BİR VİRÜSÜN ÖĞRETTİKLERİ

25 Mart 2020 18:58 / 2038 kez okundu!

 


"Eski Dünya Düzenini bir salgın yıkmaya başladı, yenisi kuruluncaya kadar yorum yapmayalım. Evimizden işimizi en iyi şekilde yapalım, kendimizle hesaplaşalım ve bu süreci bir temizlik, tasfiye ve arınma süreci olarak kabul ederek gerek ülkemiz ve gerekse insanlık için nasıl faydalı olabileceğimizi düşünelim."

 

****

 

Bir Virüsün Öğrettikleri

 

Sevgili Dostlar, malum insanlık tarihinin en zor ve en belirsiz dönemini yaşıyoruz: Her ne kadar bu virüs olumsuz ve kötü bir tablo sunsa da onun sayesinde bazı şeyler öğrendik.

1. Öncelikle sahip olduklarımızla, kendimizi güçlü, zengin ve yenilmez zannederken, kağıttan bir kaplan olduğumuzu anladık ve ne kadar zayıf, çaresiz, kırılgan, savunmasız ve güçsüz olduğumuzu yaşayarak gördük. Bir virüs karşısında adeta teslim olduk.

2. Cesur olduğumuzu iddia ederken, pabucun pahalı olduğunu gördük ve ölüm korkumuz depreşti. Tüm endişelerimiz uykudan uyandı, ya aç kalırsam endişesiyle mağazaları talan ettik. Başkalarının haklarını umursamadan tüm yiyecekleri kendimize ayırır gibi sepetlerimizi doldurduk. Yiyeceklerde başkalarının da hakkının olduğunu yine unuttuk.

3. Virüs sayesinde ne kadar bencil olduğumuzu öğrendik. Artık herkes kendi gemisinin telaşına düştü, evlerimize çekildik ve başkalarının, dostlarımızın neler hissettiğini umursamadık. Yalnız kendi hayatımız var zannetmeye devam ettik. Dostlarımızın hatırını sormayı bıraktık, bu krizle nasıl başa çıktıklarını  merak etmez olduk.

4. Tüm insanlığın en zayıf noktası, ölüm korkusunun bizi felc ettiğini tüketim alışkanlıklarımızla, medyadan etkilenme biçimimizle, ben hasta olmayayım da başkası ne olursa olsun düşüncesiyle, bazı ihtiyaç maddelerine saldırışımızla öğrendik. Aynı zamanda hastanede odasında tek başına karantinaya alınma, tüm sevdiklerimizden tecrit edilme senaryosunu tüm gün düşünüp bir vesvese üretme makinesi olduk.

5. Virüs öncesi birbirimizi sever gibi yapıp, sevgi üzerine nutuklar atarken, sokaklarda birbirimizden kaçışımız, kendimiz dışında kimseyle ilgilenmeyişimizle, aslında nefret temeli üzerinde bir hayat sürdüğümüzü anladık. Kendimizden nefret ettiğimizi ve korkularımızın esiri olduğumuzu gördük. Nasıl büyük bir egoist olduğumuza şahit olduk.

6. Gelecek üzerine plan yaparken, çocuklarımızın yarınlarını düşünürken, çılgınlar gibi yatırım araçlarını, dolar, borsa, altın, bitcoini bir kumarbaz tutkusuyla çalışırken, paradan para kazanma hesapları yaparken, bir virüs tüm gelecek planlarını çöpe attı. Aslolanın şimdiki zaman olduğunu, geleceğin bir hayal olduğunu bu sayede öğrendik. Belki şimdiki zamanda en doğru ve en  iyi davranışta bulunmayı da öğreniriz. 

7. Tüm bilinen ideolojik akımların ve doktrinlerin de işe yaramadığını ve iflas ettiğini de yaşayarak öğrendik. Umarım hiçbir görüşün bağımlısı olmayız ve hiçbir ideolojiyi mutlak doğru zannedip körü körüne savunmayız.

8. Tüm bildiklerimizi unutmanın zamanı geldiğini bir virüs çıkıp sistemi sıfırlayınca anladık. Demek ki bildiğimizi zanettiğimiz hiçbir şey işe yaramıyormuş.

Kısacası Eski Dünya Düzenini bir salgın yıkmaya başladı, yenisi kuruluncaya kadar yorum yapmayalım. Evimizden işimizi en iyi şekilde yapalım, kendimizle hesaplaşalım ve bu süreci bir temizlik, tasfiye ve arınma süreci olarak kabul ederek gerek ülkemiz ve gerekse insanlık için nasıl faydalı olabileceğimizi düşünelim.
Selam ve Sevgilerimle...

 

Murat ŞAŞZADE

#yenidünyadüzeni #insanlık #dersler #dayanışma #arınma #temizlik #evindekal

 

Son Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2020 15:33

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.