İMDAATT!!! BEKÇİ BABA NEREDESİN?.....

08 Şubat 2011 12:07 / 3524 kez okundu!

 


“Sorumluluğun her çeşidinden sıyrılmak için en kestirme yol, işin üst tarafını tanrıya bırakmaktır.” (PİTİGRİLLİ)

İstanbul’dan güzel İzmir'e geleli neredeyse 34 yıl oluyor. Geldiğimizden bu yana, asfalta ve rant peşinde koşanlara feda edilmiş olan, bir zamanlar bahçeleri içindeki o muhteşem vilların süslemiş olduğu Alsancak’ta yanaşık nizamdaki zevksiz apartmanlarda yaşamak zorunda kaldık.

Neyse, zamanla buna da alıştık. Atatürk Caddesi, yani mahalli deyimiyle 1.Kordon’nun kafe ve lokantalarıyla, mağazaların ve de denizin hemen kenarında yürüyebilme zevki yaşamımızı hep renklendirdi durdu.

Ancak, son birkaç yıldır Alsancak daha da belirli olarak, Atatürk’ümüzün annesinin büstü bulunan Gündoğdu’dan Liman’a kadar bölümün bir nevi işgale uğraması, oralarda yıllarca yaşamakta olan ailelerin çoluk ve çocuklarıyla birlikte kötü bir kaderi oldu. Neden mi? Gerek kişisel gözlemler, gerek yaşananlar, gerekse esnaf ve taksi şoförlerinin deneyimlerinden kaynaklanan daha da bilgili ifadeleri acı gerçeği apaçık ortaya koyuyor. Atatürk Caddesi’nin bilhassa yukarıda değindiğim bölümünde açılan bir sürü yeni kafede uyuşturucu hapları ve kadın satılıyormuş! Hele yaz gelince yine Gündoğdu ve Liman arasındaki çimleri sabaha karşı genç kız ve erkeklere yatak döşek oluyormuş!

Bu gidişata “dur” diyecek, daha da önemlisi o çevrede yaşamakta olan kadın-erkek, çocuk, genç-yaşlı vatandaşlara; hele gece 23.30 sonrası bir ziyaretten veya sinemadan evine dönenlerin güvenliğini sağlaması gereken ve mevcudiyetleriyle kötü niyetli kişileri caydırması beklenen “üniformalı” emniyet mensuplarını görmek olası değil.

Eğer biri size sataşacak olsa, İMDAT’ınıza yetişecek kimse yok ortalıkta. Amma, eğer bir bakanımız, hele Başbakanımız kentimize teşrif edecek olurlarsa, işte o zaman yüzlerce, belki de binlerce emniyet mensubu görev başındalar. Futbol maçlarında veya miting yapma teşebbüsünde bulunanlar olursa benzeri durum aynen geçerli oluyor.

Pekiyi, polisin ortada görünmek istememesi sorunları hallediyor mu? Katiyetle hayır. Şöyle bir anımsayalım: Mafya merkezi olmakla ünlü yaklaşık 12 milyonluk New York kentini, Belediye Başkanı ‘Giuliani’, polis akademisi mezunu ek emniyet güçleriyle tertemiz eyledi; şimdi orada gık bile çıkmıyor. Üniformalı polisler caddelerde, sokaklarda sürekli olarak devriye geziyorlar. İnsanlar güven içinde yaşıyorlar.

Herhalde sayın İzmir Valimiz bu konuyu ele alır da, yeterli emniyet gücüyle sürekli olarak Alsancak ve diğer çevreleri kontrol ettirir ve gereğini yaptırırsa, inanıyorum ki buralar da temzi olur. Yeter ki, sorumluluk ve kararlılık hüküm sürsün. Burada elde edilecek başarının yaratacağı güvenli yaşam ortamı, ülkemizin benzer il, ilçe, belde ve çevrelerince örnek olur.

Evet... nerede o bir zamanki Bekçi Baba? Düdüğünü çaldıkça içimizde yeşeren “güven duygusunu” nasıl aramazsınız???

Son sözler filozof Eflatun’dan:

“KÖTÜLÜKLERİN EN BÜYÜĞÜ HAKSIZLIKLARIN CEZASIZ KALMASIDIR.”


İ. Şevki Figen

02.02.2011

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
08 Ekim 2011 09:51

TURGAY TÜREL

EĞER TEKNOLOJİ BU KADAR GELİŞMESE İDİ, YA DA DOĞRU DÜZGÜN KULLANILSA İDİ SUÇ ORANI VE KAZALAR BU KADAR ARTMAZDI. ETRAFINIZDA, NE POLİS NE BEKÇİ NE ZABITA, HİÇ BİRİNİ GÖREMİYORSUNUZ. KONTROLSÜZ İNSANLAR DAİMA SUÇ İŞLEMEYE MEĞİLLİDİR.
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.