EKONOMİK DURUM KÖTÜ: EKONOMİK VE SİYASAL ŞİDDET YOĞUNLAŞIYOR

08 Mayıs 2020 09:34 / 790 kez okundu!

 

 

"AKP iktidarı dünya ekonomisi ile Türkiye ekonomisi arasına koyduğu " mesafe"yi biraz daha açtı. Bunun sonuçları olacağı açık... Ekonomi “tıkırında” değil. Ekonomiyle siyaset ise hiçbir zaman, hiçbir yerde birbirinden ayrılmıyor... Ekonomi kötüleştikçe, sermaye emeğe daha çok saldırıyor. Bir sınıftan alınmadan başkasına verilemediği için fatura işçi sınıfına çıkartılıyor"

 

***

EKONOMİK DURUM KÖTÜ: EKONOMİK VE SİYASAL ŞİDDET YOĞUNLAŞIYOR

Dolar, kritik eşiği, 7 TL’yi geçti. Merkez Bankası döviz rezervleri eksiye düştü. 

Damat, döviz bulmak için epeydir birçok ülkeyle swap sözleşmesi (bir tür takas) yapmaya çalışıyor. Yapamıyor. 

Dün, BDDK mali sermayenin büyüklerinden  BNP BARIBAS,  CITI BANK ve UBS ile bir ayağı TL olan döviz işlemi yapılmasını yasakladı. AKP iktidarı dünya ekonomisi ile Türkiye ekonomisi arasına koyduğu " mesafe"yi biraz daha açtı. Bunun sonuçları olacağı açık. 

Alman Welt gazetesi ekonomi editörü Frank Stocker, 3 Nisan’da yayınlanan“Erdoğan'ın hataları Türkiye'nin iflasına yol açtı” başlıklı makalesinde   “TL haftalardır düşüyor, ülkenin döviz rezervleri neredeyse tükeniyor. Bu, ulusal iflasa bile yol açabilir” diye yazdı. 

Ekonomi “tıkırında” değil. Ekonomiyle siyaset ise hiçbir zaman, hiçbir yerde birbirinden ayrılmıyor. 

Ekonomi kötüleştikçe, sermaye emeğe daha çok saldırıyor. Bir sınıftan alınmadan başkasına verilemediği için fatura işçi sınıfına çıkartılıyor. Virüsle açlık arasında tercihe zorlanan emekçilere ekonomik destek bir yana, “kısa çalışma” uygulaması ile bir işçinin kazanılmış hakkı olan işsizlik parası alma süresi kısaltılması türünden hiçbir hukuk normuna sığmayan oldu bittiler yapılıyor.  Bunun gibi daha onlarca örnek var. 

Ekonomik sınıf şiddeti yoğunlaşıyor. Sürdürebilmek için siyasal şiddete başvurmak kaçınılmaz. Öyle yapıyorlar.
Erdoğan’ın Korona günlerinde hazırlanması için buyruk verdiği yeni yasa ve düzenlemelerin bazıları şöyle: 

Sosyal medya işlemlerine TC kimlik numarası ile giriş koşulu getirilecek.  

Erdoğan, baroların yönetim yapılarının, seçim sisteminin değiştirilmesi için talimat verdi. Büyükşehirlerde ikinci baro kurulması olanaklı hale getirilecek. TMMOB Genel Kurul seçiminde kapsamlı değişiklik yapılacak. Bu hazırlıkların amacı belli.

Dün, “Finansal Piyasalarda Manipülasyon ve Yanıltıcı İşlemler Hakkında Yönetmelik” Resmi Gazetede yayımlandı. Türkiye’deki ekonomik duruma ilişkin olumsuz bilgi paylaşanlar,  eleştiri getirenler hapis cezası ile cezalandırılacak. Bu yönetmelikte öyle maddeler var ki, bundan sonra hiçbir ekonomi yazarı ekonomi ve finansla ilgili hiçbir eleştiri getiremez. 

Sizce ekonomik-siyasal şiddetin, korkunun ecele yararı olur mu? Bence olmayacak. “Biz” gerekenleri yapabilirsek!

Haluk YURTSEVER

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.