İzmir Sevgilim

29 Ocak 2009 02:02 / 2809 kez okundu!

 

İzmir Sevgilim

Onca yıllara ne oldu? Zaman mı değişiyor, sen mi değişiyorsun, biz mi, onlar mı. Zamanla her şey yitip gidiyor. Seni seviyorum. Seni kırmak istemem. Kıyamam. Bir suçun yok ki. Seni değiştirmeye çalışanlar…

Sen gururla, asilce ayakta duruyorsun, direniyorsun. Biz bazen “ah İzmir vah İzmir” diyoruz. Günümüzün çocukları da ileride yine sana “ah İzmir” diyecekler, “benim İzmirim” diyecekler. Onlar da bugünkü seni, çocukluklarındaki, gençliklerindeki İzmir’i anacaklar. Böyledir. Sen, İzmir’sin. Tüm zamanlar içinde İzmir’sin. Öyle kalacaksın.

İzmirim. Güzel İzmirim. Binlerce yıldır, kültürünle, güzelliğinle, semtlerinde, mahallelerinde yaşayan insanları mutlu ettin. İmbatın, tramvayın, cumbalı evlerin, martıların, körfezin, yalıların ile. O güzelim eski sokak isimlerin ile. Akşam Yıldızı, Ay, Akgüvercin, Duygu, Evren, Hürriyet, Kızhasan, Letafet Sokakları gibi.

Mitoloji ve tarih dolu ölümsüz güzelliğin. Yaklaşık 40 yüzyıldır varsın. 2300 yıl kadar önce de kendini yeniledin. Sen zaten bir Amazon kraliçesisin. Geçmişine saygı duyup sahip çıkarken her zaman genç kalmayı ve hep gelecek kuşak olmayı da bildin. Homeros, Demeter, Meryem Ana, Poseydon bile seninle yaşadılar. Limanın ve göç yolların sayesinde tüm kültürleri batıya taşıdın.

Yağmurların. Dik yokuşlu sokaklarında tek katlı, iki katlı evlerin. Kırmızı kiremitli, pencereleri fesleğenli. Akşam sefaları, erikler, asmalar. Buz gibi kuyu suları. Ramazanlarda kuyularda sıra beklenirdi. Akşam saatlerinde fenerciler omuzlarında fener yakmaya yarayan sopaları ile sokakları dolaşır, fenerlerin camını açar, sopanın ucundaki alev ile fenerleri yakardı. Pişmiş ayvacı, akordeonlu macuncu. Ramazan topu patladığında çocuklar ellerindeki taşlarla direklere vururdu. Halk evlerinde gençler temsil verirdi. Yazlık bahçelerde Karagöz oynatılırdı. Gaz yağı lambası. Arnavut kaldırımı sokaklarda, arsalarda, tozlu ilkokul bahçelerinde futbol oynanırdı bezden yapılmış toplarla.

Zamanla unutuluyor her şey. Koşuyeri, Kızılçullu, Şirinyer, Buca. Fıstık ağaçlı koruluklar, bağlar, haralar, fındıklar. Kadifekale’nin bakla tarlaları. Yangın gözetleme kulesi. Kardeş ilkokullar. Ortak müsamereler. Kemeraltı. İzmir’in nabzının attığı yer.

Zamanla siliniyor kimlikler. İzmirli birbirini tanır. Bakışını tanır. Dilini bilir. Gözünüzün içine gülümser. İzmirli yürüdüğü yolun taşını bilir. Birbirine merhaba der. Yol verir, yer verir. Ayaküstü bir çift tatlı söz eder.

Hıdrellezlerde Konak sahili dolar taşardı. Genç kızlar, delikanlılar, sandallara doluşurdu. Denize niyet kağıtçıkları atılırdı. Göz süzmeler, ufak çapkınlıklar. Eski nesiller gözle anlaşırdı. Ve çocuklar dümbelek ile bir çocuk konvoyu oluşturur ve gece boyunca sokak sokak dolaşırdı.

Ve tramvaylar. Nazlı nazlı gelir Konak’ta Saat Kulesinin etrafında turunu atar tekrar Karataş tarafına nazlı gelin gibi giderdi. Bayramlar. Bayramyeri. Salıncaklar, fayton sefaları, çatapatlar.

İzmirli asma yaprağına, duta para vermezdi. Her evin bahçesinde vardı bunlar. Hatta nar ve incir de. Bakla zamanı Kadifekale’ye bakla, zeytin, ekmek yemeğe gidilirdi. Evlerde toplanılır akşamları helva yapılır, sohbetler edilir, monologlar söylenirdi.

9 Eylüller. Resmi geçitte askerler, efeler. Ve fuar. Civardan gelenlerle geceleri dolar taşardı. Basmane meydanı açık otel olurdu. Ve fuardaki Gül Bahçesi.

Elhamra Sinemasının 5.15 seansları. Yeni Sinema, Tayyare Sineması. Balçova’nın yemyeşil bahçeleri. Mendille balık tutulan Balçova derecikleri. Göztepe’nin yasemenli sakız evleri. Bornova yolu bahçeleri. Denizden çıkarılan çipuralar. Bozacılar. Tahaaan-pekmeezciler. Haşlanmış limonlu karides satıcıları. Kıyıdaki yüksek binalar nedeniyle imbat artık sokaklarını soluklayamıyor.

İzmirim. Kokuna, tuzuna, bademine, sırma saçlarına tutkunum. Kordon’una, Meserret’ine. Çıkar kaleden seyrederim bazen seni. 2300 yıllık körpe, çıtır sevgilimi. Sen hepimizi eskitirsin. Seni seviyorum. İzmir sevgilim. 

28.01.2009

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
08 Temmuz 2010 15:36

Nurten Düzkantar

Öyle bir anlatmışsın ki İzmir'i bütün şehirler kıskanacak, bize böyle tutkulu geçmişime özlem duyulan övgü dolu sözcükler söylenmiyor diye...bileğine, yüreğine sağlık..en güzel günler senin olsun..
19 Şubat 2009 22:19

deepblueeagle

thanks. sen de işlerini bitirince yazmaya başlarsın. arabistan esintisiyle. arabistanlı lawrence, çölde çay gibi bişeyler. :) veya dil üzerine, çeviri üzerine, edebiyat üzerine. yaz işte. yaşam üzerine.
19 Şubat 2009 18:55

Esra Cihaner


Sevgili kuzen,
Guzel Izmir'imizi sayfa sayfa, satir satir bir solukta okumussun. Gozlerine, yuregine saglik. Bir baskadir Izmir hakikatten, ne bir esi ne de insanlari var baska yerlerde ,ne yazik ki bir cok insan bunun farkinda bile degiller. Smyrna'mizi ozel yapan da budur. Paha bicilemez tarihi bir elmas o...asirlardir islenen.
02 Şubat 2009 16:57

deepblueeagle

sağol kako'lu osman ağabey.  izmiri yazdım bir gün de kakoyu yazayım bari. :) zafer ilkokulu, dutlu sokak filan.:) 
bu arada, orası niye kako acaba. kako, giritçe kötü demek. kakonun ne kötülüğü var ki. bilinmez. :)
02 Şubat 2009 16:06

osman sezer

selam sana kako' lu izmir ancak bu kadar güzel anlatılır yüreğine sağlık

osmus_sezer@hotmail.com

02 Şubat 2009 15:55

osman sezer

sevgili kakolu arkadaşım izmir ancak bu kadar güzel anlatılır yüreğine sağlık
01 Şubat 2009 13:23

deepblueeagle

selam gülseren. okunmak güzel. sağol. sen de yaz yaz yaz bir kenara sonra koy bu siteye.:)
31 Ocak 2009 22:58

temmuzz

Gökhan'cım Ankara'dan selamlar...

yeni üye oldum, tüm yazılarını okuyup hepsine tek tek yorum yapacam. önce bir merhaba diyeyim dedim..

sevgiler..

gLsRn
31 Ocak 2009 20:39

deepblueeagle

thanx. siz de izmir sevenlerdensiniz demek ki. yıllar sonra döndüm ben de izmirimize. yurtiçi yurtdışı, hep izmirden uzaktım. ancak artık izmirde kendi şehrimdeyim. siz de uzaktasınız anlaşılan. özlemek de güzel birşey.
30 Ocak 2009 19:40

deniz-kizi35

İzmirim. Kokuna, tuzuna, bademine, sırma saçlarına tutkunum. Kordon’una, Meserret’ine. Çıkar kaleden seyrederim bazen seni. 2300 yıllık körpe, çıtır sevgilimi. Sen hepimizi eskitirsin. Seni seviyorum. İzmir sevgilimçok guzel cümleler:) 

kaleminize saglik efenim 

izmire özlemim bir kat daha artti "\"\""
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.