ÖLÜM ORUÇLARI

03 Eylül 2020 22:04 / 4192 kez okundu!

 

 

Av. Ebru Timtik öldü, Av. Aytaç Ünsal da ölmek üzere.

Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim gökçek de yine yakın zamanda ölüm oruçlarında hayatlarını kaybetmişlerdi. Ayrıca burada isimlerini anmadığım daha niceleri.

Elde edilen bir şey de yok.

 

****

 

ÖLÜM ORUÇLARI

 

Av. Ebru Timtik öldü, Av. Aytaç Ünsal da ölmek üzere.

Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim gökçek de yine yakın zamanda ölüm oruçlarında hayatlarını kaybetmişlerdi. Ayrıca burada isimlerini anmadığım daha niceleri.

Elde edilen bir şey de yok.

Açlık grevlerinin 90’lı yıllarda bir anlamı vardı. Araya yazar çizerler giriyordu ve türlü pazarlıklarla cezaevi koşulları tam olmasa da tutuklu ve hükümlülerin istekleri doğrultusunda bir miktar iyileştiriliyordu. Dolaysıyla kısmen de olsa amaca ulaşılıyordu. Ancak özellikle son yıllarda ölüm oruçlarının hiçbir anlamının olmadığını, iktidar tarafından dikkate alınmadığını, öyle olunca da çok sayıda insanın boşu boşuna ölüme gittiklerini üzülerek hep birlikte gördük.

Ölüm oruçlarının neler getirip neler götürdüğünü aşağı yukarı herkes biliyor. Bir tarafın bu tür eylemlerin yanlış olduğunu, ölenlere yazık olduğunu; bir diğer tarafın da verdiği açık ve dolaylı destekle ölümlerini meşru gördüklerini, kutsadıklarını sosyal medya paylaşımlarından görüyoruz.

Ama asıl bu yazıda İşin bir başka boyutu üzerinde durmak istiyorum: Dikkat edilirse ölüm oruçlarında hayatlarını kaybedenlerin çoğu ya Dersimli (ya da Dersimle ilintili) ve Alevi gençler.

Neden kurbanlar hep Dersim’den, Alevilerden seçiliyor?

Cenaze töreni Gazi Mahallesi Cemevi’inde yapılan Ebru Timtik Dersimliydi, adım adım ölüme giden Av. Aytaç Ünsal’ın da paylaşımlara ve Dersim Barosu’nun açıklamalarına bakılırsa Dersimli veya Dersimle ilintili olduğu anlaşılıyor. Yine yakın zamanda ölüm oruçlarında hayatlarını kaybeden Grup Yorum üyeleri İbrahim Gökçek’in cenaze töreni yine Gazi Mahallesi Cemevi’nde yapıldı, Helin Bölek’in cenaze töreni de polis engeli aşılsaydı Okmeydanı Cemevi’nde yapılacaktı. Bu arada hatırlanacağı üzere Gezi eylemlerinde ölenlerin tamamı da Alevi gençlerdi.

Burada bir gariplik yok mu?

Gariplik derken ölüm oruçlarında veya Gezi eylemlerinde Dersimli veya Alevi olmayanlar da ölmeliydi demek istemiyorum elbette. Doğrusu hiç kimse ölmesin. Ancak sorun adil yargılanmaksa bu bütün insanların sorunu, türkülerin söylenmesi hakkıysa  türküleri seven herkesin sorunu… İktidarın değişmesi talebiyse yine bütün muhalif tarafın sorunu…Yani sadece Dersimliler ve Aleviler mi mağdur oluyorlar bu uygulamalardan?

Dersim ne yazık ki 70’li yıllardan beri radikal sol örgütler için hep verimli tarla oldu. Hala da bu örgütler Dersim’de taban bulabiliyor ve ne yazık ki bir emirle bu gençleri ölüme gönderebiliyorlar.

Bunda Dersim’in T.C. tarafından ezilmişliğinin, dışlanmışlığının, ayrımcılığa tabi tutulmasının(ki şahsen ben  bu ayrımcılığı mesleki hayatım boyunca hep yaşamış biriyim)… payı mutlaka vardır, ancak 70’li yılların devrim hayalleri artık geride kaldı. Bugün gidip Muğla’nın, Afyon’un, Samsun’un… köylerinde, fabrikalarında… “sosyalist devrim yapacağız, hepiniz kurtulacaksınız” deseniz buna sadece gülerler. Dolayısıyla Türkiye genelinde zerre kadar kabul görmeyen teoriler için hala dağlara çıkıp ölmek, veya ölüm oruçlarıyla hayatlarına son vermek olsa olsa çağı görememekle açıklanabilir.

Bu arada ölüm oruçlarına türlü yollarla destek verenler de (inanıyorum ki bir çoğu bunu insani açıdan yapıyordur) bu ölümlerden sorumludurlar. Bir şey elde edilemeyeceğini çok iyi biliyorlar, öleceklerini biliyorlar.

Hiçbir şey insan hayatından daha üstün değildir. Bir insan olarak bu ölümlere üzülüyorum. Temennim bir an önce bu ölüm oruçlarına son verilmesi ve gelecekte de bu tarz eylemlere yeltenilmemesi. Muhalefet etmenin, haksızlıklara karşı çıkmanın bir çok yolu vardır. Her alanda yaşanan değişim gibi mücadele yollarının da değiştiğini unutmayalım.

 

Ahmet OĞUZ

03.09.2020/Kuşadası

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.