Darwinizm tükendi, evrimbilim verelim

10 Haziran 2009 15:47 / 2648 kez okundu!

 


"Evrim tabiatın anayasasıdır ve giderek daha iyi kavradığımız bir gerçektir; hangi devlet veya mitoloji anlayışı tesiri ile gerçeğe insanlar zaman zaman karşı gelmek isteseler ve kafalarını kuma gömmek isteseler bile. Evrim nasıl bu güne geldiğimizi anlatır “neden?” burada olduğumuzu değil! Bu soru felsefenin ve dinlerin konusudur."

***

“Darwinizm” kelimesi ondokuzuncu yüzyıldaki yanlış anlaşılan ve terk edilen evrim anlayışı tarihinde bir zamanlar kullanılmış bir kelime, batıda artık pek kullanılmıyor.

Tabii eğer bilim tarihi ile uğraşmıyorsanız. Artık evrimbilim terimi kullanılıyor.

Evrim bize dünyayı anlamamıza ve çözüm üretmemize olanak veren bir bakış açısı. Eflatundan, Ebu Reyhan el Biruni’den (873-1048) ve Çinli dahi Şen Kuo’dan (1031-1095) beri hissedildi ve giderek Charles Darwin’in dedesi dahil birçok bilimle ilgilenen insan tarafından bu sezgiler paylaşılabilir bilimsel dile çevrildi.

Darwin evrim hakkında yazdıklarını yirmi sene kadar Viktoryen İngiltere’de dini tepkiden çekindiği için yayınlamadı. Taa ki, Alfred Wallace’in aynı konuyu bilimsel biçimde dile getiren makalesi yayın kurulunda olan Charles Darwin’in önüne konana kadar.

Ancak ondan sonra Charles Darwin uzun zamandır hazır olan kitabını yayınlamaya karar verdi. Yani bir yandan çekiniyordu bağnazca tepkilerden, diğer taraftan da öncülüğü kaptırmak istemiyordu. Wallace da coğrafi evrimin babası olarak tarihe geçti ve kendisinden daha yoğun bu konu ile ilgilenen Darwin’i takdir etti ve destekledi.

Bundan 150 yıl önce zaman artık olgunlaşmıştı ve “Türlerin kökeni” bilim çevrelerinde genel bir kabul gördü.

Artık evrimbilimi olmadan Genetik Microbiyoloji Tıb, Embriyoloji gibi yüz kadar bilimdalını anlamak mümkün değil. Darwin’in mütekamil bir insan olması bilim için bir şans idi.

O zamanki bilim insanları gibi merakları uğruna para harcayan insanlardan sonra, maaş alarak bu işi merak eden nesiller gelişti. Bugün biliminsanları denilince genelde kariyer yapanlar ve bu iş için maaş alanlar anlaşılıyor. Yeni ruhban sınıfı mı diyelim?

Ve anlayıp kabul ederek işin felsefesini kavramamış olsa bile her hekim bugün Darwin’den daha fazla evrim hakkında bilgi sahibi. Bir sürü yanlış yorum yapıldı ve tarihe gömüldü. Galton vs ırkçılığı bile evrim ile izah etmeye çalıştılar. Darwinizm kelimesi o zamandan kalma.

Evrim Darwin’in malı değil, herhangi bir kişiden veya türden daha üstün bir gerçek. O olmasaydı Wallace, o olmasaydı Bates veya Mendel zaten bu bakış açısını insanlığın hizmetine sunacaklardı.

Darwin’in bu denli ünlü olması tutku ile kendini bilime adayan insan olmasından, biraz da İngiltere’nin bu öncü insanı insanlığa iyi tanıtabilmelerinden kaynaklanıyor.

Biz birbirimizi yemekte daha ustayız. Örneğin Özbekistan’da doğan ve Gazneniler zamanında yaşayan Biruni, ki Fars düşünürü olarak tanınıyor, hakkında bilgi almak istediğinizde bizde bu konu ile ilgilenen birkaç şayanı takdir eser dışında Unesco’da 1974’te Birleşmiş Milletler tarafından basılan kaynaklara başvurmak zorunda kalıyoruz. Bunlar kısmen Ruslar tarafından Farsça’dan çevrilmiş.

Evrim bilimi ile uğraşanlar bilirler; Carl von Linné (Linnaeus) bitkilerin iki isimli klasifikasyonu sayesinde botaniğin babası olarak adlandırılır ve haklı bir ismi vardır dünya bilim adamları arasında.

Biruni ondan yediyüz yıl önce iki isimli bir botanik klasifikasyonu başlatmıştır..

Evrim tabiatın anayasasıdır ve giderek daha iyi kavradığımız bir gerçektir; hangi devlet veya mitoloji anlayışı tesiri ile gerçeğe insanlar zaman zaman karşı gelmek isteseler ve kafalarını kuma gömmek isteseler bile. Evrim nasıl bu güne geldiğimizi anlatır “neden?” burada olduğumuzu değil! Bu soru felsefenin ve dinlerin konusudur.

Bir kısmı sadece kafayı, anlamadan, kuma gömmekte israrcı değil, diğerlerinin de çatık kaşlarla kuma gömmelerini isteyecek kadar bağnazca davranabilir. İnatçı türümüzün bir özelliği deyip geçmek gerek. 

Dr. Mahmut Tolon
10.06.2009

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.