KAPTI KAÇTI BİR SEÇİME KARŞI

23 Nisan 2018 12:18 / 794 kez okundu!

 

 

“Tek adam devletine gidişin kritik evresinin, 2019’da yapılacağı söylenen “olağan” bir seçimle noktalanmayacağı, düğümün 2018’de çözüleceği çok önceden belliydi. Ne yazık ki, emekçi-ilerici halk hareketi, son bir yılda olayların gidişini etkileyecek bir inisiyatif geliştiremedi.”

 

******

 

KAPTI KAÇTI SEÇİME KARŞI…

 

“Kaptı kaçtı” bir seçim oldu bittisiyle yüz yüzeyiz.

Tek adam devletine gidişin kritik evresinin, 2019’da yapılacağı söylenen “olağan” bir seçimle noktalanmayacağı, düğümün 2018’de çözüleceği çok önceden belliydi. 

Ne yazık ki, emekçi-ilerici halk hareketi, son bir yılda olayların gidişini etkileyecek bir inisiyatif geliştiremedi. 

Erdoğan-Bahçeli ikilisi, iç ve dış, ekonomik ve siyasal koşullardaki kötüleşmenin bilinçlere işlemekte olduğunu gördüler. Kendilerinin hazırlıklı, karşıtlarının ise zihinsel ve siyasal olarak dağınık olduğunu düşündükleri bir zamanda bir kez daha hileli sandık dayattılar. 

Kendisi için karar verenin herkes için karar vermiş olacağı günlerden geçiyoruz. Ben de bir yurttaş olarak, süreçle ilgili konularda söz söyleme, öneri ve eleştiri yapma hakkımı kullanmak istiyorum. 

BİR: 24 Haziran’da yapılacak olan, hiçbir ölçüyle demokratik ve meşru bir seçim değildir. “Bu koşullarda seçim olmaz!” belgisi durumu doğru özetlemektedir. OHAL’in kaldırılması, seçilmiş tüm siyasetçilerin, yazar, gazeteci ve akademisyenlerin,  siyasal görüş ve eylemleri nedeniyle hapiste tutulan tüm yurttaşların serbest bırakılması seçim sürecinde tam bir kararlılıkla yükseltilmesi gereken haklı, meşru, toplumsal karşılığı olan mücadele başlıklarıdır. Bunları yapmadan seçim aritmetiği üzerinden papatya falı açmak, sahte umutlar yaratmak çok büyük bir yanılgı olacaktır.

İKİ: Somut durumda boykotun koşulları yoktur; ancak gelişmeler fiili ve kitlesel bir boykotu haklı, hatta kaçınılmaz kılabilir. “Böyle seçim olmaz” belgisinin, “seçim güvenliğini ortaklaşa örgütleyelim” çağrısının ve “her şeye rağmen başarabiliriz” umudunun sacayağını oluşturduğu bir seçim siyaseti izlemek, bu sahte seçim oyununun kurallarının bile ihlal edildiği durumda boykota hazır olmak en doğrusudur.

ÜÇ: Sosyalist sol, hiç zaman yitirmeden ortak bir aday göstermeli, 100 bin imzayı toplamak için işe koyulmalı, ilk turda olabilecek en çok oyu sağlamak için kolektif bir ruhla çalışmalıdır.

DÖRT: İkinci bir Ekmeleddin vak’asına ülkenin tahammülü yoktur. CHP adayı, yalnızca CHP yönetiminin  sorunu değildir. CHP’nin, Erdoğan’ın sermayeci-dinci gericiliğini sürdürecek bir aday göstermesi durumunda, CHP seçmen çoğunluğu bu kez “Erdoğan’ın karşısındakini desteklemeye mecbursunuz” şantajına prim vermeyecektir. Hiç birimiz, veba ile kolera arasında tercih yapmak zorunda değiliz. 

BEŞ: HDP’nin alabileceği en çok oyu alması, Demirtaş’ın aday gösterilmesine bağlıdır. Demirtaş dışındaki hiçbir aday bu sonucu sağlayamaz. Demirtaş, ayrıca toprak kardeşliğini kişiliğinde temsil eden bir siyasetçidir. Aday gösterildikten sonra bir yargı operasyonuyla adaylıktan düşürülmesi, faturası tek adama çıkarılacak bir darbe olur. O koşullarda boykot meşru, kaçınılmaz ve toplumsal olur. 

ALTI: Seçimin kilidi ilk turdur. Erdoğan, hesaplarını ilk turda seçilmek üzerine yapıyor. Bu olasılık asla küçümsenmemelidir. Önlemenin yolu yüksek katılım; yüksek katılımın koşulu ise ilk tura toplumdaki tüm eğilim ve görüşleri temsil eden çok sayıda adayın katılmasıdır. Çok aday, ilk tur açısından adayların birbirine karşıtlığı anlamına gelmez. İlk turda adaylar birbirini kesmez.

YEDİ: İkinci tur, 16 Nisan referandumunun yenilenmesi anlamına gelecektir. Tüm cumhurbaşkanı adayları ve partiler seçimden sonra 16 Nisan Anayasası’nın iptali ve yeni anayasa için çalışacaklarına söz vermelidirler.   
 
SEKİZ: Tüm parti ve özneler ikinci turda Erdoğan’ın karşısına çıkacak adaya oy vereceklerini şimdiden taahhüt etmelidirler.

 

Haluk YURTSEVER

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.