Demokratik Tavır Manifestosu

02 Mart 2014 15:08 / 9155 kez okundu!

 


Derken şimdi de Urla utancı (24.02.2014) Yılda bir bu manifestoya dönmek ne acı!...

ODTÜ'lülerin bir kısmı Sevan Nişanyan'ı konuşturmazken, Sinopluların bir kısmı BDP'yi engellemek isterken aklımıza İzmirlilerin bir kısmının 4 yıl önce yaptıkları geldi. Hani İzmir'imizin neredeyse "taşist" diye anılmasına sebep olacak, göbeği açık "modern" kızımızın da içinde olduğu o "meşhur" taşlama... Bereket ki o sırada izmirizmir.net sitesi kurulmuştu. Site aldığı demokratik, özgürlükçü tutumla DEMOKRATİK TAVIR MANİFESTOSU yayınladı ve İzmir'in umutlu yanını yeşertti. Bu manifestoya göz atmanın tam zamanı... (18.02.2013)


 

 

DEMOKRATİK TAVIR MANİFESTOSU


İZMİR TAŞİST DEĞİLDİR!

İZMİRİZMİR.NET - 27 Kasım 20091. İzmirizmir.net sitesi, İzmir’in adını kötüleyen son taşlama operasyonuna karşıdır.

2. Doğuda taş atan çocuklara nefret püskürtüp, İzmir’deki taşistleri övgüye boğmak ikiyüzlülüktür.

3. İki tür taşlama da kötüdür. Politikanın bu araçlarla sürmesi vahim olur. Ancak ikisi arasında ayrım yapmak da politik vicdan gereğidir. Birisi yılların birikimiyle, verilmeyen demokratik hakları nedeniyle köşeye sıkışmış kedinin tırnaklarını çıkarması ise, diğeri doğrudan fikri tahammülsüzlük sonucu demokratik hak ihlali yapmaktır.

4. İzmirizmir.net, her siyasi partiye tanınmış anayasal bir hak olan sesini duyurma, görüşlerini yayma, bildiri dağıtma, afiş yapıştırma, halka açık ve kapalı toplantı yapma, araba konvoylarıyla bir yerden öbür yere gitme, bayrak, flama açma, kendi renklerini çevreyle paylaşma, slogan atma gibi etkinliklerin engellenmesine, bunun için yapılan keyfi müdahalelere, linç girişimlerine kesinlikle karşıdır. Parti propagandası, İzmirlilere has biçimde hoşgörü ortamında sürmelidir.

5. Herhangi bir partinin doğal hakkı olan kimi etkinliklerinin baskı ve zorbalıkla, taşlanarak engellenmesi demokrasi sınırları içinde görülemez. Bu hak ihlali ile karşılaşan partinin adının DTP, AKP, TKP, CHP ya da MHP oluşu önemli değildir. Önemli olan, herkesin bunun karşısına demokratça dikilebilmesidir.

6. Birbirinin fikirlerine katılmasa bile partiler, bir demokratik hakkın ihlali karşısında ortak tavır alabilmelidir. Bugün ona yapılana göz yuman yarın kendisini benzeri bir durumda bulabilir. Şunu bilelim ki İzmirizmir.Net o zaman da yine mağdurun yanında yer alacaktır.

7. İzmirizmir.Net sitesinin sınırları demokrasinin sınırlarıdır. Sitemiz, aşırı milliyetçi, ırkçı, faşist ya da bölücü içerikli; terörizmi, şiddeti öven; halkın bir bölümünü aşağılayan ya da özel biçimde (örneğin ötekinin gözüne sokarcasına) yücelten; halklar arasında kin, intikam, nefret duygularını yayan, kadını ikinci sınıf olarak değerlendiren herhangi bir ideolojinin, partinin, dinin, mezhebin ya da tarikatın yanında olamaz.

8. Medyanın dili bu tür ortamlar açısından yaşamsaldır. İzmirizmir.net, iki türlü yanlış yaklaşımın da karşısındadır:

a. Bu ortamı biraz aceleyle, aradaki kimi sosyal psikolojik incelikleri atlayarak hemen faşizm diye damgalamak yanlıştır. Bu tür yaklaşımlar, taşlama işinin karşısında olduğu halde kimi konularda da tereddütleri olan çevreleri karşı kampa itebilir.

b. Medyanın tehlikeli dili kendini başka biçimde gösteriyor. Kimi kanalların ve gazetelerin haberi veriş biçimi asıl tehlikenin nerede olduğunu gösteriyor: “DTP konvoyundaki taşkınlıklara karşı vatandaşın tepkisi…” İşte geçmişte de örnekleri yaşanmış bu tarz önyargılı ve taraflı habercilik, kitlelerin bilincinin ve bilinçaltının linçlere nasıl hazırladığını bize anlatıyor. 6/7 Eylül, Maraş ve Sivas katliamlarının öncesindeki ve sonrasındaki medyadaki yanlış dilin zehirli etkisini bu toplum hala üzerinden atabilmiş değildir.

9. Ordu, yargı ve medyasında tarihin en büyük yarılmalarını yaşayan Türkiye, İzmir konusunda da bölündü. Sadece konvoydaki bir şoförün tutuklandığı sırada, medyanın demokrasi sınavından hükümet de nasibini aldı. Bir kısım AKP ve hükümet mensubu, partilerin demokratik haklarını savunmayı unutmuş görünerek DTP’ye yüklenip kurnazlık yapıyor, İzmirlinin gönlünü çalmaya çalışıyor. Buna karşı partinin ve hükümetin bir kısmı da sağduyuyu temsilen açıklamalar yapıyor ve demokratik duruş sergiliyor, görüşlerine katılmasa da DTP’nin hakkına tecavüz edilmesine karşı duruyor. Bu yaklaşım öğreticidir, özlenendir, demokratik vicdana uygundur.

10. İzmirizmir.Net ise, başından beri koyduğu kesin demokratik tavrı yüzünden hem taşa tutuluyor hem destek görüyor. Bir yandan da değişik görüşlerdeki yazarlarıyla bu konuyu sakince tartışıyor. Bu tartışma Türkiye’ye bereket ki kendini sorgulayan, vicdanı ve aklı olan başka bir İzmir’in de varlığını anımsatıyor.

İzmir taşist de, faşist de değildir!

Demokrat duruşuyla İzmir bu sınavdan alnının akıyla çıkacaktır.

www.izmirizmir.net


 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
13 Ocak 2010 20:10

letitia

Sevgili Pervin,

Siz ne kadar bilirseniz bilin, karşınızdakilere anlayabildikleri kadar anlatabilirsiniz. Çünkü "herkes kabı kadar alır."
05 Ocak 2010 20:19

İSMAİL HAKKI ATILGAN

Bazı arkadaşlarımızın TARAF yazarlarını burada görmek istemediklerini yazdıklarını gördüm ve şaşırdım.

Farklı görüşlerden neden rahatsızlık duyulduğunu anlamış değilim. O insanların görüşleri sizce doğru olmayabilir. Burada siz demokratsanız, bunu kabullenir o görüşün yanlışlığını izah edersiniz, kendi doğrunuzu söylersiniz. Sadece Taraf değil, Zaman, Cumhuriyet, Birgün, Vakit, Radikal ve Hüriyet yazarları da yazsa da, her görüşün demokrat bir platformu olsa İZMİRİZMİR.NET.

İçine demokrasiyi sindirememiş olan bazı sabit fikirli kişilerin zamanla eleneceğine, ülke insanımızın gerçek demokratik bir düzende daha iyi bir yaşam süreceğine inanıyorum.
02 Ocak 2010 13:08

memocan35

izmirizmir sitesine değişimin şart olduğunu düşünüyorum tarafın yazarlarını burada görmek istemiyoruz demokrasi yolunda en büyük zararı bizzat tarafın yazarları yapmaktadır.
11 Aralık 2009 00:52

msakaryalı

Demokratik Tavır Manifestosu

Harika!

Bir yeni çatışma sürecinin işareti gibi bir anlam ifade eden "taşlama olayı" karşısında tutum ortaya koymak gerekliydi.

Bir de ortaya konan tutumun gerçekten demokratça olması gerekiyordu. Kutluyorum. Manifestonun altına imzamı atıyorum.

Muammer Sakaryalı
03 Aralık 2009 21:35

Peace Time

Müthiş bir manifesto, gönülden ve yürekten katılıyorum manifestoya, ve izniniz olursa kendi ortamlarımda ve sitelerimde yayınlamak istiyorum...
sizi seviyorum...
01 Aralık 2009 12:14

hurkus

Bir okuyucu mesajı:

İyi...
Biz de İzmir "Faşist" de "Taşist" de
olmasın istiyoruz.
Selam ve sevgiyle,
Şeyhmus
30 Kasım 2009 23:30

birol

Üyelerinin demokrat, çevreci, sanatsever, edebiyat sever ve modern insanlar olduğunu bildiğim izmirizmirnet son zamanlarda eklenen makalelerde; Taraf gazetesi paralelinde PKK sözcüsü gibi davranıyor,
Unutmayınız ki PKK kürt halkının küçük bir bölümünü temsil ediyor, siyasi kanadı partinin alabildiği oy bellidir.
Terör örgütünün tüm halkı çok yaralayan, Habur sınırında yaptığı pervasız gösteriyi bile kürtlerin masum sevinci olarak lanse ettiniz.
izmirizmirnet yönetiminin de kendine çeki düzen verme zamanı gelmedi mi?

29 Kasım 2009 02:33

hurkus

Bir okuyucu mesajı:

İyi günler,
İzmir'e güzel bir haber sitesi kazandırdığınız için sizi tebrik ederim. Siyası çizginizi bilmiyorum ancak kendini gazeteci sanan o küstah Rasim Ozan Kütahyalı'nın yazılarına yer verdiğiniz için çok üzüldüm... Bilginize
(Ali Candan - Devrimci - Türkiye Cumhuriyeti)
28 Kasım 2009 22:57

hurkus

Bir okuyucu mesajı:

İZMİR DEMOKRATİK Mİ?

İZMİR'DE DOĞDUM VE YAŞLANIYORUM. FAZLA DA BAŞKA İLLERDE KALMADIM. İZMİR VE TAŞ KONUSUNA BİR DE BENİM AÇIMDAN BAKIN. BASIN MENSUBUSUNUZ AMA KENDİ GAFLARINIZA DÜŞÜYORSUNUZ. O GÜN TAŞ ATAN TAM 5 KİŞİ İDİ. BEN EVİMİN CAMINDAN İZLEDİM. GERİ KALAN HALK BAZILARINA GÖRE FİKİR KONUSUNDA DEMOKRATİK OLMAYAN HALK TENCEREYE VURDU YUHALADI VE BAYRAK ASTI AMA NEDEN ÇÜNKÜ KONVOY GEÇENE KADAR KİMSENİN HABERİ YOKTU (TABİ BAZI HAZIR PROVOKOTÖRLERİN ÖNCEDEN EVLERİN KAPISINI ÇALIP İNSANLARI TAHRİK ETTİĞİNİ VE BAYRAKLARINI ASTIRDIKLARINI SİZ BASIN NASIL BİLMİYOR VEYA BİLMEZDEN GELİYORSUNUZ O DA BENİM ANLAMADIĞIM KISIM) NEYSE DIŞARIDA BİR GRUP VARDI ONLAR DA HAZIR BEKLEYEN PROVOKOTÖRLERMİŞ SONRA ANLADIK. KONVOY GEÇERKEN ŞARKI SÖYLEMEYE VE MALUM BAYRAKLARINI ÇIKARANA KADAR TEPKİ YOKTU SONRA İÇ ÇIĞRINDAN ÇIKTI TAŞLAR HAVADA UÇUŞTU. ( O DA HAZIRLANMIŞ SENARYOYDU -HERKES ROLÜNÜ İYİ OYNADI) İZMİRLİ BİZ GARİPLER DE FİGURAN OLARAK İYİCE FİLME KENDİMİZİ KAPTIRDIK. TAHAMMÜLSÜZÜZ ÇÜNKÜ BAZI KONULARA TAHAMMÜL EDEMEZSİNİZ HAZIR TOPLUM PSİKOLOJİSİ İLE SİZİ OYUNA GETİRENLER DE VARSA AMA KONUŞTUĞUNUZ İZMİRE BİR İYİ BAKIN KAMU KURUMLARININ EN ÜST EN ALT YÖNETİCİLERİ EGELİ BİLE DEGİL TOKALAŞMALARA BAKIN SONRA YARGILAYIN!!! (ZEYNEP EMRE-EĞİTMEN)
28 Kasım 2009 19:02

Ferruh

Bu Manifestoya hiç çekinmeden imzamı atıyorum ve sonuna kadar tüm yazılanları destekliyorum.

Ferruh Erkem
28 Kasım 2009 15:51

hurkus

Bir okuyucu mesajı:

Yazarlarınızın izmir ve izmirli hakkında ki.......

Ergenekon terör örgütü üyeleri sapır sapır toplanırken. PKKK TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELERİ DAVUL ZURNA İLE KARŞILANIR VE İZMİR İ DE HABUR SINIR KAPISI ZANNEDEREK ŞEHRİN İÇİNE DTP VE PKK BAYRAKLARI İLE DALARSA BİJİ APO DERLERSE... İZMİR HALKI FAŞİST DAMGASINI YEME UĞRUNA DAHİ TEPKİSİNİ KOYAR SAYIN YETKİLİLER TARAFLI OLDUĞUNUZ DÜŞÜNCESİ İLE YÖNETİCİSİ OLDUĞUM 6000 KİŞİLİK İZMİR İNTERNET PlATFORMUNDA BU SİTEYİ YANLI YAZILARINIZDAN VE İZMİRİ ÖTEKİLEŞTİRMEYE ÇALIŞANLARA ÇANAK TUTTUĞUNUZ DÜŞÜNCESİ İLE TAKİP ETMEMİZ GEREKTİĞİ KONUSUNDA HEM FİKİR OLMUŞ BULUNMAKTAYIZ. SİZE FAŞİST OLMAYAN VE BU YAZILARINIZDAN ÖTÜRÜ ÖDÜLLENDİRECEK OLAN KİŞİLER TAKİP ETSİN SAYGILAR (ESMA DİNMEZER-EGE ÜNİV. ÖĞRENCİ)
28 Kasım 2009 14:48

B.Dilek Ersöz

Yazılanlar çok güzel; Çok çok beğendim...)) Ellerinize sağlık...
27 Kasım 2009 23:31

padlock

İzmir sanayideki geri kalmışlığını fikri gelişmişliği ve buna uyumlu davranışları ile yenebilir.
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.