KAOSTAN BARIŞ ÇIKARMAK TÜRKİYE'NİN İŞİDİR

11 Eylül 2022 12:22 / 531 kez okundu!

 

 

"Meşruiyet içinde kalarak adalet ve barış arayışında arabulucu, kolaylaştırıcı ve düzen kurucu #Türkiye olmaya devam... USA ve AB için çalışan ülkemizdeki ezik batı hayranlarına rağmen, iyi ki Türkiye var da, mazlumlar tüm dünyada biraz rahat nefes alabiliyor. "

 

***

KAOSTAN BARIŞ ÇIKARMAK TÜRKİYE’NİN İŞİDİR

 

Dünya kaotik bir karmaşada, görülmemiş ekonomik kriz yaşıyor. Arabulucu, barış yapıcı Türkiye kendi bölgesinin istikrar adası. 2023 seçimlerine yaklaşıyoruz. İktidar, tüm dünyanın kabul ettiği başarısını 5 yıl daha sürdürmek istiyor. Muhalefet ise kaosun eşiğinde. Tablo şöyle:

 

Kendi büyükşehir belediye başkanlarıyla kavgalı bir CHP;

FETÖ’nün içerden kemirdiği, nereye yöneleceğine bir türlü karar veremeyen, ihaleci İP;

Partisinin temellerini yerinden oynatan, hala kafası karışık SP;

Kendilerini küçük bırakacak politikalar izlemekte ısrar eden küçük partiler (DEVA, GelecekP, DP);

6’lı masanın altındaki 7. isim; ayrılıkçı, silahlı şiddetle arasına mesafe koymaktan kaçınan HDP.

 

Tek ortak noktaları Ak Parti ve Erdoğan karşıtlığı… Zaten bu koalisyonu da Erdoğan’ı yıkmak için kurdular. Arkalarındaki güç de, Erdoğan’dan kurtulmak isteyen emperyalist batı güçleri.

 

Böyle bir ortamda İstanbul’u, Ankara’yı, İzmir’i heba eden belediye başkanlarının bazıları Türkiye’yi yönetmek hevesindeler.

 

Beceriksizliği, çapsızlığı ayyuka çıkana tatiller yetmedi, taklit çocuksu zabıta gösterileriyle oyalanıyor.

 

Ankara başkanı ise belediye televizyonunda kendini canlı yayınlatıyor, hemen sonraki konuşmacı olan Kemal Kılıçdaroğlu’nu ise kestirtiyor.

 

Ortak adaya aylardır karar veremeyip, birbirlerinin kuyularını kazan, masanın altından tekmeleşen ezik batıcılar; atılım yaptığını tüm dünyanın kabul ettiği Türkiye’nin önünü kesmek isteyen batılı güçlerin tek umudu durumundaydı ama onlar bile bıktılar ve umudu kestiler. “Yeter artık, bir aday bulun, açıklayın” diyerek Avrupa basınında yazılar yayınlatıyorlar.

 

Böylesi bir ortamda önerilerim/gelecek kestirimlerim şöyle:

 

1. Muhalefetin her kanadının kendi adaylarıyla ilk tura gireceğini sanıyorum. Tüm umutları, Erdoğan’ın ilk turu geçememesi olacak.

 

2. İkinci umutları da Erdoğan’ın rakibi olarak kalacak kişinin üzerinde oyları toplayıp 50+1’i sağlamak olacak.

 

3. Bu noktada yapılan yanlış hesaplar, 6+1 masasını #28Şubatİttifakı’nı kuran partilerin çoğunun sonu olacak. #İyiParti yol ayrımına gelecek.

 

4. CHP bir kaç parçaya bölünecek; #MemleketPartisi, #ZaferPartisi ve diğer bir kaç küçük parti parsayı toplayacak.

 

5. DEVA ve Gelecek Partisi yanlış muhalefetlerinin altında kalacak; “Acele edip AkParti’ye savaş açmak yerine, 2023 sonrasına hazırlansalardı, bir şansları olabilirdi” varsayımlarının haklılığıyla başa çıkmaya çalışacak, yola çıktıkları #KategorikMuhalif yaklaşımın ezici sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda kalacaklar.

 

6. #SaadetPartisi seçime varamadan yeni bir muhasebe yaparak “tarafsız” pozisyona geçecek ve #Cumhurİttifakı’na dolaylı destek verecek; yoksa #YenidenRefah ve #AkParti arasında erime ihtimaliyle boğuşacak.

 

7. HDP ise ittifakını yanlış cephede aramanın sonuçlarıyla daha fazla yüzleşecek. Tabii eğer PKK vitrini oluşunun ayyuka çıkmış sorunlarının yol açacağı bir kapatma derdini aşabilirse… Kendi adayıyla gireceği seçimde alacağı oyun %6’ya ancak yaklaşması da ülke için iyi olacak.

 

8. Bu arada militan solun #TİP içinde toparlanması ve geçici dar kitlesellikler yakalaması daha görünür olacak. Geçmişten hiç ders çıkarmadıkları için de, hiç bir sonuca ulaşamadan, sadece bir çok heyecanlı gencin hayatlarını har vurup harman savuracaklar.

 

9. #TKP türevleri, #DSİP ve diğer marjinaller küçülmeyi sürdürecek.

 

#YeşillerPartisi ezik batıcı, #islamofobist çizgiden uzaklaşamayıp HİÇ olmayı sürdürecek. Bırakın ülkemize özgü yeni bir yeşil politik yaklaşım geliştirmeyi; batı yeşillerini taklit etmeyi bile beceremeyecekler.

 

Dünyanın ve bölgemizin bu kaotik ortamında kimse kaotik koalisyonlara, silahlı şiddetle arasına mesafe koyamayanlara yüz vermez. #Cumhurİttifakı ağır ağır rakiplerinin de saygısını kazanarak ilerleyecek, 2023 sonrasında Türkiye’ye 5 yıllık bir atılım dönemi daha sağlayacaktır.

 

Aklı olan muhalifler acilen #KategorikMuhalif tavrı bırakıp #DoğruyaDoğruYanlışaYanlış yaklaşımına geçer ve 2023 sonrasının planlarını yaparlar. Bu yöneliş hem kendilerine hem Türkiye’ye hem bölgemize hem de dünyaya en yarar sağlayacak tavır olacaktır.

 

2023 sonrasında dünya yeni bir döneme girecek. USA, RUSYA, ÇİN ve TÜRKİYE dünyayı yönlendirecektir. Bu ülkelerden sadece Türkiye, gittiği her yerde düzen kurucu unsur olarak görülüyor. Diğerleri ise borçlandırma, bölünme, yıkım, işgal ve ölümler ile anılıyor.

 

Türkiye’nin Akdeniz’de, Suriye’de, Irak’ta, Kafkaslarda, Orta Asya’da, Ukrayna’da, Balkanlar’da, Libya’da, Afrika’da adalet, barış, eşitlik, bağımsızlık ve karşılıklı refah arayışını daraltacak değil, büyütecek olan politikalardır artık baş tacı edilecek olan.

 

Türkiye’de bu durumu dikkate almayan, politikasının odağına bunu koymayan hiçbir partinin marjinallik dışında geleceği olmayacaktır.

 

Meşruiyet içinde kalarak adalet ve barış arayışında arabulucu, kolaylaştırıcı ve düzen kurucu #Türkiye olmaya devam... USA ve AB için çalışan ülkemizdeki ezik batı hayranlarına rağmen, iyi ki Türkiye var da, mazlumlar tüm dünyada biraz rahat nefes alabiliyor. 

 

2023 seçimleri, ülkemize ve dünyaya daha fazla refah, daha kalıcı bir barış ve adaletli bir gelecek getirsin.

 

#2023YolaDevam

 

İlhami MISIRLIOĞLU

11 Eylül 2022

Son Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2022 14:21

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.