HARİÇTEN GAZEL: KÜÇÜK BÜTÇEYLE HİPER SAVAŞ YETENEĞİ

02 Temmuz 2022 13:10 / 544 kez okundu!

 

 

"Türkiye’nin savunma bütçesi yılda 20 milyar doların biraz üzerinde, ancak bu küçük bütçeyle elde ettikleri şeyler gerçekten ufuk açıcı.

Türkiye’nin bir “Kürt isyanına” karşı mücadele ettiğini, Katar’ı KSA ve BAE ile arasındaki gerginliklerde desteklediğini ve Suriye’de önemli operasyonlara katılırken aynı anda da Libya’da GNA’yı desteklediğini düşünün. Bütün bunların yanı sıra, Türkiye’nin müdahalesi Azerbaycan’a Ermenistan’a karşı Dağlık Karabağ savaşını kazandırıyor. Ve şimdi Türkiye, Rusya ile savaşında Ukrayna’ya hatırı sayılır bir destek veriyor. Türkiye’nin aynı anda sürdürdüğü çok sayıda bu angajmanlar etkileyici ve elde edilen sonuçlar dikkati fazlasıyla hak ediyor."

 

***

HARİÇTEN GAZEL: KÜÇÜK BÜTÇEYLE HİPER SAVAŞ YETENEĞİ

Türkiye’nin savunma bütçesi yılda 20 milyar doların biraz üzerinde, ancak bu küçük bütçeyle elde ettikleri şeyler gerçekten ufuk açıcı.

Türkiye’nin bir “Kürt isyanına” karşı mücadele ettiğini, Katar’ı KSA ve BAE ile arasındaki gerginliklerde desteklediğini ve Suriye’de önemli operasyonlara katılırken aynı anda da Libya’da GNA’yı desteklediğini düşünün. Bütün bunların yanı sıra, Türkiye’nin müdahalesi Azerbaycan’a Ermenistan’a karşı Dağlık Karabağ savaşını kazandırıyor. Ve şimdi Türkiye, Rusya ile savaşında Ukrayna’ya hatırı sayılır bir destek veriyor.

Türkiye’nin aynı anda sürdürdüğü çok sayıda bu angajmanlar etkileyici ve elde edilen sonuçlar dikkati fazlasıyla hak ediyor.

Bunların çoğu, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından geliştirilen, yenilikçi silah sistemleri, taktikleri ve stratejiler sayesinde mümkün olmuştur ve bunlar ciddi şekilde incelenmeye değerdir.

Son Türk askeri gelişmelerinden çıkarılacak önemli bir ders, özerkliğin yoğun kullanımı yoluyla uygun maliyetli güç projeksiyonudur. 20+ milyar dolarlık Türk savunma bütçesi, NATO’nun en büyük ikinci silahlı kuvvetini ayakta tutuyor ve aynı zamanda şu anda 700’den fazla ayrı savunma projesi yürüten yerli bir savunma sanayisini beslemek için akıllı yatırımlara dönüşüyor.

Bu projeler bizim için gelecekteki savaşlar hakkında bir bakış açısı sağlıyor ve yelpazeyi, etki alanları, savunma ve saldırı yetenekleri arasında genişleterek çok sayıda donanım ve yazılımları içeriyor.

Birkaç örnek:

Kargu Drones: Tam otonom anti-personel ve anti-zırhlı dronelardır. 5 km menzil ve 30 dakika dayanıklılık ile Kargu dronları tek operatör tarafından kullanılabiliyor. Bunlar Libya’da ve belki de Dağlık Karabağ’daki savaşta test edildi.

Bayraktar TB2: Baykar’ın Bayraktar TB2’si şu anda herhangi bir Çinli veya ABD İHA’sından önde ve dünyanın en çok ihraç edilen İHA’sı. Koral gibi Türk EW (Elektronik Harp) sistemleriyle uyumlu olarak Rus AD (Hava Savunma) sistemlerini başarıyla ele geçirdiği Suriye’de ve Ermeni kuvvetlerine karşı kapsamlı savaş testlerinden geçti.

Anka-S & Aksungur: Anka, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin TB-2’ye kıyasla daha büyük ve daha yetenekli drone sistemidir. Aksungur, ASW (Anti Submarine Warfare) görevleri yapabilen yeni bir drone.

Akıncı: 38.000 fitte 26 saate yakın uçarak dayanıklılık rekoru kıran yeni bir Baykar dronudur. Drone, 3.000 librelik büyük bir yük taşıma kapasitesine sahip ve Türkiye tarafından geliştirilen Bozdoğan ve Gökdoğan BVRAAM füzeleri ile destekleniyor.

MIUS Nexgen Drone: Baykar’ın Mach 1 yetenekli çok amaçlı dronunun 2023’te uçması planlanıyor. Havadan havaya ve havadan karaya görev yapabilen MIUS, önemli bir seferi muharebe kabiliyeti sağlamak için Türkiye’nin yeni nesil Anadolu LHD’sinde konuşlandırılacak. Tahminler, 50’ye kadar Baykar TB-3 ve MIUS droneunun Anadolu gemisinde tarafından taşınacağını gösteriyor.

Roketsan Alka Lazer: Bir karşı UAS güdümlü enerji silahı olan Alka, Libya’da konuşlandırıldı ve 2019’da bir Çin WL2 dronunu imha etti. 50 Kw lazer/EM silahı, drone sürülerini mümkün olduğu kadar devre dışı bırakma yeteneği ile 1 km’lik yıkıcı bir menzile sahip.

Aselsan Koral EW Sistemi: 200 km menzile sahip ve bir dizi radarı bozabilme özelliğine sahip kara tabanlı elektronik saldırı sistemi.

Drone Carrier LHD Anadolu: 2022 yılında hizmete girmesi planlanan 27.000 tonluk Anadolu, 50 adet AA ve A2G drone taşıyabilen, Türkiye’de inşa edilmiş bir LHD’dir. Gemi aynı zamanda bir komuta merkezi görevi görecek ve otonom USV’ler tarafından korunacak.

Sapan Hipersonik EM Silahı: Türk TÜBİTAK araştırma kurulu, mermileri hipersonik hızlara sevk edebilen bir elektromanyetik raylı silah olan Sapan’ı geliştiriyor.

Bu etkileyici çeşitlilikteki sistemlere ek olarak, Altay tankı, Gökbey saldırı helikopteri, insansız savaş helikopterleri, SOM (Standoff Missile) seyir füzeleri ailesi, modern Milgem korvet, Hisar SAM ( Karadan Havaya Füze) sistemi, Aselsan EIRS S-bant erken uyarı radarı, yerli AESA radarı ve hatta TAI TFX 5. Nesil savaş projesi.

Türk silah sistemlerinin bu yatırımları, yeni nesil bir savaşa yüksek kaldıraçlı, düşük bütçeli ve entegre bir yaklaşım sergiliyor.

Kısacası Türkiye, makul bir fiyata, etkileyici bir hiper savaş yeteneğine sahip bir askeri yapı inşaa ediyor.

Forbes’de yayımlanan analiz gdh.digital tarafından çevrilmiştir

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.