BİR VİRÜS ESİR ALDI DÜNYAYI

07 Nisan 2020 19:52 / 2057 kez okundu!

 


"Şu an sadece bütün toplumun tamamen iyi niyetle bu büyük sorunu aşmamız konusunda dayanışma halinde olması dışında bir şey söylemek gelmiyor içimden...

İnanıyorum ki Corona’yı az zararla atlatacağız ve siyasete, hayata dair tatlı tartışmalarımıza, yazılarımıza tekrardan devam edeceğiz"

 

****

 

BİR VİRÜS ESİR ALDI DÜNYAYI

 

Dünya şu anda bir milat yaşıyor. Artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı kesin. Turizm sektörü başta olmak üzere her şeyin çok güzel olmayacağı da kesin.

‘Kara Ölüm’ diye tabir edilen ve 1347 - 1351 yılları arasında Avrupa'da büyük yıkımlara yol açan büyük veba salgınından sonra en korkunç dünya bulaşıcı hastalığıyla karşı karşıyayız maalesef.

İnsanlığın ve teknolojinin, bu dünya salgını karşısında çaresiz kalması ne acı.

Şu an geleceğimizi net göremediğimizden bir çok şeyi erteliyoruz. Ne yazık ki yazmayı bile... Zira büyük oranda yazmaya konu olan siyasi konuların şu anda hiçbir önemi yok. Şu an tek konu, bu felaketi nasıl en az zararla atlatıp düzlüğe çıkabiliriz. Öyle olunca da siyasi didişme yerine toplu dayanışma duygusu doğal olarak öne çıkıyor toplumda. Dolayısıyla söz konusu insani dayanışmayı bozabilecek veya zayıflatabilecek yazılardan, eleştirilerden şu sıkıntılı günlerde kaçınmak gerek diye düşünüyorum.

Hatta ‘neden yazmıyorsun’ diye soranlar da var dostlarımdan. Başta izmirizmir.net yöneticisi sevgili İlhami Mısırlıoğlu’ndan, yazılarıma en acımasız eleştirileri yapmaktan çekinmeyen okurum ve iyi dostlarımdan sevgili Aytül Acar Alp’e kadar bir çok arkadaşım, yazmamı istiyor doğal olarak. Sağ olsunlar tabii ki. İyi şeyler istiyorlar sonuçta.

Ancak “Corona Günlerinde Aşk” başlıklı bir yazı da yazmak gelmiyor içimden. Mesela sevgilin var dokunamıyorsun, kokusunu alacak kadar yaklaşamıyorsun… vb sözleriyle devam eden bir yazı. Bunca ateş düşen aileler, çevreler, sağlık personeli (doktor yeğenlerim) varken, yakışıksız kaçar diye düşünüyorum.

Şu an sadece bütün toplumun tamamen iyi niyetle bu büyük sorunu aşmamız konusunda dayanışma halinde olması dışında bir şey söylemek gelmiyor içimden.

Tıp alanıyla alakalı olmadığımdan takdir edersiniz ki covid 19 konusunda da fikir üretemem (sorsalar sadece 19’dan dolayı Çorumlu Cavit bu virüsü üretmiş derim, sanırım) İşin bilimsel kısmını konuyla alakalı kişi ve kurumlara bırakmak daha doğru diye düşünüyorum.

Bu arada Facebook’tan da arkadaşım, siyaseten de çok örtüştüğüm Bağcılar Eğtm.Arşt. Hastanesi’nde Doç.Dr. sevgili Hasan Belli’nin güncel (corona) konuyla ilgili paylaşımlarını takdir etmeden geçemeyeceğim. Hem bilimsel hem de psikolojik olarak sanal dostlarını ve yakın çevresini rahatlatmak konusunda gerçekten büyük çabaları var.

İnanıyorum ki Corona’yı az zararla atlatacağız ve siyasete, hayata dair tatlı tartışmalarımıza, yazılarımıza tekrardan devam edeceğiz.

 

Ahmet OĞUZ

07.04.2020, Kuşadası

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.