3 Şubat’ta İkMM’de yine çok önemli konular tartışılacak…

28 Ocak 2012 14:13  

 

3 Şubat’ta İkMM’de yine çok önemli konular tartışılacak…

Hiç olmazsa bu ay Aziz Başkan'ı aralarında görmek istiyorlar...

İzmir küçük Millet Meclisi’nin 3 şubatta yapacağı toplantıda önümüzdeki günlerde meclise gelmesi öngörülen Yargıda Değişiklik Paketi ve ülkemizde ilk kez bir büyükşehir belediye başkanı ve yöneticilerine karşı açılan ve Başkan Kocaoğlu’nun 397 yılla yargılanacağı dava konuşulacak. Toplantıya katılacağını ilk olarak bildiren vekil CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Ak Parti Grup Başkan Vekili Kenan Çakar oldu. Ayrıca İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Av. Ercan Demir'in de toplantıya katılarak sunum yapacağı belirtildi.

İkMM’den yapılan açıklamada bugüne dek gerçekleştirilen toplantılara yolladığı faks mesajları ile katılamayacağını bildiren ve koltuğu hep boş kalan Başkan Aziz Kocaoğlu’nun hiç olmazsa “bu toplantıya” gelmesini arzu ettikleri belirtiliyor.


İzmir küçük Millet Meclisi (İkMM), Pervin Mısırlıoğlu E.'nin moderatörlüğünde toplantılarına tüm hızı ve kararlılığıyla devam ediyor. 3 Şubat 2012 cuma günü yapılacak toplantıda genel konu “Yargıdaki değişiklik paketi derde deva olacak mı?”, yerel konu ise “İzmir Büyükşehir Belediyesi operasyonunda kim haklı?”.

İkMM, bu ay Türkiye gündeminde Yeni Yargı Paketi'ni ele alıyor. Bilindiği gibi Adalet Bakanlığı tarafından, önümüzdeki günlerde parça parça meclise gelmesi öngörülen Yeni Yargı Paketi'nde (*) çek kanununa ilişkin düzenlemelerin yanı sıra, tutukluluk sürelerini kısaltacak ve tutuklama tedbirine başvurulmasını zorlaştıracak düzenlemeler olduğu ifade edildi. Ancak bu düzenlemelerin ne derece derde derman olacağı ise tartışılıyor...

İkMM'nin yerel bölümde ele alacağı sorun ise hukukçuların yanında aslında herkesi ilgilendiren hatta tüm medyanın dikkatle izlemesi gereken bir konu...

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne geçtiğimiz yaz ayından bu yana bir dizi operasyon yapıldı. Bu operasyonların neticesinde geçtiğimiz günlerde iddianame tamamlandı. İddianamede pek çok suçlama bulunuyor. Başkan Aziz Kocaoğlu 397 yılla yargılanacak ve daha pek çok büyükşehir belediyesi çalışanı yıllarca hapis yatabilir. Yerel belediyelerin de bir kısmına operasyon yapıldı, onlar neyle suçlanıyor, bunların arkası nasıl gelecek? Peki belediyelerle ilgili bu suçlamalar ve yolsuzluk iddiaları ne kadar gerçek?

Yerel bir konu olsa da ülkemizde ilk kez bir büyükşehir belediye başkanı ve yöneticilerine karşı açılan bu dava aslında "geneli" yakından ilgilendiriyor. Bu konuyu yalnızca hukukçuların değil, herkesin hatta tüm medyanın dikkatle izlemesi gerektiğini duyuran küçük Millet Meclisi’nde 3 Şubat’ta bu sorular tartışılacak.

İkMM, her ay olduğu gibi bu ay da konunun muhataplarını davet ediyor ve bilgi istiyor.

***

Moderatör: Pervin Mısırlıoğlu E.

Tarih: 3 Şubat Cuma 2012

Saat: 10.00

Yer: Türkan Saylan Kültür Merkezi Benal Nevzat Salonu 7. Kat - Alsancak/İzmir

Konular

Genel Konu: Yargıdaki değişiklik paketi derde deva olacak mı?
Yerel Konu: İzmir Büyükşehir Belediyesi operasyonunda kim haklı?İzmirizmir.Net

***

> İzmir ve '397 yıl' - Altan Öymen

> 'İzmir' iddianamesi kabul edildi

> Kocaoğlu ifade veriyor

> Aziz Kocaoğlu'ndan güldüren ihale savunması

***

(*) Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından açıklanan yeni yargı paketinin ayrıntıları...EHLİYETSİZ ARAÇ KULLANANLARA KAYMAKAMLIK CEZA VERECEK
Ceza mevzuatında, ehliyetsiz araç kullananlar adliyeye sevkedilmeyecek. İdari para cezası uygulanmayacaktır. Kaymakamlıklarca ceza kesilecektir. Savcılarında böyle işlerle zaman kaybetmesi engellenecektir.


KAÇAK GEÇİŞE HAPİS YERİNE PARA CEZASI
Kaçak geçiş yapanlar sınır dışı edildikten sonra tekrar geliyor. Bunlar hakkında hapis cezası yerine idari para cezası uygulaması yapılacaktır.

Ön ödeme planı değiştirilecektir. Ön ödeme teklifi yapılmakta. Soruşturma ve kovuşturma uygulanmaktadır. Ön ödeme kapsamı genişletilince sabıkalı olanlar istifade edemeyecek. Yaralama sonucu mağdur olanlar hakarete maruz kalanlar ön ödemeden faydalanamayacaktır.


KAÇAK ELEKTRİK SUÇU HIRSIZLIKTAN KARŞILIKSIZ YARARLANMAYA DÖNÜŞÜYOR
Kaçak elektrik kullanımı haksız kullanımdan sayılacaktır. Suçun niteliği hırsızlıktan karşılıksız yararlanmaya dönüştürülüyor. Suçu ilk kez işleyenler hapis cezası almayacaktır.


MOLOTOF SİLAH OLARAK DEĞERLENDİRİLİYOR

Molotof kokteyli yargıtayın değerlendirmelerinde silah olarak değerlendiriliyor. Molotof silah ve patlayıcı madde olarak değerlendiriliyor.


ÖMÜR BOYU SABIKAYA SON
Kimse ömür boyu sabıkalı sayılmayacak. Adli sicil kaydı ölüm ile 80 yıl sonunda silinecektir. Yeni getirilen sistemde 5 yıl. İnfazdan sonra yüz kızartıcı suçlarda 30 yıl geçmekle telkin edilecektir.


ADLİ KONTROL SİSTEMİ ÜST SINIRI 5 YIL OLAN CEZALARA UYGULANACAK
Adli kontrol tedbiri üst sınırı 3 yıl olan cezalar için uygulanıyor. Yeni düzenlemede 5 yıla kadar kontrol tedbiri kullanılmaktadır. Bu da hakimlerimize bir kolaylık sağlamaktadır. Ceza usul yasamızda tutuklamalar yazılmaktadır. Tutuklamaya devamına tahliyenin reddine ilişkin kararlarda gereçeklerin gösterilmesi kararlaştırılmıştır. Herşey artık yazıyla açıklanacaktır.


BIÇAK PARASI RÜŞVET SAYILACAK
Yolsuzlukla daha etkin mücadele edeceğiz. OECD kapsamında suçla mücadele konusunda başbakanlığın yolsuzlukla mücadelesi için yeni kararlar alındı. Görevi kötüye kullanma bundan böyle rüşvet kapsamına girecektir. Bıçak parası artık rüşvet sayılacaktır. Cezası 1 ila 4 yıl hapis cezası alacaktır.

Mecbur kalarak memura yarar sağlamak zorunda kalanlar menfaat kazanan kişi dillendirilemiyordu. Mecbur kalıp ödeme yapan kimsenin önü açılmaktadır. Acil hastasını ameliyata aldırmak isteyen kişi ödeme yapmak zorunda kalıyorsa onu kurtarmayı hedefliyoruz.

Yetkili olmadığı iş için yarar sağlama kamu görevlisi için suç idi. Artık bu suçu herkes işleyebilecek. Bu tür kötü örneklerin sona erdirilmesi amaçlanmıştır.


ÖRGÜTE ÜYE OLMADAN ÖRGÜT İÇİN EYLEM YAPANA YARI ORANDA CEZA İNDİRİMİ
Anayasamızda örgüte üye olmadan örgüt için eylem yapanlara ceza sistemi getirdik. Yarı oranında indirim ön görülmektedir. Örgüte bilerek yardım edenlere ayrı ceza verilmektedir. Burda yapılan yardıma göre hakim vereceği cezayı 3'te 2'sine kadar indirebilecektir.


İFADE TUTANAĞINA GİZLİLİK KARARI EN FAZLA 3 AY
Özel yetkili mahkemelerde şüphelinin ifade tutanağına ilişkin olarak en fazla 3 ay süreyle gizlilik kararı verilebilecek. Özel yetkili mahkemelerde kovuşturma süresinde işlem yapmaya son verilecektir.

Basit terör suçlarında yaptırımlar uygulanamıyordu yeni yasa 2 yıla kadar cezalar uygulanabilecek.


ENERJİ KAÇAKÇILIĞI ÖRGÜTSEL SUÇ SAYILACAK
Türkiye enerji nakil merkezine döndü. Petrol doğalgaz konusunda önemli yatırımlar yapıldı. Bunların kaçakçılığı örgütsel iş olarak görülecektir. Petrol boru hattına zarar verme suçu şuanda ağır bir cezayı ön görmüyor.

Ülkemizde 6.5 milyon icra dosyası sisteme girmektedir. 500 bini ilanlı icra yoluyla işleme koyuluyor. 2012 yılı itibariyle 12 milyon icradosyası var.

Her yıl açılan dosyanın büyük bölümü 800 TL'nin altındadır. İlansız icra yükü oluşturan en önemli bölüm. 100 TL'lik bir alacak için ödeme emri çıkarıldığını düşünürseniz borçlunun ödeyeceği tutar 234 TL oluyor. Bu borç haciz yoluyla tahsil ediliyorsa ağır bir tutardır.


886 LİRA'NIN ALTINDAKİ TUTARLAR İLANSIZ TAKİP EDİLECEK
Şimdi yeni bir düzen getiriyoruz. Artık 886 liranın altındaki tutarlardaki ilansız takipler yapılmayacaktır. Tabliğ yapılacaktır 5 gün içinde öde yoksa icra yapılacaktır yazısı yazılacaktır.

İcra dairelerinde her türlü nakdi tahsilat banklarca yapılacaktır. Ödemeler banka hesaplarından yapılacaktır.


EŞYALAR HACZEDİLMEYECEK
Haciz düzenlemesi açısından önemli bir düzenleme ön görüldü. Ev için gerekli önemli eşyalar haczedilmeyecektir ama para altın gibi şeyler haczedilecektir. Bununla yedi emin depolarının gereksiz dolması engellenmektedir.

Hacizli mal satış sistemi değiştirilerek yeni bir uygulama getiriliyor. İlanı herkesin göreceği işlem getirliyor. İnternet üzerinden icradan satışa sunulan malzeme için işlem yapılabilecek.

İcra iflas mevzuatında yeni programlarımz var. İdari yargı mevzuatımızda yeni tedbirlerimiz var.

Danıştaya gelebilecek davaları düzenleyen bir çalışma yapıldı. Danıştaya gelmesine gerek olmayan davalar bölge idare mahkemelerinde görülecek.


ÇEK BORCUNA HAPİS YOK
"Çek borcundan dolayı kimse cezaevine girmeyecek. İcra dairelerinde iş yükü azaltılacak. 886.50 TL'lik limitin altındaki icra takipleri doğrudan yapılamayacak. Borçluya ödeme yazısı gidecek. '5 gün içinde öde, ödemezsen icra yoluna gidilecek' denecek. Ödemezse ilamsız icra başlayabilecek.İcra dairelerinde ödemeler banka hesabı yoluyla yapılacak. İcra dairelerinin para ile ilişiği zorunlu haller dışında kaldırılıyor. Borçlu ile aynı çatı altında yaşayan aile için gerekli olan her türlü ev eşyası haczedemilyecek.Hacizli mal satış prosedürü satış ilanının elektronik ortamda da yapılması öngörülüyor. Açık arttırmaya gitmeye gerek kalmadan elektronik ortamda da teklif verilebilecek. Danıştay'a gelmesine gerek olmayan davalar Bölge İdare Mahkemesi'nde karara bağlanacak.50 bin TL'nin altındaki davalr Bölge İdare Mahkemesi'nde gerçekleşecek. Düzenlemeden etkilenecek 2 milyona yakın dosya var. İşyükünü önemli ölçüde azaltacak diye düşünüyoruz."


YAYIN DURDURMA KALKIYOR
"Yayın durdurma düzenlemesini kaldırıyoruz. Uzun yıllardan beri yasaklı yayınlar kavramı var mevzuatımızda. Mahkemelerce yeni bir toplatma kararı verilmiş olanların geçmişe dönük sünger çekilecek. Geçmişe dönük yeni kararlar üretilecek. Karar verilmezse yeniden geçmişe dönük yasaklı kararlar hükümsüz olacak.Geçmiş tarihlerde hangi mahkemelerden ne kadar toplatma kararı verilmiş, bunları tek tek bilmek zor. O yüzden bir geçiş süreci öngörülüyor. Cezaevlerinde bu değerlendirmeleri yapan kurullar var. Onlar da mahkeme kararlarını göz önünde bulundurarak değerlendirme yaparlar. Basın yoluyla işlenen suçlarda üst sınır 5 yıldan 3 yıla iniyor. Hakkında kamu davasının açılması kararı verilen kişi ertelem kararı verilmesi andan itibaren 3 yıl içinde aynı suçu işlemezse dosya kaldırılacak. Bu son düzenleme basın yayın yoluyla işlenen suçların önemli bir bölümünü kapsıyor. Bundan sonra Adli Tıp'a sevkeidlen kimseye koluna bir damga vurulması uygulaması kalkıyor."

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0