Filiz Pelit sergisi 2-29 Temmuz'da Çeşme'de
Filiz Pelit sergisi 2-29 Temmuz'da Çeşme'de
Eklenme Tarihi: 07.07.2011 16:18
Facebook'ta paylaş
0

Selçuk Yaşar Sanat Galerisi yaz sergilerine İzmirli Ressam Filiz Pelit ile Çeşme Altın Yunus Sanat Galerisi’nde devam ediyor.

Resimlerinde kurguladığı masallar gibi, paletindeki canlı renkleri kimi zaman yağlı boya, kimi zaman akrilikle oluşturan Filiz Pelit, Altın Yunus Sanat Galerisi’nde izleyici ile buluşuyor.

17. Kişisel Sergisini açan Pelit, resimlerinde masalsı bir tema üzerinde duruyor, insanların büyüdükçe hayal güçlerinin fakirleştiğini ancak insanların yeniden masallarda ve hayallerde yer alması ve kendi masalını yaratması fikirleriyle eserler yarattığını belirterek, resimlerini “umudun resimleri” olarak tanımlıyor, Resimlerinde konunun amaç değil araç olduğunu, önemli olanın doğru resim yapabilmek olduğunu vurguluyor ve şöyle devam ediyor;

Resimlerimdeki figürler yaşama dair tüm duyguları barındırır. Hüzünde vardır, neşede, o çocuk yüzlerinde, gözlerinde... Benzer yüzleriyle farklı duygularla etrafı kolaçan ederler. Bazen size soru sorarlar. Benim kurduğum masalın içine çeker sizi düş çocukları... Büyüdükçe fakirleşen hayal gücümüzü tekrar ateşlemek ve yeni umutların, coşkuların peşine düşmek için... Tökezlesek te tekrar ayağa kalkmak, yeniden başlamak için...

Resimlerimde su damlaları sözcüklerin yerini alır, düş kuşları konar omuzunuza size, usulca sizi anlatırlar... Boş tuvalin karşısına geçtiğimde resimde sürprizlere yer veririm ve o yoğun süreçte benim için bir macera, bir masaldır.

Le Carbusier; "Her resim birileriyle konuşmak ister. Ama yalnızca ona seslenirseniz sizinle konuşur." der. Sergiyi gezen sanatseverlerin seslendikleri, onlarla konuşan resimlerle bu masala ortak olmalarını ve kendi masallarını bulmalarını diliyorum.

Filiz Pelit’in birbirinden güzel eserlerinden oluşan sergisi, Çeşme Altın Yunus Sanat Galerisi’nde 29 Temmuz tarihine kadar gezilebilir.


FİLİZ PELİT RESMİ ÜZERİNE

Filiz Pelit. Resimleriyle bir şeyler anlatmak istiyor izleyiciye...

Sanatçı kendi gerçeğini yansıtıyor tuvallerine. Duygularını resmediyor. Yaşamın devam ettiği dünyanın yaşanabilir olduğunu anımsatıyor ve katlanılmaz yanını yaşanabilir kılmaya çaba gösteriyor. Filiz bunları yaparken nesnelerin bilinir olmasına özen gösteriyor. Bu resmin gizemini azaltmıyor. Soyut resmin uzamın, değerlendirilmesine ilişkin olanaklarıyla sarmalıyor figürlerini, farklı çağrışımlar yaratmanın üstesinden geliyor. Resimlerinde boyanın ince kullanımı öne çıkmakta, geniş alanlar kontrast renklerle dengelenmektedir.

Paletindeki renklilik, sevinç ve coşkuyu çağrıştırır. Canlı renklerin arasında Filiz'in insanları belirir. İri gözleri ile etrafı kolaçan eden genç kızlar, çocuklar, yeni umutların peşindedir. Karmaşık ve büyük bir lekenin içindeki melekler, su damlaları, balıklar, kuşlar, simgesel, motiflerdir ve kompozisyonla ahenkli bir uyum oluştururlar.

Resimlerinde perspektiften çok yüzeysellik hâkimdir. Onun ilgilendiği dünyevi boyutlar değil, ruhsal boyutlardır. Seyirciyi resmin içine çeker umutların tükendiği yerde yeni umutların peşine düşülür...

HASAN RASTGELDİ

***

Filiz PELİT kimdir?

1964 yılında doğdu. 1985 yılında Buca Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Grafik Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. Bornova Anadolu Lisesi Vakfı, KİTVAK gibi kurumlarda yardım amaçlı sergilere katıldı. Birçok katalogda yer aldı. Ankara TISVA, İzmir BEF Uluslararası Görsel Sanatlar Buluşması gibi uluslararası etkinliklere katıldı. Katıldığı sergilerden, özel ödül, onur belgesi, teşekkür belgesi ve plaketi aldı. Çeşitli televizyon kanallarında “Filiz Pelit'le Resme Yolculuk” ve “Resim Öğreniyorum” adlı eğitim programları hazırlayıp sundu. SNBA (Societe National des Beux-Arts) Türkiye delegasyonu sanatçılarından olan Pelit, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) üyesidir. Ulusal ve uluslararası yaklaşık 50 karma sergiye katıldı, 16 kişisel sergi açtı. Yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli kurum ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunan sanatçı, halen İzmir'de ki atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Seçme Kişisel ve Karma Sergiler

1994 - İzmir Mazhar Zorlu Sanat Galerisi, Kişisel Sergi
1999 - İzmir Türk Amerikan Derneği Sanat Galerisi, Kişisel Sergi
2002 - İstanbul Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi, Kişisel sergi
2004 - İstanbul Ziraat Bankası Tünel Sanat Galerisi, Kişisel sergi
2006 - İstanbul Galeri Artist Çukurcuma Sanat Galerisi, Kişisel sergi
2008 - İzmir D.E.Ü. Sabancı Kültür Merkezi Sanat Galerisi, Kişisel Sergi
2010 - İzmir Prof. Dr.Türkan Saylan Sanat Galerisi, Kişisel Sergi
1985 - Ankara Milletlerarası Gençlik sergisi (Teşekkür Belgesi)
1991 - Deka Boyaları Karma Sergisi – Münih – Almanya (Başarı Plaketi)
2005 - İzmir 1. BEF Uluslararası Sanat Bienali
2008 - SNBA Türkiye Delegasyonu Sergisi – Paris – FRANSA (Delegasyon Özel Ödülü)
2009 - SNBA Türkiye Delegasyonu Sergisi – Paris – FRANSA (Delegasyon Özel Ödülü)
2009 - Contemporary Art From Turkey NewYork – USA (Celium Gallery)
2009 - "Le Passant" Uluslararası karma sergi Paris - FRANSA (Galerie Art'est)
2009 - 5 Çağdaş Sanatçı Sergisi Paris – FRANSA (Galerie Art'est)
2010 - Uluslararası "TAKAS " Sergisi San Diego-Los Angeles – Ankara – İstanbul 

Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.