, Türkiye’den akan bir göçün, farklı bir kimliğin içerisinde. Yeniden şekillenen İzmir nereli biliyor musunuz? İzmir Konyalı, Mardinli, Erzurumlu, Rizeli, Trabzonlu. Yılda 80.000 göçmen İzmir’e koşuyor? Niçin?

Kapak konumuz merak ettiklerinizle dolu. Müjde bu arada hep doktorlar mı sanatla uğraşacak? Makine Mühendislerimiz tiyatro topluluğu kurmuş. Sokaklara taşınıyor sanat. Kampüslerde, vapur iskelelerinde, pazaryerlerinde her an onlarla karşılaşabilirsiniz. Gündemimiz ilginizi çekecek. İzmir için beyaz dağ keşif sayfalarımızın süsü. Bozdağ. İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi bu ayın bilim yuvası.Hobi meslek olursa hangisini isterdiniz diye sorsalar balıkçılık dediğinizi duyar gibi oluyorum. Tuzla’da 250 balıkçı ile taniştık. Sizler için.   

Son söz;

 karşılığı olmayan bir gönlün tapusunu iki de bir satışa çıkarmayın. Habbeyi kubbe, pireyi deve, kurbağayı prens(es) yapmayın!

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.