İHTİYARLIK, YAŞLILIK, YILLANMAK

22 Temmuz 2023 12:43 / 2637 kez okundu!

 

 

YAZARIMIZ ŞEVKİ FİGEN'İ KAYBETTİK. ÇOK ÜZGÜNÜZ. SİTEMİZDE YAYINLANAN İLK YAZISINI SİZLERLE YENİDEN PAYLAŞIYORUZ. 20/07/2023

"Yaşamın kısa rüyasına karşılık, sınırsız zamanın gecesi ne kadar uzun. Şevki Figen'in sitemizdeki ilk yazısına yer veriyoruz. Yazılarındaki birikimin, hepimize ama özellikle gençlere nasıl yol göstereceğini kestirebiliyoruz; çünkü o önce bizim kadar yaşadı sonra kendisi kadar..."

 

***

İHTİYARLIK, YAŞLILIK, YILLANMAK

Özgeçmişini bu köşeye sığdıramıyacağım ama hepinizin bildiği tanınmış değerli sanayici genç dostum Kemâl Çolakoğlu kendinden 30 yıl daha yıllanmış olan bana büyük bir hatırşinaslıkla iltifat ederek Beyin Aerobiksi yazılarıma değinmiş ve de şu soruyu yöneltmiş, "yaşlılığın ne zaman, ya da kaç yaşında başladığını belirtmemişsin.., önümüzdeki yazıda bu konuya açıklık getirirseniz, seviniriz."


İhtiyarlığı yaşlılıktan ayırdığımı ifade etmekle bu soruyu yanıtlamaya çalışmak istiyorum. Elli yıllık yöneticilik yaşamımda ve yakından izlediğim insanlar arasında 30 yaşlarında ihtiyar kişiler gördüm. Bunları, hareketsiz, mızmız, geleceğe bakamayan, iş yapması için itelenmesi gereken, kendine hedef tayin edemeyen, inisiyatif ve yaratıcılıktan bir ışık yılı kadar uzak ya da nasibini almamış, yeteneksizlik düzeyine daha genç yaşta varmış olan gerçekten ihtiyarlamış kişiler olarak tanımlayabilirim.


Yaşlılık kaçınılmaz bir yaşam sürecinde üst üste aldığımız yılların matematiksel bir birikimidir. Aslında, bu sürece yıllanmak tabiri, yıllanmış bir şarap örneğinde olduğu gibi, daha çok yakışmakta kanımca. Bu yıllanış kişiden kişiye değişir. Nasıl ki yıllanmış bir şarabın niteliği ve değeri hangi bağların üzümlerinden yapıldığı, nasıl üretildiği, nerede şişelendiği, nasıl muhafaza edildiği, şişesi açıldığında kokusu, tadı ve verdiği keyif vb. erdemleri ile ölçülürse, yıllanmış bir insan için de benzeri şeyleri söylemek olası değil mi?


Sevgili dost Kemâl Çolakoğlu'nun sorusu, II. Dünya Savaşı'nda özellikle Japonya fatihi olarak anılan General Mac Arthur'un inancını belirten (amentü) aşağıdaki mesajı ile yanıtlanabilir sanıyorum. (Bu mesaj Samuel Ullman'nın bir kitabından alıntı olarak, Reader's Digest'in Aralık 1945 ve sonra Ağustos 1962 yılındaki sayılarında yayınlanmıştır.)Şevk İle Yaşayınız


GENÇLİK yaşamın bir süreci değildir. O bir ruh durumudur.

GENÇLİK, iradenin sağlamlığı, hayal gücünün niteliği, hislerin kuvvetiyle; cesaretin çekingenliğe, macera tutkusunun gevşekliği sevmeye olan üstünlüğüdür.Bir çok yılları sadece yaşamakla kimse ihtiyarlamaz.

İnsanlar yalnız ideallerini terketmekle yaşlanırlar.

Yıllar deriyi buruşturur, fakat şevkinden vazgeçmek insanın ruhunu buruşturur.Üzüntü, şüphe, kendine güvensizlik, korku ve ümitsizlik; bunlar başı eğdirir ve yücelen ruhu yeniden toz haline getirir.İnsan 60 veya 16 yaşında olsun, herkesin yüreğinde merak sevgisi, yıldızlara ve yıldız gibi şeylere ve düşüncelere tatlı bir hayranlık, olaylara karşı yılmadan bir karşı koyma, sonra ne olacaklara karşı çocuksu sonsuz bir iştah ve yaşam oyununa karşı bir haz vardır.İnancınız kadar GENÇ, şüpheleriniz kadar YAŞLISINIZ; kendinize olan güveniniz kadar GENÇ, korkularınız kadar YAŞLISINIZ; umutlarınız kadar GENÇ ve umutsuzluğunuz kadar YAŞLISINIZ.Yüreğiniz, güzelliğin, mutluluğun, cesaretin, büyüklüğün ve kuvvetin mesajlarını topraktan, insandan ve sonsuzluktan aldığı müddetçe GENÇSİNİZ.Yüreğinizdeki tekmil merkezi yerler kötümserliğin karları ve sinizimin (cynic) buzları ile kaplı olup artık herşey tükenince, yalnız ve yalnız ancak bundan sonra YAŞLANMIŞSINIZDIR; bu takdirde, Tanrı ruhunuza inayette bulunsun.İLELEBED YAŞAYACAKMIŞ GİBİ

HAYATINIZIN HER GÜNÜNÜ YAŞAYINIZ.Son sözler büyük düşünür Pascal'dan:


İNSAN DOĞAYLA ÖLÇÜLÜRSE NEDİR Kİ?

SONSUZLUK İÇİNDE BİR HİÇ, HİÇLİĞE GÖRE İSE HERŞEY!

DEMEK HERŞEY İLE HİÇ ARASINDA BİR ORTA.Şevki FİGEN

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.