DOĞA, EKONOMİ VE KRİPTO

18 Kasım 2021 20:16 / 303 kez okundu!

 

 

"Gene eskiden zenginler yatırım için ayırdıkları parayı üçte bir altın, üçte bir gayrimenkul ve üçte bir nakit diye hesap ederlerdi. Bu da tarih oldu. Nakitte çok az para var. Borsa eşittir nakit gibi. Gayrimenkul hep sabit liman ama nakit kadar genelde para kazandırmıyor. İstisnalar dışında..."

 

***

DOĞA, EKONOMİ VE KRİPTO

Ekonominin bazı doğa! ABD'nin de Rusya'nın da zenginliğinin temelinde doğa var ve tarım ve yeraltı kaynaklarından yola çıkılarak atılan ekonomik ‘taklalar’. Para ekonominin kan dolaşımı gibi. Bir kısmı ‘garanti’ ye almak için bir köşeye konulan,  bir kısmı bugün, bir kısmı da önümüzdeki süreçte harcamak için.  

383574_cover

 

Yaşamını doğa ile uğraşarak geçirmiş bir insandan dinleyin bir de ekonomiyi. Aç gözlü bir tür olduğumuz için ‘garanti’ için alınan para güvensizlik veya sisteme olan güvenin göstergesi.

Yüzde otuz – kırk boyunda bir devalüasyon yaşıyoruz. Faiz haramdır falan laf. Bu, fakirden alıp zengine vermek. Altta kalanın canı çıksın!  Tehlikeli! Saim Uysal’dan öğreniyorum şu an kredi kartı borcu olan 17 milyon yurttaş var!

Hastadan kan alıp sağlıklıya vermek akıllıca bir yaklaşım değil! Ama yapılan bu! Dünya çapında da yapılan bu. Sonunda sürü ne yapacağını şaşırıyor. Kripto (bitcoin ve alt türevleri) senenin sonunda olmadık bir patlama yaşıyor.

Kripto yeni altın. Yapay zekanın altını. Unutmayın ki tüm dünyadaki basını ve insanları meşgul eden kripto varlığı sadece Apple şirketinin veya Microsoft şirketinin veya Tesla şirketinin yarısı kadar bir Amerikan doları varlığını ifade ediyor.. Altın reservleri ise bunun yüz mislinden fazla. Bu günkü piyasa değeri ile hesabedilince. Ben köylü kafam ile (hata yapmamak için sadece hesap makinası ile değil parmaklarımla ve de çorapları çıkartıp ayak parmaklarımı da katarak) bu hesabı yapınca çıkan netice Bitcoin, Etherium ve türevlerinin önümüzdeki ay ve yıllarda basitçe birkaç misli artacağı. Müneccim olmaya gerek yok.

Eskiden zeytinciler bir kilo zeytinyağı eşittir bir kilo et, eşittir bir günlük zeytin yevmiyesi diye hesap ederlerdi. Bu hesap tarih oldu. Bir yevmiye artık en az 4-5 kg zeytinyağı.

Gene eskiden zenginler yatırım için ayırdıkları parayı üçte bir altın, üçte bir gayrimenkul ve üçte bir nakit diye hesap ederlerdi. Bu da tarih oldu. Nakitte çok az para var. Borsa eşittir nakit gibi. Gayrimenkul hep sabit liman ama nakit kadar genelde para kazandırmıyor. İstisnalar dışında.

Gayrimenkulün de bakımı var, vergisi var suyu var güvenliği var. Altın ve gümüş  kadar kripto da ‘sanayi’de giderek kullanılıyor. Akıllı kontratlarda vesaire. Kripto’nun da güvenlik sorunu yok değil. Ama cebinizdeki telefonda bile taşıyabiliyorsunuz. Evet,  altın nasıl çalınabilirse kripto da çalınabilir. Evet uyuşturucu işinde dolardan faydalandıkları gibi kriptodan da faydalanabilirler.

Dolar da hızla değer kaybediyor. Biz farkında değiliz. Apple şirketi değeri son on yılda dolar bazında yüzde yüzden fazla arttı. Tesla 2 yıl içinde daha da fazla. Garanti değer olarak altın ve gümüş yanısıra artık kripto para yerleşti. Sadece anlayıp kabul etmemiz zaman alacak. Varlığınızın üçte biri falan değil ama varlığın yüzde biri veya hatta ikisi buraya bağlanınca da  kripto ciddi patlama yaşayacak. En azından altın ve gümüşün üçte biri kadar olması bile kripto’nun giderek artması demek olacak. Heyecanlı günler vesselam, sadece Türkiye değil tüm dünya açısından!

Mahmut TOLON

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.