BAZI KİTAPLAR VARDIR Kİ KİTAP ÖTESİDİR

19 Ocak 2021 17:12 / 1717 kez okundu!

 

 

"Fikret Başkaya’nın (1991’de yayımlanan) Paradigmanın İflası, dünya görüşümü temelden değiştiren birkaç kitaptan ilkidir diyebilirim.

Bir kitabı iki kere okuduğum pek nadirdir. Ancak  90’lıyıllarda okuduğum Paradigmanın İflası’ nı 25 yıl aradan sonra şu günlerde tekrar okuyorum. Hala güncel ve hala öğrenecek çok şey var."

 

 

****

 

BAZI KİTAPLAR VARDIR Kİ KİTAP ÖTESİDİR

 

Fikret Başkaya’nın (1991’de yayımlanan) Paradigmanın İflası, dünya görüşümü temelden değiştiren birkaç kitaptan ilkidir diyebilirim.

Bir kitabı iki kere okuduğum pek nadirdir. Ancak 90’lıyıllarda okuduğum Paradigmanın İflası’nı 25 yıl aradan sonra şu günlerde tekrar okuyorum. Hala güncel ve hala öğrenecek çok şey var.

Türü fark etmez, genelde okuduğum kitaplarda önemli gördüğüm yerlerin altını hep çizerim. Öyle olunca da kitabı bitirdiğimde gördüm ki altları çizili satırlar çizilmeyenlerden neredeyse daha fazla. 

Kitabı daha yeni okumuştum ki, şans bu ya Fikret Başkaya’nın Kuşadası’na (tatil amaçlı) geldiği haberini aldım ve bir heyecanla hemen bulunduğu yere gittim. İlk sözüm “Hocam, devletin bunca yalanlarını, resmi ideolojinin ürettiği hurafeleri, efsaneleri, yakın tarihi… bu kitabınızda yerden yere vurdunuz, insanların gözünü açtınız, derin uykulardan uyandırdınız… sizi  bu kitaptan dolayı 20 ay hapis yatırmaları  az, ben olsam en az 10 yıl hapis yatırırdım ” olmuştu. Fikret Hoca, gülerek karşılamıştı sözlerimi ve üstüne güzel bir sohbet etmiştik. Ayrıca o günlerde Radikal gazetesinde yayımlanan bir yazımdan dolayı (devlet memuru olup izinsiz yazmaktan) soruşturma geçirdiğim ve sürgün edildiğim de sohbette geçince o konuya da (sanırım yazma özgürlüğünün engellenmesine duyarlılığından) fazlaca ilgi duyduğunu gözlemledim. Nitekim Ankara’ya döndüğünde konuyla ilgilendiğini ve türlü desteğini gördüğümü söylemeliyim.Bununla birlikte belki de kitabını en çok çizen bir okuru olduğumdan olsa gerek Ankara’ya döndüğünde yeni çıkan kitabını da göndereceğini söylemişti, gerçekten de çok geçmeden Akıntıya Karşı Yazılar kitabını adresime postalamıştı.

Bilindiği gibi Fikret Başkaya, Paradigmanın İflası kitabından dolayı 1994-1995 yıllarında 20 ay Haymana cezaevinde hapis  yatmıştı. Bu arada o zamanlar hükumette DYP-CHP koalisyon vardı ve kültür bakanı da Fikri Sağlar’dı. Ancak o yıllarda iktidarda kim olsa da fark etmez, çünkü perde arkasından derin devlet yönetiyordu. Dolaysıyla cezaları da, hükümet düşürmeleri de, hükümet kurmaları da, büyük toplumsal olayları da derin devlet organize ediyordu. Mesela Erbakan’ı düzmece senaryolarla kimlerin istifa ettirdiğini, yerine başka bir hükumet kurdurduğunu artıkbugün herkes bilmektedir.

Şimdi tekrar kitaba gelecek olursak; mevcut bilgileri ve bildikleriyle halinden memnun durumda olup kafasının allak bullak olmasını istemeyen dostlarıma kesinlikle önermem. Hele yaşları da biraz varsa okuyup da “yaw bunca yıl bunları nasıl görememişiz” misali üzülmelerini istemem. Ama mevcut bilgilerini ve bildiklerini sorgulama cesaretine sahip ve okuma ertesinde olası makas değişikliğini göze alabileceklere şiddetle tavsiye ederim.

İnanıyorum ki, Fikret Hoca’nın bir kitabından, dolayısıyla da fikirlerinden dolayı 20 ay hapis yatmasının bir ceza değil, büyük bir şeref olduğunu yakın zamanda anlayacağız.

 

Ahmet OĞUZ

18 Ocak 2021

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.