Kürtaj yoksulların sorunudur

11 Haziran 2012 12:24 / 1948 kez okundu!

 


Diyarbakır'da bir gün, derneğin birinde toplananlar, o gün "demokrasi" hakkında konuşuyorlarmış. Konuşmacı "demokrasi"yi önce kendi hayatımızda kabul etmemiz gerektiğini, kendi hayatında kabul etmeyenin başarılı olamayacağını vs. yi anlatır.

Dernekteki toplantıdan çıkıp, akşam eve giden Baran, evde eşi Berfin'e, "Berfo, yarından sonra demokrasi bizim eve de gelecek, bundan sonra bizim evde demokrasi olacak, vs vs" diyerek dernekte öğrendiklerini eşine anlatmaya çalışır.

Berfin de kocasını dikkatlice ve şaşkınlıkla dinler. Baran'ın konuşması bitince, kocasına derki: "Herif o zaman biraz para ver de yarın bir şeyler alayım" der. Bu soru karşısında şaşıran Baran, "ne yapacaksın parayı" diye sorar.

Bu soruya Berfi'nin yanıtı ise, "Madem eve demokrasi gelecek, biraz çerez meyve bir şeyler alayım, evde hiç bir şey yok, misafirdir ayıp olmasın" der.

Kürtaj konusu da herkesin kendi durumuna ve düşüncesine göre anlayıp, yorumlayıp tartıştığı bir sorun olsa da, bana göre kürtaj sorunu yoksulların, ezilenlerin bir sorunudur, diye düşünüyorum.

Bu sorunun bir şeriat sorunu olduğunu iddia edenlere önce bir soru sormak lazım: Türkiye'de kürtajın tamamen yasak olduğu 1923- 1965 yılları arasında Türkiye'de şeriat rejimi mi vardı? Bilindiği üzere Türkiye'de, 1923'ten 1965 yılına kadar kürtaj yasaktı ve suçtu. Yasak, 1965'den 1983 yılına kadar sağlık sebebleri gerekçesiyle biraz yumuşatılır. 1983 yılında çıkarılan 2827 sayılı yasayla, gebeliğin 10. haftasının sonuna kadar, bu yasak isteğe bağlı olarak kaldırılır.

Nasıl Kenan Evren'e kürtaj yasağını kaldırdığı için demokrat denilmezse, her kürtajı yasaklayana veya yasaklamak isteyene de şeriatçı demek, şeriatçılıkla suçlamak, sorunu çok dar bir aralıkta tartışmak olur. Bu şekilde ikilemler içinde tartışmak, aynı zamanda perde arkasının saklanmasına da hizmet eder.

Dünya genelinde de bu böyledir. Dünya genelinde kürtaj Müslüman bir ülkede yasak olabildiği gibi, İslam ve şeriatla hiç alakası olmayan, Hristiyanların yaşadığı bir ülkede de yasak olabilir, örneğin Avrupa Birliği üyesi İrlanda'da, Malta'da yasaktır kürtaj. İslamın Hanefi mezhebi kürtajı 120 güne kadar serbest bırakırken, Şafii mezhebi 40 güne indiriyor yasağı.

Kürtaj yasağının temelinde egemenlerin nüfusun artmasını istemeleri yatar.

Egemenler kendi nüfuslarını sınırlı sayıda tuttukları için, egemenlere gerekli olan, ucuz işgücünü, asker ihtiyacını, alt kadrolara gerekli eleman ihtiyacını karşılayacak nüfus artışını ise, alt tabakadakilerin, ezilenlerin, yoksulların karşılaması gerekmektedir. Nüfus artışı gibi, nüfusun azaltılması veya dengelenmesi de egemenlerin poltikasıdır. Egemenlerin nüfus fazlasına ihtiyacı varsa, doğumu ve doğurganlığı engelleyen herşey temizlenir.

Yoksullardan nüfus artışını sağlaması istenirken, egemenlerin kendilerinin ise kürtaj sorunu yoktur ve kürtaj egemenler için sorun değildir. Onlar istediği zaman, güçleri ve maddi olanakları sayesinde, istedikleri yerde kürtaj olabildikleri gibi, gebelik sürecinin nasıl engelleneceği konusunda gerekli bilinç ve donanıma da sahiptirler.

Yoksulların ise nüfus artışını karşılayabilmesi için, egemenler tarafından yasaklar konduğu gibi, gerektiğinde devletin kendisi kullanılarak, nüfusun artışı için diyanet, eğitim vs kurumlar vasıtasıyla dayatmacı ve zorlayıcı uygulamalar da gündeme getirilir. Diyanet'ten görüş alma isteğini ve Diyanet'in tavrını da bu çerçevede anlamak gerektiğini düşünüyorum.

Türkiye'nin seçkin semtlerinde oturanlar sesiz bir ortamda kesintisiz bir uyku uyurken, tren yollarının ve istasyonlarının etrafına yerleşen varoşlarda, nüfus artışının yoğun olduğunun istatistiklerle tespit edilmesi de yoksulların başka bir sorununa işaret ediyor olsa gerek, güldüren bir tespit olsa da.

Sevgiyle kalın,


Ergün EŞSİZOĞLU

11.06.2012

Son Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2012 13:26

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.