DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ, İLLEGALİTE, ŞİDDET VE SİYASET

24 Mart 2023 16:23 / 343 kez okundu!

 

 

"Eski bir yoldaşım, sosyal medyada şöyle bir paylaşım yapmıştı. “A. Necdet Sezer kırmızı ışıkta duran bir devlet adamıdır”.
Allah hepimize şuur versin..."

 

***

DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ, İLLEGALİTE, ŞİDDET VE SİYASET

Hayatının en verimli ve önemli dönemini tarihi TKP (Türkiye Komünist Partisi)’de geçirmiş bir arkadaşınızım.
Parti programı Leninist bir karakter taşıyordu. İktidar bir “devrim”le devralınacaktı. Bir devrimci durum oluşacak, halk ayaklanacak Komünist Parti de buna öncülük ederek Halk İktidarını kuracaktı. Zaman ve zeminin değişmesiyle bu yol “iktidarın devrimle devralınması”ndan, “iktidarı seçimle alma, iktidardan seçimle gitme”ye evrildi. Birincisi aynı zamanda şiddeti içermekteydi (çünkü burjuvazinin iktidarı halka normal yollardan asla vermeyeceği fikrine dayanıyordu), ikincisinde ise bu terkedildi (bu da, zorla alınan iktidarın halkın çoğunluğundan onay alamadığı fikrine dayanıyordu). 10 Eylül 1920’de Bakü’de kuruluşundan itibaren illegal yaşayan bir Parti idi. Tabii doğrudan M. Kemal’in talimatıyla 18 Ekim 1920’de kurdurulan TKF (Türkiye Komünist Fırkası)’yi sayamayız. Bir de 7 aralık 1920’de Komünist adıyla olmayan THİF (Türk Halk İştirakiyun Fırkası)’yi de sayamayız. O da zaten derhal baskı altına alınmış ve kapatılmıştır.

Uzuuun zaman sonra 90’lara gelindiğinde illegalite fikri terkedilmişti. İktidar olma, iktidardan olma fikri terkedilmişti. Hatta bunu bir üçlemeyle ve vurguyla açıklamıştı. Birlik, yasallık, yenilenme.

Kısacası Komünist adıyla parti kurmanın yasak olduğunun kabul edildiği zamanda 4 Haziran 1990’de Cumhuriyet tarihinin ilk Komünist Partisi olan, TBKP (Türkiye Birleşik Komünist Partisi) kurucu üyesi oldum. Partimiz dört ana suçlanmayla AYM tarafından kapatılmıştı.

Birincisi, sosyal bir sınıfın diğer sosyal sınıflar üzerinde egemenliğini savunmak ve yerleştirmeyi amaçlamak. (aslında bu bir çıkarımdı, böyle bir anlayış artık yoktu, terkedilmişti)

İkincisi, kullanılması e kurulması yasaklanmış adla siyasi parti kurulması. (Bu da bir çıkarımdı)

Üçüncüsü, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmak. (Kürt meselesinin çözüm önerisiyle ilgili adil be barışçıl bir çözüm önermesi.)

Dördüncüsü ise kapatılan bir siyasi partinin devamı olduğunu beyan ve iddia etmek.
Bu kararı alan AYM üyelerinin hepsini aktarmayacağım.. Bazıları;
Başkan: Yekta Güngör Özden
Üye: Ahmet N. Sezer
Üye: Haşim kılıç

Bir hatırlatmayla bitireyim;
Eski bir yoldaşım, sosyal medyada şöyle bir paylaşım yapmıştı. “A. Necdet Sezer kırmızı ışıkta duran bir devlet adamıdır”.
Allah hepimize şuur versin..

Necmi DEMİRCİ

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.