Hoş geldiniz sayın Valim!

24 Haziran 2013 17:02 / 1484 kez okundu!

 


Ülkemizde bir süre önce yaşanan barış süreci ve henüz devam eden Gezi Parkı olayları derken İzmir’e atanan sayın Valimiz Mustafa Toprak’a hoş geldiniz demeyi ihmal etmişiz. Çağdaş ve lider kadınlarıyla, girişimci ve yaratıcı gençleriyle, dünyanın en yaşanabilir dört kentinden biri olan, demokrasinin beşiği, sevgi, saygı ve hoşgörünün kenti, İzmir’e hoş geldiniz sayın Valim.

Tabii ki biz sayın Valimize “Hoş geldiniz” derken kendisi de bize hoş bulduk mesajı göndermeyi ihmal etmiyor. Sayın Valimiz hoş bulduk mesajında diyor ki: “Yaşanan olayların EXPO sürecine zarar vermesinden korkuyorum”.

Şimdi yeni atanan sayın Valimize sormak isterim. Gezi Parkı’nda yaşanan ve taleplerini demokratik hak ve özgürlükler kapsamında dile getiren halkınızın hangi eyleminden rahatsızlık duydunuz ki, konuyu EXPO adaylığımızın zarar göreceği endişesine uzandırdınız?

Gezi Parkı olaylarında halkın haklı demokratik taleplerini ifade etmesi aşamasında yaşanan üzücü olayları dünya görmedi mi? Dünyanın önemli basın kuruluşları bu olaylarda yaşananları naklen yayınlamadı mı? Türkiye’de yaşananların temel hak ve özgürlükler kapsamında dile getirilmesi gerekirken halkın hak ve özgürlüklerini kısıtlamayı maksat kılan söylemler ve eylemler en ağır ve acı şekilde bu ülke insanına yaşatılmadı mı?

Peki, öyleyse hangi konuda endişe taşıyorsunuz sayın Valim?

İzmir’in imajı hakkında endişe taşıyorsanız unutmayınız ki İzmir, geçmişte düzenledikleri bir yana böylesi uluslararası bir organizasyona ilk defa aday olmuyor. Üstelik bu adaylık sürecini kentindeki huzur ve güven ortamında EXPO 2015 adaylık süreci de dahil olmak üzere sekiz yıldır sürdürüyor. Ayrıca sizin ilk defa katıldığınız BIE Genel Kurulu’na sekizinci defa katılarak oy verecek mevcut delegelerin yarısından fazlasına son sekiz yıldır İzmir’in tema politikaları ve gelecek hedefleri anlatılıyor.

Şayet ülke imajı hakkında kaygılarınız varsa, taleplerini demokratik çerçevede dile getiren, eylem ve söz söyleme hakkını özgürce kullanan bir ülke halkına sahip olduğunuz için çok şanslısınız sayın Valim. Merak etmeyiniz, bütün dünya bu demokratik ülke halkını konuşuyor.

Ama derseniz ki, “hükümetimizin istikrarı hakkında endişeler taşıyorum”; öyleyse haklısınız sayın Valim; zaten İzmirlilerin de bu konuda ciddi endişeleri var!

Şunu ifade etmek gerekir ki, anayasada belirtilen temel hak ve özgürlükler kapsamında düşünce ve tepkilerini demokratik yollarla ifade eden halkınız bu yöntemi kullanıyor diye BIE ülkelerinin yüksek yetkili temsilcilerinden oluşan delegasyonu son derece demokratik bir oylama sonucunda İzmir için menfi düşüncesini ifade edecekse bırakınız bildikleri gibi yapsınlar. Ancak demokrasi ve içişlerimize saygı çerçevesinde yaşanan olayların EXPO oylaması sürecinde bir değer taşımadığını düşünerek son derece profesyonelce bir tutum ve yaklaşım içine girerek teknik unsurları göz önüne alarak objektif bir oy verme işlemine katılacaklarsa zaten sizin taşıdığınız kaygıları taşımamıza gerek kalmayacak, nitekim de böyle olacak.

İzmir’in EXPO’ya “Herkes için Sağlık” temasıyla aday olduğunu ve Birleşmiş Milletler’in 2020 hedefleriyle İzmir’in düzenleyeceği “sağlık” temalı bir organizasyonun dünyaya önemli bir mesaj vereceğini savunuyorsanız, zaten halkınız da gelecek nesillere daha sağlıklı ve yaşanabilir bir ülke ve dünya bırakabilmek için aynı mesajı tüm dünyaya duyurma mücadelesini veriyor. Bundan da şüpheniz olmasın!

Sizi anlıyoruz sayın Valim. Demiştik ya, demokrasinin beşiği, sevgi, saygı ve hoşgörünün kenti İzmir’e geldiniz. O nedenle düşüncelerinize saygı duyuyor, ilk defa uluslararası bir organizasyona aday olan bir kentte valilik görevini yapacağınız için bilgi eksikliklerinizin olabileceğini düşünerek bu düşüncelerinizi hoş görüyoruz sayın Valim. Aksi halde İzmirliler, İzmir’e zarar vereceğinizi düşünmek bile istemezler. Ancak bundan sonraki benzer açıklamalarınız “talihsizlikten de öte” olarak yorumlanacaktır.

Eğer ki bu söylediklerinizin ardından siz de bir geziye çıkmayı düşünürseniz şayet; lütfen bu gezinizi Brezilya’ya yapın sayın Valim. EXPO 2020’ye İzmir gibi aday olan Sao Paulo kentine gidin; meslektaşınızı ziyaret edin. Bir bakın; halkları demokratik temel hak ve özgürlüklerini kullanırken yöneticileri de EXPO’ya zarar verme endişesi mi taşıyorlar yoksa delegelerin gıpta ile takip edebileceği gurur dolu bir zafer mesajı mı veriyorlar?

İzmir halkı adına “hoş geldiniz sayın Valim!”


Çağrı GRUŞÇU

23.06.2013

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.