2061'de Ne Olacak? - İ. Şevki Figen

25 Mart 2007 15:40 / 1697 kez okundu!

 

“Atsız arabalar çıkacak, Kazalar çoğalacak, Düşünceler bir anda Dünyanın bir ucundan öbür ucuna varacak.” (M. Ana Shipton; 1488-1561)Sir Arthur C. Clarke, Colombo, Sri Lanka’da yaşayan ve geleceğimiz hakkındaki görüş ve düşüncelerin

Özellikle 2001 yılında çevrilen filmi çok beğenilmiş olan “Bir Uzay Macerası” olarak tercüme edebileceğimiz “A Space Odyssey”in yazarı. Sir Clarke bu yapıtında örneğin, iletişimde uyduların kullanımı gibi insanlığın teknolojideki gelişmelerini öngörmüştü. “Basının bana ‘deha’ etiketi yapıştırmasına her zaman direnç gösterdim” diyen Sir Clarke 21. yüzyıl için öngördüğü gelişmelere kısaca değinir. Bu öngörülerin “olası” olarak ifade edilmesinin önemle altını çiziyor.


1934-1998 yılları arasında yazageldiği öngörüleri içeren 558 sayfalık yapıtının baskısı 1999 yılında St. Martin Press tarafından yapılmıştı. Şimdi gelelim Sir Clarke’ın 21. yüzyıl için öngördüğü teknolojik gelişmelere:


2004 : İlk insan kopyası (clone) yaratıldı.

2006 : Batı dünyasında son kömür ocağı kapatıldı.

2010 : Elektronik monitörler sayesinde profesyonel suçlular toplumdan elenmiş olabilecek.

2012 : Uzay uçuşları yapabilen uçaklar ticari olarak kullanılmaya başlanacak.

2016 : Kullanılan bütün nakit paralar ortadan kaldırılacak. Para birimi yerine megawat-saat kullanılacak.

2020 : Yapay zekâ insan zekâsı düzeyine getiribilecek ve biyolojinin izin verdiği limitlerin üstünde süratle gelişecek.

2021 : Mars gezegenine ilk defa insanlar inebilecekler.

2023 : Bilgisayarla üretebilecek DNA ile Dinozor benzerleri kopyalanacak (cloning).

2024 : Samanyolu (galaxy) merkezinden gelen infrared sinyaller keşfedilecek ve bu sinyallerin teknolojide çok ilerlemiş bir uygarlık tarafından gönderilmekte olduğu anlaşılacak.

2045 : ABD’de enterasan icatlarıyla tanınmış bir deha olan Buckminster Fuller’in yaklaşık 100 yıl evvel tasarladığı yeniden-kullanılabilen (recycling) ve her gereksinimi içeren devingen (mobil) ev geliştirilmiş olarak üretilebilecek.

2061 : Halley Kuyruklu yıldıza insanlar inebilecek. Orada uykuda olanlar ile canlı olan yaşam türlerini keşfedecekler; böylece, uzay aleminde canlı varlıkların bulunmakta olduğu belirlenmiş olacak.


Değerli dostlar, Sir Arthur Clarke’ın Teknolojik Zaman Tüneli için öngördüklerinin gerçekleştiğini belki de siz veya çocuklarınız, artı eksi birkaç yıl farkla, o yıllarda öğrenebilecek hem de gelişmiş TV’lerde izleyebileceksiniz. Bu ve benzer olasılıkların olabileceğini düşünmek bile, kanımca, fevkalâde heyecan verici.


Her zaman için kalın sağlıcakla,


Son sözler L. Mumford’dan:

“TUTUCULAR GELECEĞE, İYİMSERLER DE GEÇMİŞE KARŞI KÖTÜMSERDİRLER..”İ. Şevki Figen

20.03.2007

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.