OVACIK ŞİRKET TOHUMLARINA DUR DİYOR!..

20 Temmuz 2018 16:53 / 1244 kez okundu!

 

 

Daha çok Batı Anadolu’da örgütlü olan yerel tohum hareketi dalga dalga tüm ülkemize yayılıyor. Ülkemizde ki bütün bölgelerde bulunan yerel tohumlar çok değerlidir. Yerel tohum yaşamdır. Bu nedenle bütün bölgeler güç birliği yaparak çok uluslu şirketlere dur demeliyiz dedik.

 

****

 

OVACIK  ŞİRKET TOHUMLARINA DUR DİYOR!..

 

Daha çok Batı Anadolu’da örgütlü olan yerel tohum hareketi dalga dalga tüm ülkemize yayılıyor. Ülkemizde ki bütün bölgelerde bulunan yerel tohumlar çok değerlidir. Yerel tohum yaşamdır. Bu nedenle bütün bölgeler güç birliği yaparak çok uluslu şirketlere dur demeliyiz dedik.

 

İşte bunun için Seferihisar belediyesi ve İzmir Yerel Tohum Topluluğu olarak yollara düştük. Tunceli (Dersim) den Ovacık’a kadar muhteşem Munzur nehri bize eşlik etti. Munzur nehri ve bin bir renkteki çiçeklerle mest olarak Şirin ilçe Ovacığa vardık.

 

Ovacık Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Seferihisar Belediyesi ve İzmir Yerel Tohum Topluluğu’nun katkılarıyla 12-13 Mayıs tarihlerinde düzenlenen Ovacık Tohum Takas Etkinliği kapsamında paneller, forum, atölye çalışmaları, konserler ve tohum takası gerçekleştirildi. Bu o bölgede yaptığımız ilk şenlik oldu. Etkinliğe Nilüfer Belediyesi, Tekirdağ Belediyesi, Mezopotamya Ekoloji Hareketi, Seferihisar Can Yücel Tohum Merkezi, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden, Ege Üniversitesi Sosyoloji bölümünden akademisyenler, kooperatifler, ODDÜ mezunları derneği üyeleri, Mersin ve Tarsus çevre dernekleri KÖK psikolojik danışmanlık ve eğitim merkezi ve daha birçok örgüt katıldı. Ovacık halkıda etkinliğe çok ilgi gösterdi. Etkinliğin ilk günü Ovacık ve Seferihisar Belediye Başkanlarının açılış konuşmalarıyla başladı.

 

Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, misafirlere Ovacık ve coğrafyası ile ilgili bilgiler sunduğu konuşmasında özellikle Munzur Vadisi’nde bulunan endemik bitkiler ve biyoçeşitlilik üzerinde durdu. Bu bitkilerden 43’ünün Munzur Vadisi’ne özgü, 220’sinin ise Türkiye’ye özgü endemik bitkiler olduğunu vurguladı. Maçoğlu tohum takasının uzak mesafeler arası olmasından çok bölge içinde gerçekleşmesi gerektiğini, bunun bölgeye özgü tohumların ve biyoçeşitliliğin korunması ve yaşatılması açısından önem taşıdığını belirtti. Komünist başkan sağlıklı gıda hakkının korunabilmesi için özgür üretim ilişkilerinin kurulması gerektiğine, tohumun da bu sürecin başlangıcı olduğuna, toprağında canlı bir varlık olduğu ve sentetik kimyasal girdilerle kirletilmemesi, korunması gerektiğine vurgu yaptı.

 

Maçoğlu’nun ardından konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, gelecek nesillerin, bugünkü nesli doğaya ne kadar sahip çıkabildikleri üzerinden değerlendireceğini ve 16 bin köyün bir gecede kapatılıp mahalleye dönüştürülmesini gelecek nesillere anlatmakta zorlanacaklarını belirterek başladığı konuşmasında yerel yöneticilerin sadece oy atanların değil doğadaki tüm varlıkların belediye başkanı olduklarını söyledi. Yerel tohumlara sahip çıkmanın aynı zamanda vicdani bir mesele olduğuna vurgu yapan Soyer, vicdan sahibi insanın adil olacağını, adil olan insanın bilgiye sahip çıkacağını, bilgili insanın da cesur olması gerektiğini ve ancak cesur olanların kazanım elde edeceğini belirtti. Soyer’in konuşmasının ardından Seferihisar Belediyesi’nin tarıma, köylüye ve yerel tohumlara yönelik faaliyetlerini konu alan bir film gösterildi.

 

Açılış konuşmalarının ardından panele geçildi. Panelin moderatörlüğünü yapan İzmir Yerel Tohum Topluluğu eş sözcüsü Engin Önen belediyelerin, toplumlarıyla ilgili hayallerinin olması gerektiğini, Seferihisar ve Ovacık Belediyelerinin bu anlamda örnek teşkil ettiğini dile getirdi. “Belediyelerin tarımla, üretimle ne ilgisi olabilir, yerel yönetimlerin öncelikleri bunlar değildir” anlayışının liberal bir yalan olduğunu ve ne yazık ki kabul gördüğünü de söyleyen Önen, kapitalizmin emek sömürüsü kadar doğa sömürüsüne dayalı bir sistem olduğunu, dolayısıyla mücadelenin de emek ve doğa olmak üzere iki ana ekseni olması gerektiğini vurguladı.

 

Panelin birinci konuşmacısı Gazeteci Tuncer Beybağ “Kooperatifçilik” konusunda konuştu.. İkinci konuşmacı Veteriner Hekim Hüseyin Pulat organik Hayvancılık konusunda paylaşımda bulundu. Üçüncü konuşmacı Mezopotamya Ekoloji Hareketinden Bişar İçli “Yerel Tohum” çalışmalarıyla ilgili deneyimlerini aktardı.

 

Daha sonra dördüncü konuşmacı olarak İzmir Yerel Tohum Topluluğu eş sözcüsü Göknur Yumuşak “Tarımsal Üretim Sistemleri ve Tarım Zehri Kalıntıları “konusunda paylaşımda bulundu. İlk olarak tüm dünyada tarım politikalarını çok uluslu şirketlerin belirlediğine ve dolayısıyla tohumda hegemonya kurulduğuna değindi Yumuşak. Daha sonra tarımsal üretim sistemlerini ve konvansiyonel tarım sistemiyle üretilen yiyeceklerle her gün tarım zehri kalıntılarının vücudumuza girdiğine vurgu yaptı. Yumuşak en azından genelde ihraç ürünlerinde uygulanan iyi tarım uygulamaların iç tüketimde de uygulanması gerektiğini belirtti. Kontrollerinin yetersiz olduğunu, kalıntı analizlerinin çok büyük bir bölümünün sadece ihracat ürünleri için yapıldığını vurguladı ve Türkiye’de tarım zehri kalıntıları konusunda araştırma yapan tek bilim insanı olan Bülent Şık’ın araştırma sonuçlarına değindi. Yine tarım zehri kalıntılarının insan sağlığını nasıl etkilediğine dair örnekler verdi. Tüketicilerin ve yerel yönetimlerinde sağlıklı gıdaya ulaşma konusunda sorumlulukları bulunduğunu ve tüketicilerin konvansiyonel tarım ürünlerini almak yerine kendi gıda ağlarını, topluluklarını kurması gerektiği belirtti. Şirket tarımıyla üretilen konvansiyonel ürünler yerine; küçük çiftçilikle tarım zehri ve kimyasal gübre kullanılmadan üretimi yapılan ürünlerle sağlıklı beslenmenin mümkün olabileceğini vurguladı Yumuşak. Üretim ve tüketim kooperatiflerinin önemi üzerinde durdu.

 

Panelin son konuşmacısı Ovacık 94 Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi başkanı Deniz Yerlikaya idi. Kooperatif deneyimlerini aktaran Yerlikaya, 5 köyde çalışma yürüttüklerini, temel çıkış noktalarının sağlıklı gıda üretip, bu sağlıklı gıdaları tüketicilere sunabilmek olduğunu belirtti. Yerlikaya, kooperatif bünyesinde en fazla önem verdikleri konunun emek sömürüsü yapmamak ve emeğe hak ettiği değeri vermek olduğunu ifade etti. Bu açıdan her kooperatifin bir olmadığını ve faaliyetlerin kooperatif çatısı altında yürütülmesinin tek başına bir şey ifade etmediğini dile getiren Yerlikaya, kendilerinin kooperatif üyelerine risturn dağıtmadıklarını bunun yerine yatırım destek ve dayanışma fonu oluşturduklarını söyleyen Yerlikaya, kooperatiflerin emeği sömürecek mekanizmalardan uzak durması gerektiğini belirterek sözlerinin bitirdi. Yerlikaya, gıda egemenliği kavramının da kendileri için önem taşıdığını belirtti. Gıda egemenliği için üretim-tüketim ve üretici-tüketici bağlantısının sömürüsüz bir şekilde kurulması gerektiğini ifade eden Yerlikaya kapitalist tarım sisteminin gıda güvenliği kavramı çerçevesinde getirilen standartlarla küçük üreticilerin sadece üretim aşamasında kalmasına, sonraki süreçlerden dışlanmasına neden olduğunu vurguladı. Kendi bölgelerinin de büyük kapitalist tarım üreticilerinin baskısı altında olduğunu söyleyen Yerlikaya, büyük yatırımcıların gelerek mera alanlarını ellerinden almak istediğini, buna direnebilmenin en etkili yolunun da kooperatifler çatısı altında örgütlenmek olduğunu ancak bunu yaparken de kapitalizm ile aralarına kırmızı bir çizgi çekmek gerektiğinin altını çizdi.

 

Soru cevap kısmında sunumlar çerçevesinde verimli tartışmalar oldu. Katılımcılar çok ilgi gösterdiler. Öğleden sonra Seferihisar belediyesinin ekonomik katkılarıyla gerçekleşen atölye çalışmaları kapsamında İzmir KÖK psikolojik danışmanlık ve eğitim merkezi tarafından 20 kişilik sınıflarda iki atölye yapıldı. Psikologlar Pınar Akdemir ve Gülşah Sütlüoğlu kadınlarla da psikolojik sorunlarıyla ilgili görüşmeler yaptı. Akşamda kadın emeği korosunun ve diğer sanatçıların konserleri ve halk oyunları gösterisi oldu. Ovacık halkı bu etkinliklere de çok ilgi gösterdi. Ovacığa gelen konuklar Kürtçe ezgileri dinleme fırsatı buldular. Ovacıklılarda İzmir’den giden caz grubunun konseriyle coştular bu konserlerle. Güzel bir paylaşım oldu.

 

13 Mayıs Pazar günü sabah İzmir Yerel Tohum topluluğundan Fatih Özden moderatörlüğünde forum yapıldı. Forum da Ovacık belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu bu güne kadar Ovacık’ta yaptıkları tarımsal çalışmaları anlattı. Hatay Vakıflı köyü kooperatifi Başkanı Bedros Kehyeoğlu kooperatif deneyimlerini paylaştı. Dr. Zerrin Çelik yerel tohumlar tez çalışması üzerine konuştu. Yerel tohumların önemine değinen Çelik tohumların yaşamsal olduğunu ve en iyi tohum bankasının üretim yaparak tohumların sürekliliğini sağlayan insanlar olduğunu vurguladı. Tohum takas şenliklerinin önemine değindi. Katılımcılar foruma çok ilgi gösterdiler. Özellikle organik tarım ve tohumlar üzerine tartışmalar oldu katkılar yapıldı. Bölgenin ekoloji sorunlarına değinildi. Öğlen tohum takası yapıldı.

 

Öğleden sonra yine atölye çalışmaları vardı. Daha sonra Ovacık Munzur gözelerine ve diğer bir çok yere geziler yaparak bölgenin muhteşem doğasıyla tanıştık. Ovacık’a gelen konuklar halkın konukseverliğinden ve muhteşem doğasından çok etkilendiler. Bu buluşmada Ovacık’a giden konuklarla yerel halk birbirine dokundu, güzel paylaşımlar oldu ve yeni dostluklar kuruldu.

 

Seferihisar tarhanası ve Ovacık yöresel yemekleri aynı sofrada buluştu. Ekmekler paylaşıldı.

 

Bu güzel buluşmayı sağladıkları için Seferihisar ve Ovacık Belediyeleri ne ve İzmir Yerel Tohum Topluluğuna çok teşekkür ederiz.

 

Bu iki belediye ülkemizde pek çok konuda ilkleri gerçekleştirdiler güzel bir belediyecilik örneği sergilediler. Dostluk barış ve kardeşliği pekiştiren bu buluşmayla da örnek bir davranış sergilediler. Umarız bu belediyeler tüm ülkemize örnek olur. İşte o zaman her şey çok güzel olur. Ovacık halkı herkesi bu şirin ilçeye davet ediyor.

 

2. Ovacık Yerel Tohum Şenliğinde buluşmak üzere tüm doğa ve insan dostlarına sevgiler…

 

Göknur YUMUŞAK

15.07.2018

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.