Lider, Kime Denir?

18 Ocak 2019 12:43 / 373 kez okundu!

 

 

Lider kimdir? Lider olmanın özellikleri nelerdir? Coğrafyamızda lider olma vasfını taşıyan kaç kişi var? Öncelikle liderlik mevkiyle makamla olacak bir vasıf değildir. 

 

****

 

Lider, Kime Denir?

 

Lider kimdir? Lider olmanın özellikleri nelerdir? Coğrafyamızda lider olma vasfını taşıyan kaç kişi var? Öncelikle liderlik mevkiyle makamla olacak bir vasıf değildir. 

 

Bir birey Bakan olabilir, milletvekili olabilir, kurum amiri olabilir, belediye başkanı olabilir, şirket yöneticisi olabilir, vali olabilir, Bir sivil toplum örgütü başkanı vesaire olabilir. Ancak lider olmak apayrı bir şeydir. Lider, insanları ortak hedeflere yönelten, hedefleri benimseten, bireyler arası köprüyü oluşturan, dağınık güç ve bilgiyi bir araya toplayıp sinerji yaratan kişidir. Herkes lider olamaz. Özü sözü bir, dürüst bir kişilik sahibi olmalıdır.

 

Liderin tanımına açıklık getirebilmek için 'lider kimdir?' sorusuna cevap arayacak olursak; Lider insan kin tutmayan sorgulayıcı ve sabırlı kişidir. Daima önde değil, yeri geldiğinde arka planda durandır. Değişime açık ve Prensipleri ile hareket edendir. Zorluklara karşı mücadele edip, Ahlak kurallarını bireysel menfaatlerinin önünde tutandır. 

 

Kadrosuyla birlikte karar alabilen ve ekip çalışmasını öne çıkaran insandır. Bireylerin menfaatini değil, toplumun menfaatini esas alır. Liderler büyük vizyonların, planların yaratıcısı ve uygulayıcısıdırlar. Liderlik otorite kullanımı değildir. İnsanları güçlendirmektir. Lider ait olduğu ulusa veya kuruma hedefler koyarak onları bu doğrultuda yönlendiren ve arkasından sürükleyen kişidir.

 

Hoşgörülü ve alçak gönüllü bir öncü ve lider insanın bilgi sahibi olması şarttır. İnançlı, kararlı ve tutarlı olması, Örnek bir karakter teşkil etmesi ile toplumuna güven vermesi lazımdır. Lider olan bireyde adalet duygusunun olması, İnsanlara karşı duyarlı olması ile çevresine İlham vermesi ve gelişim odaklı olması elzemdir. Mütevazı olması, mütevazı insan aynı zamanda zeki insandır. İyi bir dinleyici olması ve insanlarla iletişime açık olması gerekir. 

 

Dinleme yeteneğinin olmayışı, liderin başarısını etkileyen bir unsurdur... Bu noktada liderin kendini abartarak beğenmesi, olaylara tepeden bakması ve konulara gerekli önemi vermemesi, önemli konuların gözden kaçmasına neden olur. Oysa dinlemek, en etkin bir iletişim aracıdır. Enerji ister, dikkat ister, tasdik ister ve dinlemede dalgınlığa asla yer yoktur.

 

Lider kişilik ekibine güvenmesi, motive etmesi ve beklentileri vizyonla bütünleştirmesiyle öne çıkmalı. Esnek olmasının yanı sıra hızlı ve etkin karar verebilme gücüne de sahip olmalıdır. Lider insan yaşadığı yeri cennete çeviren kişidir. Hz. Ömer (R.A) ne güzel demiş, “Kişiliğini Makamdan Alanlar, Makamdan Sonra Kişiliksiz Kalırlar”.

 

Murat AKKUŞ

15.01.2019, Iğdır

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.