AŞURE HAREKET'İ İÇİN NUH'UN GEMİSİ YOLA ÇIKIYOR!

02 Mayıs 2017 15:25 / 1490 kez okundu!

 

 

Değişen politika yapma sahasını Devlet Bahçeli’nin iyi anladığı, hem kendi partisini hem de ülkeyi kollayan politikasından belli. Anlamayanların yaşadığı krizi de biz iyi anlıyoruz. 7 ay önce yazdığım yazıya, CHP kurultayı sonrası umutsuzluğa kapılan arkadaşlarım göz atmalı.

"Gelin yeni siyaset sahasına birlikte dönelim, en azından yeniden yan yana duralım; yeni yapılanma döneminin adil, vicdanlı, demokratik takipçisi, denetçisi ve pozitif önericisi olalım. Yanlış gördüklerimizin karşısına da, #kategorikmuhalif olarak değil "DOĞRUYA DOĞRU, YANLIŞA YANLIŞ" diyenler olarak birlikte dikilelim."

 

******

 

AŞURE HAREKET'İ İÇİN NUH'UN GEMİSİ YOLA ÇIKIYOR! 

 

Ülkemizde 100 yıldır yapılan politik maçların sahası değişti. 

 

RTE yeniden Ak Parti üyesi oldu, kendi partisini ve çevresini yeniden düzenleyerek 2019 seçimlerine hazırlanacak.

 

Kemal Kılıçdaroğlu kendini ve çevresini, yeni şikayet mercileri arayarak oyalarken; Deniz Baykal, eski siyaset sahasının değiştiğini çabuk kavradı :)

 

Hemen belirteyim; sürüyü ilk terk eden en akıllı keçidir, derler; Baykal'ın en akıllı keçi olduğu sürünün işinin ne kadar zor olduğunu varın siz düşünün ;-)

 

Ancak kabul edelim ki siyaset sahasının değiştiğini ilk fark edenler de aynı zamanda en kurt olanlardır. Baykal'ın süratli dönüşü ve arayış yönü kendisi ve çevresi açısından yanlış olmasa da; onun taktiklerini kendi taktiği sayıp, kendi sürüsünden ayrılmaya kalkan başka akıllı keçilere yazık olmasın ;-)

 

Onlara yürekten uyarımdır: Sürüyü terk etmeyi göze almak, sürüye karşı fikirler ileri sürmek cesaret işidir, tebriği hak eder ancak bu fikrin doğru yönde olması arzulanır. Çünkü #kategorikmuhalif tutum içeren her taktik bir kez daha başarısızlıkla karşılaşacaktır. Abartılı RTE ve Ak Parti karşıtlığı nedeniyle; Baykal'ın kuyruğuna takılmak; ülkede değişen siyaset yapma ortamını aslında anlayamamak demektir. Anlayamayanların Hayır demesi taktik olarak bağışlanırdır ama hala aynı yanlışta ısrar etmenin bedeli Baykal ile birlikte tarihin tozlu rafların kaldırılmak ise, uyanmanın da zamanı demektir. 

 

Unutmayalım ki, eski sahayı zaten askerler hazırlamıştı. 35 yıldır sahanın akan, kokan taraflarını onarıp durduk. Önümüzdeki uzunca bir dönemi de bu değişen sistemi onarmak için kullanacağımız bellidir. Bunun da adı zaten demokrasi oluyor :)

 

Geçmişte vesayetçiler sıkıştıkça hakemleri kullandı, olmadı kale direkleriyle oynadı, kuralları değiştirdi, 367 kararı sürece tüy dikti. Seyirci tarafından seçilen çift orta hakem (CB ve BB), sahayı işlemez hale getirme potansiyeliyle doldu. Ki bu konuda geçmişimiz epeyi kötü örneklerle doluydu zaten. Atatürk-İnönü, Özal-Mesut Yılmaz, Demirel-Çiller, Sezer-Ecevit, Sezer-Erdoğan çekişmelerinin ülkeye maliyeti milyarlarla ölçülemiyor. Özetle bu saha değişmek zorundaydı ve %51-49 oranıyla halk tercihini değişim yönünde kullandı.

 

Şimdi yapılan esas olarak orta hakemleri tekleştirmektir. 

 

Bundan böyle maçların daha adaletli yönetilmesi, kararların daha hızlı verilmesi, seyircinin en fazla estetik hazzı alması ve ülkenin, insanımızın bundan en çok yararı sağlamasının sağlanması ana hedef olmalıdır. Sürece yeniden katılmak isteyen herkes bu gerçeği içselleştirmeli, politik pozisyonunu buna göre düzenlemelidir. Bu yeni durum, muhalefet yapmak isteyenler için de oldukça geniş bir alan sunuyor.

 

#EVET ama YETMEZ! diyenlerden birisi olarak verdiğim oyun değerinin farkındayım, oyumun yönünün de arkasındayım. 

 

Kendi eski mahallesinin linç girişimlerine rağmen bu oyu verenlerin, 1.200.000'lik o farkda payı olanların, iktidara yönelik eleştirilerinin kıymeti bugün artık daha da artmış, daha anlamlı hale gelmiştir. Bu yüzden önümüzdeki dönem "Yetmez"lerimi daha sık paylaşacağım. Demokratik yönelim adına eleştirilerimi, önerilerimi yine çekincesiz sunacağım. 

 

Farklı bir taktikle Hayır diyerek kendilerini geçici bir süre için gerçek siyasetin dışına düşüren arkadaşlarıma çağrımdır; 

 

şimdi gelin yeni siyaset sahasına birlikte dönelim, en azından yeniden yan yana duralım; yeni yapılanma döneminin adil, vicdanlı, demokratik takipçisi, denetçisi ve pozitif önericisi olalım. Yanlış gördüklerimizin karşısına da, #kategorikmuhalif olarak değil "DOĞRUYA DOĞRU, YANLIŞA YANLIŞ" diyenler olarak birlikte dikilelim. 

 

Seçenek mi yok dediniz? Elbette var. Düne göre daha çok var... Yapılacak şey belli, değişen siyaset sahasını iyi çalışmak, zamanın ruhunu iyi okumak, ülkenin geçtiği dönemeci anlamak ve onun yararını başa almak...

 

Aşure Hareket'i için Nuh'un Gemisi yola çıkıyor. 

 

Farklı dinlere, dillere, renklere, cinslere, türlere, fikirlere açıktır gemimiz. 

 

Hem kendimiz olalım hem de ortak bir aşure tadı yaratalım. 

 

Yolumuz açık olsun!

 

Vesselam.

 

nuhungemisi

2 Mayıs 2017

 

Son Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2018 15:01

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.