NORMALLEŞME HAYALİ

30 Nisan 2020 16:53 / 1433 kez okundu!

 

 

"... hepimiz yaşadığımız tüketim ve zevk merkezli hayatın insanlık adına bir utanç vesikası ve hastalıklı bir anlayış olduğunu itiraf edelim. İnşallah salgın sonrası, yeni tehditlere hazırlık yapar, üretim seferberliği inisiyatifi üstlenerek, topluma ne verebilirim konusu üzerine çalışır, kendimize yeni, üretken ve sağlıklı bir yeni hayat inşa eder; ihtiyaç sahipleriyle paylaşıma dayalı bir insanlık düzeni kurarız."

 

****

 

NORMALLEŞME HAYALİ

 

Sevgili Dostlar, karantina günlerinde aklımı kurcalayan bir mesele hakkında fikirlerimi paylaşmak istedim.

Evde kalmaktan huzursuz olan, kendini bir an önce sokağa atmak isteyen sabırsız dostlarımızın kafasında "Ne zaman normalleşme başlayacak?" veya "Normale ne zaman döneceğiz?" soruları var. Önce şu normalleşme dedikleri şeyin ne olabileceği konusunda fikir jimnastiği yapalım.

Normalleşmekten kastedilen eski hayata dönmek, alışkanlıklarımıza kavuşmak, sokağa çıkıp eskisi gibi çılgınca tüketmek, alışveriş yapmak, restoran ve kafeleri doldurmak, berbat müzikleri dinleyip eller havaya yapmak, tatile çıkmak vb. gibi insanın boş hevesleri peşinde koşması ise; korkarım, aldığımız geçici zevklerin ardından bizi büyük bir hayal kırıklığı ve yıkım bekliyor. Üretmeden tüketmeye, rant geliri üzerine yan gelip yatmayı ve kişisel zevklerimizin peşinden koşmayı bir marifet sanan bizler, Yeni Dünya Düzeni kurulurken sisteme köle olacak ve tarihe işe yaramaz, atık insanlar olarak geçeceğiz. Eski hayatımız zaten normal değildi. Bir mirasyedi gibi har vurup harman savuruyor, ne somut mal ve hizmet ne de fikir üretimi yapıyorduk. Dolayısıyla havalar biraz ılınınca gününü gün etmek, vur patlasın çal oynasına dayalı tatlı hayat fantezileri kurmak, bu güzel vatanın istikbaline hançer saplamaktan başka bir şey değildir. Cehaletten böyle davranıyorsak gaflettir. Yok eğer benmerkezci bir anlayışımızın -benden sonrası tufan- sonucuysa açıkçası ihanettir.

Bu bakımdan hepimiz yaşadığımız tüketim ve zevk merkezli hayatın insanlık adına bir utanç vesikası ve hastalıklı bir anlayış olduğunu itiraf edelim. İnşallah salgın sonrası, yeni tehditlere hazırlık yapar, üretim seferberliği inisiyatifi üstlenerek, topluma ne verebilirim konusu üzerine çalışır, kendimize yeni, üretken ve sağlıklı bir yeni hayat inşa eder; ihtiyaç sahipleriyle paylaşıma dayalı bir insanlık düzeni kurarız.

Lütfen Devletimiz tehlike geçti bildiriminde bulununcaya kadar evimizde kalalım, evde spor yapalım, yeni beceriler edinelim.

Selam ve Sevgilerimle...

 

Murat ŞAŞZADE

 

#normalleşme #evdekal #paylaşım #yenidünyadüzeni #karantina #insanlık

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.