GEREKÇELİ TİP DESTEĞİ

11 Nisan 2023 02:07 / 264 kez okundu!

 

 

"Bu seçimin solda öne çıkan öznesi Türkiye İşçi Partisi’dir. Öne çıkmadan kastettiğim şudur: TİP, son beş yıllık dönemde parlamento kürsüsünü iyi kullanmış, sosyalizm düşüncesini toplumsallaştırma yolunda mesafe almış, marjinallik ve likidasyon çemberlerini zorlamaya başlamış, seçime kendi gücüyle katılma cesaret ve özgüveni göstermiştir."

 

***

GEREKÇELİ TİP DESTEĞİ


14 Mayıs’ın gerici tek adam rejiminden kurtulmak, toplumsal siyasetteki tıkanıklığı aşmak yolunda tarihsel bir fırsat olduğu, tüm rejim ve düzen karşıtlarının seçim mühendisliğini fetiş haline getirmemek koşuluyla bu bilinçle davranması gerektiği ortada. 

Dünyanın seçim ve parlamenter mücadele yoluyla değiştirildiği bugüne dek görülmedi. Yalnız 200 yıllık tarih değil, yakın dönemin en “başarılı” iki toplumsal muhalefet örneği olan Syrizya ve Podemos deneyimleri, hele de amaç sosyalizm mücadelesi olduğunda başlıca ve esas olarak bu kulvarda yürümenin düzen değişikliği getirmediğini/getirmeyeceğini  açık biçimde gösterdi. 

Amaç disiplininden kopmamak koşulu ile herhangi bir mücadele biçimini, aracını önsel ve kategorik olarak yadsımıyorum. Önemli olan, aracın nasıl kullanılacağı, amaç yolunda asıl yürüyüşü nasıl, hangi yönde etkileyeceğidir.

Türkiye, seçime katılma oranının yüksek olduğu, yurttaşın elindeki biricik siyasete katılma aracı olan oyu önemsediği ender ülkelerden biridir. Bu çerçevede, 14 Mayıs seçimi Türkiye toplumunun bundan sonraki siyasal yelpazesinin biçimlenişinde önemli bir rol oynayacaktır. 

Bu seçim bu açıdan, komünistler için de özel bir önem taşıyor. 

Bu seçimin solda öne çıkan öznesi Türkiye İşçi Partisi’dir. Öne çıkmadan kastettiğim şudur: TİP, son beş yıllık dönemde parlamento kürsüsünü iyi kullanmış, sosyalizm düşüncesini toplumsallaştırma yolunda mesafe almış, marjinallik ve likidasyon çemberlerini zorlamaya başlamış, seçime kendi gücüyle katılma cesaret ve özgüveni göstermiştir. 

TİP’in seçimde alacağı sonuç ve seçimden sonra izleyeceği yol, yalnız kendisi için değil Türkiye sosyalist hareketi için de bir sıçrama, birleşme zemini yaratabilir.

Bu olanak ve olasılığı ciddiye alıyor, belli seçim bölgelerinde Emek ve Özgürlük İttifakı içinde kendi adı ve adaylarıyla giren Türkiye İşçi Partisi’ne oy vermenin ve desteklemenin doğru olacağını düşünüyorum. Bu çerçevede İzmir 2. Bölge’de oyumu TİP adayı İrfan Değirmenci için kullanacağımı duyuruyorum.

Haluk YURTSEVER

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.