KAKO’DAN AŞAĞI DUTLU SOKAK: EŞREFPAŞA

16 Eylül 2009 00:28 / 10033 kez okundu!

 


Eşrefpaşa bir tepe semtidir. İzmir de zaten yer yer düz ama çoğunluk tepelerde kurulmuş bir kent.

Eşrefpaşa neresidir?

İkiçeşmeliği ve Koruluğu aşıp Bayramyeri’ne gelirsiniz. Artık, Eşrefpaşa sınırlarından içeri girmişsinizdir. Varyant ve İnönü Caddesinin başlangıç noktalarındasınız. Yukarı devam edersiniz. Sağınız parktır. Eskiden mezarlıkmış. Devam ederek Eşrefpaşa Meydancığına gelirsiniz. Eşrefpaşa Camii oradadır. Meydancık Eşrefpaşa’nın kalbidir.

Meydandan dört adet cadde ve yol ayrılır. Sağda, Yüzbaşı Hasan Ağa Sokağı (veya Kireççiler Sokağı ya da Keresteciler Sokağı olarak da bilinir. Numaralı sisteme göre 474 Sokak). Bu sokağın yöresine (sağına ve soluna) 1 diyelim.

Yağhanelere giden caddenin (yani Eşrefpaşa Caddesinin), Kocatepe İlkokuluna kadar olan bölümünün sol yanı, ki üstten, Kadifekale’ye giden Hacı Ali Caddesi (eski adı) ile çevrilidir. Bu yöre, ki Kocatepe Mahallesidir, bu yöreye de 2 diyelim.

Eşrefpaşa Camiinden dik yukarı çıkan sokağın (565 Sokak) sağı solu, sokağın, Kadifekale’ye giden cadde ile (yine Hacı Ali Caddesi) kesiştiği yere kadar olan bölüm 3. Bu bölüm zaten Tınaztepe Mahallesidir.

Bu caddenin Zafer İlkokulu arka bahçesinin bitişiğinden aşağıya (sola) devamla, 636 Sokakla buluşup, sağa, Rakım Elkutlu Caddesi (eski Yusuf Dede Caddesi) ile kesişen yere kadar olan küçük saha da 4 olsun.

Eşrefpaşa Caddesi, Koruluk ve Rakım Elkutlu Caddesi arasındaki giriş bölümünü de sayarsak Eşrefpaşa semti, kabaca beş bölümden oluşur.

Yine meydana dönersek, soldan gidersek, Kadifekale’ye sapan cadde, Rakım Elkutlu Caddesi oluyor. Şenocak Sinemasının karşısındaki sokağın da adı eskiden Kapanizade Sokağı idi (648 Sokak).

Böylece Eşrefpaşa’nın sınırlarını çizmiş olursunuz. Etrafı, Değirmendağı, Hatay, Yağhaneler, Kadriye, Çimentepe, Yapıcıoğlu ile çevrili bölgeye Eşrefpaşa diyoruz. Bayramyeri şimdi İnönü Meydanı diye anılıyor.

Semt, adını İzmir Belediyesi eski başkanlarından merhum Eşref Paşa’dan alıyor.

Şöyle düşünürsek: Koruluk’dan Eşrefpaşa Caddesi yoluyla veya aşağıdan Varyant’tan Bayramyeri’ne geliyorsunuz. Sağ altta pazaryeri. Sağda Balık pazarı, Halit Bey İlkokulu ve Hal binası. Bayramyerinden sağa doğru İnönü Caddesi (eski Mısırlı Caddesi). Eşrefpaşa Caddesinden Eşrefpaşa Meydanına çıkıyoruz. Sağda Nikah Dairesi, Park, Tınaztepe İlk ve Ortaokulu ve Askerlik Şubesi.

Meydana geldik. Eşrefpaşa Caddesinden devam edersek sağda Lozan Sineması ve Büyük İhsaniye Camii (Arap Camii). Caminin biraz arkasında Hıfzıpaşa Konağı. Caddenin ilerisinde solda Kocatepe İlkokulu ve ileride Yağhaneler Karakolu.

Meydanda Eşrefpaşa Camii. Karşısında eski PTT’nin yeri. Meydandan yukarı doğru 565 Sokaktan (Dutlu Sokak) çıkarken solda Değirmen Sokağı (642 Sokak), sonra eski çeşme. İleride, Kadifekale yolu ile kesişen noktada sağda Kako durağı (ve bakkalı), daha yukarıda sağda Horasanlı Camii.

Kadifekale yolu ile 636 sokak arasında Zafer İlkokulu ve Kapanizade Sokağı’ndan inerken Şenocak Sineması. 


Gökhan Özgen
16.09.2009


Not: Haftaya, Eşrefpaşa tarihi, insanları, yaşantısı, ünlüleri ve İzmirspor. 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
19 Eylül 2009 00:16

deepblueeagle

zorunlu açıklama:

istanbul, ankara ve diğer illerden sevgili eski arkadaşlarım, izmirdeki yeni arkadaşlarım, izmirden ve diğer illerden bana yazan site üyesi olan ve olmayan okurlarım, arkadaşlarım, site arkadaşlarım, aklıma şu anda gelmeyebilecek olan site ile ilgili bütün arkadaşlarıma bir açıklama yapmak durumundayım.

izmire yerleştiğim son sekiz aydır, izmirizmir.net sitesinde köşe ve forum yazıları yazmaktayım. bu güzel, kaliteli, elit sitede bana yazma fırsatı verdikleri için pervin, ilhami, hürriyet mısırlıoğlu kardeşlere yürekten teşekkür ederim. bu fırsat sayesinde gerçekten unutulmayacak anlar ve hoş anılar yaşadım. izmirizmir.net, kesinlikle, yöneticileri, yazar kadrosu, üyeleri, okurları, katkıda bulunanları ile çok özel, ayrıksı bir site. bu sitede yazmak bir onurdur.

ancak, sonbaharın gelmesi ile birlikte iş yaşamına dönüş yaptığımdan ve yeni bir kariyere başlama arzumdan dolayı zamanım azaldığı için artık siteye köşe ve forum yazısı yazamayacağım. bunu bildirmek istedim. kişisel, mesleki nedenlerden dolayı artık yazamayacağım.

siteye, yöneticilerine, üyelerine, okurlarına, izleyenlerine başarılar ve mutluluklar dilerim. güzel insanların olduğu bir toplulukta bulunduğunuz için şanslısınız.

hepinize güpgüzel bir sonbahar, site için verimli, keyifli bir yayın dönemi, neşeli bayramlar ve mutlu bir yaşam dilerim.

Gökhan özgen (deepblueeagle)
16 Eylül 2009 16:49

deepblueeagle

evet. en sevdiğim mevsim ve en sevdiğim ay. ben de teşekkür ederim. diğer semtler de zamanla inşallah. kolaylıklar ve sevgi. hepimize, herkese iyi bayramlar.
16 Eylül 2009 11:46

sultan

Teşekkürler. Bizi semtlerimizle tanıştırdığın  için. İzmir'le haşır neşir olmanın zamanı geldi. Sokakları, mahalleleri tanımanın zevkini çıkarmanın zamanı şimdi. Kentleşmenin, kentlileşmenin, kendileşmemizin harika mevsimindeyiz. Sonbaharın ilkbaharındayız. Eylül ayındayız. Kıymet bilmek lazım. Belki Eşrefpaşa'dan sonra diğer semtlerimiz de konuğunuz olur Gökhan Bey.

Sevgiler, iyi bayramlar,
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.