KADINLAR KADINLAR

08 Mart 2019 14:11 / 2253 kez okundu!

 

 

Kadınlar çiçektir. Hem de her renkten, her boydan ve dünyanın her yerinde. Kuzey kutbunda inci çiçeğidir, Güney yarım kürede mürverdir, Uzak Doğu’da yarasa çiçeğidir, Anadolu’da papatyadır, zambaktır. Tabiatın gülümsemesidir, hayatın rengidir, yaşamın tadıdır, tuzudur.  

Kadınların olmadığı bir dünya tasavvur edemiyorum. Mesela tamamen erkeklerle dolu  bir kafeterya düşünün, keza bir tek kadının olmadığı  bir yolcu otobüsü  ne kadar sevimlidir acaba… tadı tuzu var mıdır öyle duygusuz ortamların. Otokontrolün, nezaketin, inceliğin, kılık kıyafetin ne seviyede olabileceğini tahmin etmek zor olmasa gerek. Öyle bir kafede içtiğimiz kahveden, asker dağıtımını andıran öyle bir otobüs yolculuğundan ne kadar keyif alabiliriz bilmiyorum…

 

****

 

KADINLAR KADINLAR    

 

Kadınlar çiçektir. Hem de her renkten, her boydan ve dünyanın her yerinde. Kuzey kutbunda inci çiçeğidir, Güney yarım kürede mürverdir, Uzak Doğu’da yarasa çiçeğidir, Anadolu’da papatyadır, zambaktır. Tabiatın gülümsemesidir, hayatın rengidir, yaşamın tadıdır, tuzudur.  

Kadınların olmadığı bir dünya tasavvur edemiyorum. Mesela tamamen erkeklerle dolu  bir kafeterya düşünün, keza bir tek kadının olmadığı  bir yolcu otobüsü  ne kadar sevimlidir acaba… tadı tuzu var mıdır öyle duygusuz ortamların. Otokontrolün, nezaketin, inceliğin, kılık kıyafetin ne seviyede olabileceğini tahmin etmek zor olmasa gerek. Öyle bir kafede içtiğimiz kahveden, asker dağıtımını andıran öyle bir otobüs yolculuğundan ne kadar keyif alabiliriz bilmiyorum…

Kadınlar pozitiftir. Bulundukları ortamı yumuşatırlar, barışçı hava estirirler, erkeklerden daha çok savaş karşıtıdırlar. Acımasızlıkları daha azdır. Ölen her insan için daha kolay empati yapma yeteneğine ve duygusuna sahiptirler. Dolayısıyla günümüzde bundan daha çok kavga olmuyorsa, savaşlar yaşadıklarımızdan daha fazla değilse (bütün savaş karşıtı kurumların hakkını teslim etmekle birlikte) bunu büyük oranda kadınlara borçluyuz.

Bütün eşitsizlik ve olumsuzluklara karşın insanlık tarihine de yön verebilmişlerdir. İngiltere’de Virginia Woolf olmuşlardır, Hindistan’da İndra Ghandi , Fransa’da Simone de Beauvoir, Almanya’da Rosa Luxemburg  olmuşlardır…

Kadınların ne zorlu süreçlerden bugünlere geldiklerini hepimiz biliyoruz. Düşünün Demir Ökçe kitabını elden ele dolaştırdığımız Amerikalı yazar Jack London, gençliğinde koyu demokrasi yanlısı olmasına rağmen Californiya’da yapılan “kadınlara oy hakkı verilsin mi” referandumunda kadınların oy hakları olursa alkolün yasaklanmasından yana oy kullanırlar gerekçesiyle ‘hayır’ oyu verdiğini “Alkolik Anılar” kitabında söylemektedir. (Neyse ki, son yıllarında tam tersine kadınların oy kullanma haklarından yana olmak başta olmak üzere, kadınların alkol karşıtı eylemlerini desteklemek ve ‘erkekleri kurtaranlar kadınlardır’ sözleriyle kadınları yücelterek kendisini fazlasıyla affettirmiştir.)

Kadınlara yönelik her türlü şiddet de elbette bir gün son bulacaktır. Her ne gerekçeyle olursa olsun kadın cinayetleri vahşettir, çağ dışıdır, insanlıkla açıklanamaz. Savunmasız bir kadını türlü silahlarla öldürmek erkeklik değil, ilkelliktir, barbarlıktır, haydutluktur… Namus meselesi, aile meselesi vb. kavramlara sığınılarak kadına her türlü şiddete cevaz vermek de bir o kadar ilkelliktir. Özgecan Arslanların, Güldünya Törenlerin, Ayşe Paşalıların… vicdanları kanatan acısını unutmak mümkün değildir.

Erkek egemenliği yıkılmak üzeredir, eşitlik yakındır.

Meclis başta olmak üzere, belediye başkanlıkları, meclis üyelikleri gibi politika alanında kadın oranı yeterli olmasa da aktif çalışma yaşamındaki artış kadının özgürleşmesini ve toplumdaki ağırlığını gün geçtikçe daha da hızlandırmaktadır. Artık herhangi bir okulun öğretmenler odasında kadın çalışanlar çoğunluk olabilmektedirler. Mesela bağlı bulunduğum aile hekimliği çalışanlarının tamamı kadınken, hastanemizdeki diş hekimlerinin de çoğu kadın doktorlar… İnanıyorum ki yakın zamanda erkekler kadar kadın valiler de olacaktır, kadın belediye başkanları da… Yani her taraf rengarenk çiçeklerle bezenecek, hayatlar güzelleşecektir.

 

Ahmet OĞUZ

07.03.2019, Kuşadası

                                                                                                    

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.