Çayır Aynı Çoban Aynı, Koyunlar Farklı Artık...

20 Eylül 2010 00:41 / 4265 kez okundu!

 


Referandum meselesinde en çok güldüğüm konu da CHP’li çobanların "hayır" konusunda yaptığı "çarpıcı" enstalasyon oldu. Televizyonda haberlerde seyrettim. Aç bırakılmış koyunların önüne koydukları uzun yemliklerle "hayır" yazdırdı siyaset bilimci çobanlar koyun sürüsüne... Bu "türcülük" yapan ve kendi yaptığı ile gülünç duruma düşen eylemcilere çok sempati duydum yine de.

Ortaya son derece eğlenceli çelişkiler, garip farkındalıklar çıktı. Kuzu olmadan koyun, çoban olmadan sürü olmaz. Ancak gelin görün ki bu "dahiyane" buluşla "hayır" demeye zorlanan koyunlar otlağın tüm kurallarını yerle yeksan ettiler. Referandum öncesi "hayır" diyen koyunlar, sıra oylamaya gelince galiba ne tarafta otlayacaklarını unutup "evet" çayırına geçtiler.

Koyunların evcilleşme tarihi köpeklerle birlikte insanoğlundan bile neredeyse önce. 6000-8000 yıl önceye dayandığı için evcilleşmeleri sanırım o yüzden onlar çok "medeni" bir çizgide. :)

Farklı biyotoplarda olup, özellikle steplerde, dağlık kesimlerde, az da olsa ormanlarda bulundukları söylenir ama ansiklopediler "şehir koyunları"ndan pek söz etmezler.

Sütünden, etinden, yününden yararlanılan bu hayvanların "uysallığından" neden faydalanılmasın ki? Anlamıyorum. "Hayır"la kandırılan koyuna, verdikleri küspe dokundu anlaşılan...

Üstelik Genco Erkal'ın "koyun gibisin be kardeşim" dediği videoları önümüze yiyelim diye koyuyorlar ya bazı dostlar, galiba unutuyorlar; çayır aynı, çoban aynı koyunlar farklı artık... (Firuz Kutal'ın çalışmasını büyütmek için tıklayın)


AHLATLI KOYUNLARI BİLİR MİSİNİZ?

Uçuruma atlayan... (okumak için tıklayın)

Temmuz 2005’te Van'da sürü liderinin ardından uçurumdan atlayarak telef olan 1500 koyunun ölümü ibret vericidir...

Van'ın Gevaş ilçesine bağlı İkizler köyü Buduşlu mezrasında bir koyunun Kuşkayalar Mevkii'ndeki uçurumdan düşmesi üzerine arkasından bütün sürü uçurumdan atladı.

Olayı yaşayan çobanlardan biri olan İsmet Merhametli, 30 yıllık bir çoban olarak ilk defa böyle bir olayla karşılaştığını söyledi.

Oysa biraz beklese bu seferde görecekti...

Ya "ejnebi"lerin akıllı koyunlarının süper ışık gösterisini ve oyunlarını gördünüz mü? Seyretmenizi tavsiye ederim. (video için tıklayın)


PEKİ SİZ KOYUN, BEN KOYUN, HANGİSİ GERÇEK, HANGİSİ OYUN?

Seçmenleri başka bir hayvan örneği ile tanımlamak istersek hangisini seçelim aşağılamak için?

"Nankör" kedi,"aşağılık" köpek ya da "korkak" tavşan, "yırtıcı" kaplan, "inatçı" keçi. Hangisini seçersek iyi bir seçim yapardık? Hangi hayvan daha az iyi diğerinden? Hangi insan daha üstün hayvan türünden? En uysal, en agresif, en hangisi uygun evet-hayır dememesi için? Erkan Yolaç olsa her iki tarafa da basardı sopayı. Çünkü bu oyundan "evet" de çıksa, "hayır" da çıksa kaybederdiniz. Tek şansınız "papağan" olup duyduğunuzu tekrar etmenizdi.

Nedir suçu bütün bu masum hayvanların? Denize düşen hayvana, pardon yılana sarılıyor...

Bırakın koyun saymayı. Biliyorum, saydınız saydınız bitiremediniz. Hala uykunuz da gelmedi. Uyku ile uyanıklık arasında dikkat edin Garura (Albastı) gelir. Yorgun olan insanlara çöker, eli kolu hareketsiz kalırmış insanın... “Yorgun demokratlara” hele garura gelir, gitmek bilmez.

Biz en iyisi insanı insanca fazlalıkları ve insanca eksiklikleri ile kıyaslayalım. Defoları, kararları, kararsızlıkları ile kabul edelim, sevelim.

Yoksa elbette;

En güzel hayırı ben çektim, en uzağa ben işedim,en iflah olmaz muhalefeti ben yaptım, en kolay eveti ben dedim, en zor soruyu sen bildin, en bilge ben konuştum, en yalaka sen yazdın, en ukala ben cevap verdim... En dövüşçü sen oldun, en dayakçı ben, NE MUTLU EN TÜRKÜM DİYENE durumlarından bir yere varamayacağız... Kibiri şeytana devredelim. Yoksa hani "Köylü milletin efendisi idi", hani “Ne mutlu Türküm diyene" idi yoksa şimdi "Ne mutlu koyunum diyene"ye kadar gider iş.

Onlar bana "elleriniz kırılsın" diyor "evet" dediğim için, benim şimdi onlara "dilin kopsun" diyebileceğimi düşünebiliyor musunuz? Bu ne basitliktir kardeşlerim? Muhalefet etmek, ihanet etmekle eşitlendi ya pes doğrusu...

"Dilim varmıyor ama"; kurt gibi ulumaktansa koyun gibi “meeelerim" daha iyi...

"Kedi" gibi ve "kendi" gibi olanlara, hiç bir sirkte oynamayanlara, hiç bir delikte durmayanlara...


Sevgi ve Saygılarımla,Pervin Mısırlıoğlu E.

20.09.2010


Çizim: Firuz Kutal

Son Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2010 02:05

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.